דולפיני הים השחור מתרחקים מאילת אל הים האדום - והמומחים דואגים

סביבה / דולפין מאילת שהגיע לדהב עורר מחלוקת על הסכנות שבעירוב זנים שונים של בעלי חיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאת דוד רטנר

בתחילת מאי הגיע לחופי העיירה דהב בסיני אורח לא מוכר - דולפין זכר צעיר. הוא נראה שונה מדולפיני הים האדום המוכרים לדייגים המקומיים. האורח שיחק עם הדייגים שנתנו לו מעט אוכל, ואחרי שבוע נעלם. הסתבר שחזר לכור מחצבתו - "ריף הדולפינים" באילת.

הדולפינים מהריף באילת, שבו נהוגה מדיניות של "דלתות פתוחות" (הדולפינים יכולים לצאת ולהיכנס למתקן כרצונם), נוהגים לשחות ולהתרחק מהמתקן, אך הדולפין שהגיע לדהב - ששמו למון - שבר את שיא המרחק. ספק אם שבירת השיא היתה זוכה להתייחסות נוספת, אלמלא הציתה ויכוח בין אנשי ריף הדולפינים ובין גופים ירוקים ומומחים לדולפינים, שמתנגדים בחריפות למדיניות המתירה לדולפינים מאילת לצאת אל הים הפתוח. חששם העיקרי של המומחים הוא, כי מדיניות זו תגרום ליצירת תת מין נוסף של דולפינים.

ריף הדולפינים הוקם ב-1990 כאטרקציה תיירותית, שבה ניתן לשחות עם דולפינים. בניגוד לרוב המתקנים שבהם מוחזקים דולפינים בשבי, תפישת העולם בריף היא של דלתות פתוחות - הדולפינים יכולים להיכנס ולצאת כרצונם. כשהוקם המתקן הביאו אליו חמישה דולפינים מסוג "דולפינן הים השחור", רובם הוחזקו קודם כן בשבי. כעת יש במתקן 13 דולפינים.

הגעתו של למון לדהב עוררה סערה בקרב מומחים עולמיים לדולפינים, שחוששים מתוצאות המפגש בין הדולפינן מהים השחור - Tursiops Aduncus, לבין הדולפינים המקומיים של הים האדום - Truncatus Tursiops, הנקראים גם "דולפינן אנקולי". המהומה פרצה לאחר שהדייגים שראו את הדולפין הזר דיווחו על כך לאנשי מחמ"לי - "מרכז חקר ומידע ליונקים ימיים" שמושבו באוניברסיטת חיפה. נשיא מחמ"לי, ד"ר דני כרם, לא אהב את הדיווח. כבר מספר שנים הוא סבור שמדיניות הדלת הפתוחה בריף הדולפינים היא בעיה סביבתית.

כרם מודאג בעיקר מהאפשרות שדולפיני הים השחור יזדווגו עם אלה של הים האדום, וייצרו תת מין חדש שאינו מוכר למדע - יצירה מלאכותית עקב מחדלי בני האדם. מקור הבעיה, לפי המומחים, היא התיאבון המיני של מיני הדולפינים השונים. כרם אומר שביקש עצה בעניין ממומחים לדולפינים בעולם. הוא גם תוהה מדוע רשות שמירת הטבע והגנים אינה מתערבת בעניין. לטענתו, הרשות חתומה כנציגת ישראל על אמנות בינלאומיות האוסרות על העברת אוכלוסיות של בעלי חיים וחיות בר מאזור לאזור.

סגן המדען של הרשות, ד"ר אליעזר פרנקנברג, אומר שהאמנה האוסרת על העברת בעלי חיים ממקום למקום התקבלה רק ב-1992, וסעיפיה אושררו רק לפני כחודש, זאת בעוד שריף הדולפינים הוקם ב-1990. "אם בריף היו מבקשים עכשיו להקים מכלאה פתוחה לים, קרוב לוודאי שלא היינו נותנים אישור", הוא אומר.

"אנחנו נדרשים לנושא כבר ארבע שנים", מודה עזרי אלון, מנהל מחוז אילת של הרשות, "אני מקווה לשכנע את יזמי הריף ואת המדענים להגיע לבוררות מדעית שבה נלבן את הדברים".

"אני דוחה את הטענות על חשש מעירוב גנטי", אומר ניר אבני, ממקימי ריף הדולפינים. "גם בני האדם בעולם הם מעורבים גנטית, וזה לא דבר נורא. אנחנו שוללים כל טענה על פגיעה בסביבה כתוצאה ממדיניות הדלת הפתוחה". לדבריו, "אנחנו המתקן היחיד בעולם שיש לו מדיניות כזאת והיא מגובה במחקר שאנחנו עושים עם אוניברסיטת ברלין".

לדבריו, "כשהקמנו את האתר, היו שתי אפשרויות: ללכוד דולפינים מקומיים, לשלול את החופש שלהם ואז לשחררם, או לקחת דולפינים של הים השחור שחיו בתנאי שבי קשים ולהחזיר אותם לים הפתוח. החלטנו על האפשרות השנייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ