שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התרחיש שהתממש: מאבטח מול מחבל בקהל

אבטחה / במתקן אימונים מיוחד מתכוננים להתקפות בנמלי אוויר

מאת עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאת עמוס הראל

ההתקפה על דלפקי אל-על בנמל התעופה הבינלאומי של לוס אנג'לס, אמש, לא באה למערכת הביטחון כהפתעה. גם אם יתברר היום כי הרקע לפיגוע לא היה טרוריסטי, היה התרחיש שהתממש אתמול - ירי על נוסעים ישראלים בדרכם לטיסה לארץ - אחד המתורגלים ביותר במערכי האבטחה. רמת הכוננות הגבוהה לא נשענה בהכרח על מודיעין נקודתי: די היה לשמוע את הצהרות אנשי אל-קאעדה בחודשים האחרונים ולצרפן לתאריך - 4 ביולי, יום העצמאות האמריקאי - כדי להבין שמטרות ישראליות בחו"ל, ובמיוחד בארה"ב, נמצאות על הכוונת.

הפיגוע ליד בית הכנסת באי ג'רבה בתוניסיה סימן את הכיוון העתידי של אל-קאעדה וארגונים איסלאמיים אחרים: מטרות, יהודיות כישראליות, בחו"ל. ארה"ב נותרה יעד נוח יותר לפגיעה מאשר ישראל, לטרוריסט הבא מן החוץ. במרחבים האמריקאיים קל יותר להיעלם כאלמוני, בעוד שמנגנוני ההגנה הישראלים נוקשים, מיומנים ובעיקר ותיקים יותר.

ישראל לא נזקקה לאימי ה-11 בספטמבר כדי להתעורר אל מול האיום על התעופה הבינלאומית. רק יממה לפני ההתקפה בדלפק אל-על, התייחס איש מקצוע בכיר בתחום האבטחה לפיגוע אפשרי ביעד תעופה ישראלי כאל שאלה של זמן בלבד. כשמנה באוזני שומעיו את ההיסטוריה של הפיגועים הללו (כמאה התקפות על יעדים ישראליים בחו"ל ב-34 שנים), הצטיירה האפשרות הזו כריאלית להחריד. מכל מגוון הפיגועים שהביאה עמה ובעקבותיה "אינתיפאדת אל-אקצה", נדמה שרק הכיוון הזה טרם נוסה, עד אתמול.

התעופה האזרחית הישראלית נמצאת תחת איום מתמיד מאז 1968 (חטיפת מטוס אל-על מרומא לאלג'יר ותקיפת מטוס אל-על על המסלול באתונה). 1972 היתה שנת השיא (חטיפת מטוס "סבנה" לנתב"ג, טבח אנשי הצבא האדום היפאני בשדה; רצח 11 הספורטאים במינכן) ובעקובתיה וקם אגף האבטחה בשב"כ, במתכונת הדומה לנוכחית, ותוך עיגון בהחלטת הממשלה מס' 411. מאז, נדמה שארגוני הטרור - הפלשתיניים, ברובם - ניסו כמעט הכל: תקיפת נמלי תעופה, מטוסים ושגרירויות; חטיפת מטוסים ושליחי המדינה בחו"ל; מזוודות תופת ומעטפות נפץ, שלא לדבר על חמישה ניסיונות להפלת מטוסי אל-על באוויר.

מאבטחי אל-על, כמו זה שפעל אמש בהצלחה בלוס אנג'לס, אינם עובדי השב"כ אלא עובדי חברת התעופה. אגף האבטחה בשירות הוא המנחה המקצועי שלהם והשב"כ הוא שמעביר את קורס המאבטחים הבסיסי, שאורכו כשבעה חודשים. עלות הכשרת מאבטח עומדת על כ-50 אלף שקל. האבטחה עצמה מנוהלת בידי מטה הגוף המאובטח: משרד החוץ (דהיינו - השגרירויות), נתב"ג, אל-על, ארקיע וצים.

בגופים הגדולים, כמו אל-על, ראש מטה האבטחה הוא איש השב"כ, וחלק מהכפופים לו, בתפקידים מקצועיים בכירים, הם יוצאי הארגון. השב"כ מספק לגופים המאובטחים את המודיעין ותורת הלחימה, דואג לנהלים ואחראי לגיוס ולהכשרה. הגוף המאובטח אחראי לביקורת ולבקרה, אך גם בתחומים אלה נוטל השב"כ חלק.

בעיני השב"כ, התכונות העיקריות הנדרשות מלוחם במערך האבטחה (מאבטח או קב"ט) הן אומץ לב, נחישות, תוקפנות ודבקות במשימה. נקודת המוצא היא שיתרון ההפתעה נמצא בידי הצד השני, התוקף. נשקו של המחבל - רובה, אקדח, רימון - כבר בידיו, בעוד שהמאבטחים אינם נעים כשנשקם גלוי. על רקע זה מטופחת "תפישת הלוחם הבודד". לרוב יפעל המאבטח לבד, כשהוא מופתע בידי היריב, ובכל זאת יצטרך "לפתור" את האירוע בעצמו ובתוך זמן קצר ביותר. קרב הוא עניין של שניות בודדות, שבסופו יש להכריע את היריב. עימות של דקות משמעותו טבח באזרחים.

בתוך המהומה, המאבטח נדרש להפעיל שיקול דעת, להבחין בין טרוריסטים לבין אזרחים שלווים הנמצאים בקרבתו ולהימנע מפגיעה באחרונים. אנשי האבטחה מחונכים לייחס חשיבות גדולה לספק. עירנות שלהם (גם של ה"סלקטורים") לסימנים קטנים, עשויה להציל מטוס נוסעים מפיצוץ, כפי שקרה כשטרוריסט שהופעל בידי סוריה שלח את חברתו האירית ההרה לפוצץ את מטוס אל-על בלונדון ב-1985.

חרף השגרה המעייפת, מאבטח חייב להיות מוכן בכל רגע לשלוף נשק ולהגיב במהירות שיא. "כל דקה במשמרת שחלפה בלי פיגוע מגדילה את הסיכוי שהוא יקרה בדקה הבאה", משננים למאבטחים וגם - במיוחד באירועים בנוסח ההתקפה אתמול - "מוטב לקבל החלטות בינוניות בנחישות, מאשר החלטות טובות בהססנות".

ההכשרה והאימונים כוללים לימוד מגוון עצום של שיטות פעולה אפשריות מצד היריב. גם היריבים עצמם מגוונים; מגופי מודיעין של מדינות עוינות (איראן, עיראק, סוריה), עבור בארגוני טרור איסלאמיים פונדמנטליסטיים, ארגוני טרור בינלאומיים "חילוניים" ועד היריב המזדמן - אדם בודד שעשוי לקום בבוקר ולהחליט לתקוף דלפק של אל-על, מבלי שלישראל יהיה שום מידע מוקדם אודותיו.

לצורך שיפור האימון של אנשיו, הקים השב"כ לפני כשנתיים, בשיתוף פעולה יוצא דופן עם יחידה מובחרת בצה"ל, מתקן אימונים הנחשב למתקדם מסוגו בעולם. במשך תקופה ארוכה סיירו אנשי אגף האבטחה במתקנים של יחידות מקבילות במדינות ידידותיות ואספו רעיונות; עכשיו מהווה המתקן אתר עלייה לרגל לאורחים, אנשי מקצוע מחו"ל. חלקם כבר הגישו בקשה בשם יחידותיהם להתאמן במתקן הישראלי. מערך האימונים כולל שימוש באמצעי מולטימדיה, הדמיה של יעדים פגיעים (מטוס, טרמינל, מלון) ומטווחים שונים.

אחד התרחישים הבסיסיים במתקן האימונים כולל התקפה זהה כמעט לגמרי לזו שאירעה בלוס אנג'לס אתמול: אדם חמוש פותח באש מתוך קהל נוסעים. על המאבטח לנטרלו מבלי לפגוע בעוברי אורח. כמו חניכי הקורסים, גם המאבטחים נדרשים לחזור לעתים קרובות למתקן לאימונים נוספים, בצירוף מבחני כשירות תקופתיים, ומי שנכשל בהם אינו יכול להמשיך בתפקידו. אנשים שצפו באחרונה בהדגמה של יכולות מערך האבטחה יצאו מהביקור מלאי התפעלות; אותה רמה מקצועית, כך נראה, הופגנה אתמול גם בלוס אנג'לס.

הפיגוע בלוס אנגל'ס מתרחש דווקא כשמבצע "דרך נחושה" בגדה המערבית מתנהל בינתיים היטב. עם תחילת השבוע השלישי לפעולה שולטת ישראל כרגע ללא קושי בערים הפלשתיניות וצה"ל מצליח בינתיים למנוע חדירת מתאבדים לישראל. השבועיים החולפים היו השקטים ביותר שידע הציבור הישראלי זה זמן רב. איש ביטחון מערבי השוהה בארץ ומנהל מעקב קפדני אחר המתרחש, ציין לפני ימים אחדים, כי לראשונה זה קרוב לחצי שנה עבר על ישראל שבוע ללא הרוגים. הנתון המעודד הזה נפגם אמש, דווקא בלוס אנג'לס.

עמוס הראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ