שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מאת אמנון ברזילי
מאת אמנון ברזילי

בעקבות החשש מתקיפה אמריקאית בעיראק שעלולה להוביל להתקפה על ישראל, צה"ל נערך לפריסת טילי החץ בבסיס בעין שמר. לאחרונה הועברו לבסיס קרונות של מערכת השליטה והבקרה ונראה כי פריסת הסוללה כולה מתבצע בקצב מואץ. בנוסף נערכים בחיל האוויר ובתעשייה האווירית לניסוי הבא של טיל החץ, שייערך ככל הנראה בקרוב.

בעקבות הסרת התנגדות תושבי היישובים במועצה האזורית מנשה, החל צה"ל בפעילות מואצת בסוללת הטילים בבסיס עין שמר ולמקום הועברו קרונות השליטה והבקרה של המערכת המכונה "אתרוג זהב". מערכת השליטה והבקרה, מתבססת על מחשבים חזקים ומתקדמים, שפותחו בחברת תדיראן מערכות מחולון. המחשבים מקבלים את נתוני מערכת המכ"ם "אורן ירוק", שפותחה ויוצרה באלתא מאשדוד - חברת בת של התעשייה האווירית הישראלית (תע"א).

מחשבי המערכת אחראים לעבד את הנתונים על מיקום הטיל הבליסטי התוקף ולעשות את החישובים היכן לבצע את היירוט על ידי טיל החץ שישוגר נגדו. הנתונים מוזנים למערכת המחשב שמותקנת בחץ. כל פעילות מערכת השליטה והבקרה מוצגת על גבי מסכי מחשב גדולים.

חלקי מערכת המכ"ם "אורן ירוק" הוצבו בבסיס עין שמר לפני כמה חודשים ובשיאה של המתיחות בין ארה"ב לעיראק הועברו לבסיס גם משגרים וטילי חץ. לאחרונה הושלמו עבודות האיפוס על מערכת המכ"ם של הסוללה כך שהיא מכוונת כעת כלפי מדינות העימות, במטרה לקבל מידע מיידי על אפשרות של שיגור טילים לעבר ישראל.

בראיון ל"ניו יורק טיימס" שמתפרסם היום אמר סא"ל שחר שוחט, מפקד סוללת הטילים בבסיס פלמחים, כי הסולללה שבפיקודו מסוגלת להגן על המרכזים המאוכלסים ביותר באזורי המרכז והצפון. מבצעיותה של סוללת הטילים בעין שמר תרחיב את גבולות מעטפת ההגנה של טילי החץ. היא תאפשר חפיפה טובה, הן של מערכות המכ"ם והן של הטילים עצמם, במקרה של התקפת טילים על שטחה של מדינת ישראל.

בגלל החשש מפני מתקפת טילים על ישראל בתגובה על מתקפה אמריקאית על עיראק, הסירו התושביםם באזור עין שמר את התנגדותם להכרזה על מבצעיותה של סוללת הטילים בבסיס הסמוך. בשבועות האחרונים דנו אנשי הצבא וראשי המועצה האזורית מנשה, המייצגים את התושבים באזור, על הקמת שתי גדרות באזור: מסביב למערכת המכ"ם ומסביב לכל מתחם הטילים.

בין מערכת הביטחון לתושבים יש בינתיים מחלוקת על מיקום הגדר שתקיף את מערכת המכ"ם של החץ. אנשי מערכת הביטחון קבעו טווח ביטחון לגדר של 350 מטר ואולם התושבים טוענים כי בגלל סכנת הקרינה יש למקם את הגדר במרחק של 1.5 קילומטר. הגדר השנייה שתוקם תקיף את כל מתחם בסיס הטילים ותכלול אמצעי התרעה אלקטרוניים, ככל הנראה כמו גדר ההפרדה שמוצבת בימים אלה לאורך הקו הירוק.

הניסוי הבא של סוללת החץ, שנדחה השנה מתוכנן להיערך ככל הנראה בקרוב. גורמים במערכת הביטחון טענו כי העיכוב בניסוי הוא טכני בלבד ואינו קשור כלל לפרויקט הפיתוח והייצור של הטילים. מטרת הניסוי הבא, כמו בניסוי הקודם, היא לבדוק את גבולות הפעולה של הטיל ובמהלכו תתורגל יכולת יירוט בגבהים גדולים ובזוויות קשות.

כמו בניסויים האחרונים שנערכו במערכת החץ, טיל המטרה שהחץ ינסה ליירט יהיה ה"אנקור השחור", מתוצרת חברת רפאל, שישוגר מכנף מטוס קרב. בדרך כלל נדרשות הכנות שנמשכות בין שלושה לארבעה שבועות ("הספירה לאחור") עד ליום הניסוי, אך תהליך זה טרם החל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ