שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

כל החטיבה בקסבה אך תושבים נותרו אדישים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

במבצע "חומת מגן" באפריל 2002 נקרא רב-סרן אבי גיל, אז בתקופת לימודים בפו"מ, לסייע ליחידת האם שלו, חטיבת הצנחנים הסדירה. גיל התייצב בשכם, שם השתלטה החטיבה על הקסבה. בהעדר כוח לפקד עליו, מילא משימות שונות. בין השאר, ליווה את הכתבים הראשונים שהורשו להצטרף אל הכוחות מעט לפני תום הלחימה. אתמול אפשר היה לפגוש בו שוב באותו מקום, אבל עתה כסגן-אלוף, מפקד גדוד הסיור של הצנחנים, הפועל בקסבה במסגרת מבצע גדול לאיתור מבוקשים. כשנשאל מה השתנה מאז, הפטיר, "בעצם, כמעט שום דבר".

גיל לא לגמרי מדייק. ההשתלטות על הקסבה ב"חומת מגן", כנראה המוצלח שבקרבות שניהל צה"ל בעימות הנוכחי, ואחריה סדרת מבצעים של הצנחנים - שינו את תמונת הטרור היוצא משכם. בניית חלק מהגדר, לצד חופש הפעולה של צה"ל בערים מאז "חומת מגן", הקטינו מאוד את מספר הפיגועים בישראל. די לציין שהמבצע הנוכחי אינו מתמקד ברשת החמאס בשכם - עד לפני שנה הרשת הקטלנית ביותר בשטחים - פשוט מפני שכרגע אין כזו. החמאס עוסק עתה בהתארגנות; עיקר האיום נשקף מחוליות הפתח (שרובן מופעלות על-ידי חיזבאללה מלבנון) והחזית העממית.

אבל יש גם צדק באבחנה של המג"ד. בכל הנוגע למאבק בטרור, הקסבה נותרה בור ללא תחתית. המבוקשים, אומר קצין בכיר, חשים בה "כמו דגים במים". חלקם אמנם נמלטו ממנה וממחנה הפליטים בלאטה בעקבות כניסת הצנחנים ולוחמי הנח"ל לעיר לפני כשלושה שבועות, אבל הקסבה עדיין מספקת אינספור מקומות מסתור - בבתים נטושים, ב"סליקים" שנחפרו מתחת לאדמה ובנקבות התת-קרקעיות מוסתרים עדיין אמצעי לחימה ומטעני חבלה.

עד-כה הרגו הצנחנים ארבעה פעילי טרור, עצרו כמה נוספים ושיבשו תוכניות של הפתח לשגר מתאבדים. מי שהצליחה ליזום פיגוע, שעליו לא היתה כל התרעה, היא החזית העממית. מתאבד מהכפר הסמוך בית-פוריק רצח ארבעה ישראלים בפיגוע במחלף גהה, לפני שבוע - כנקמה על מות שניים מהמבוקשים שנפגעו במבצע, אחד מהם קרוב משפחתו.

שינוי נוסף, בהשוואה למבצעים הקודמים בשכם (הצנחנים "חתומים" על העיר, גולני חוזרת שוב ושוב לג'נין וגבעתי לחאן-יונס ולרפיח) הוא שכניסת חטיבה של צה"ל לשכם אינה בגדר חדשות, לא מבחינת הישראלים ובוודאי שלא בעבור הפלשתינאים. ממש כפי שהסיפור שסוקר לפני שנה וחצי בעמוד 1 בעיתון, עובר כעת לתחתית עמוד 3, גם התושבים נראים אדישים. פרט לקסבה, שכם ממשיכה לחיות את חייה: אין עוצר, אין תקריות ירי ואין הפגנות מרובות משתתפים. הג'יפים של הצנחנים מתקבלים במטח אבנים בכל כניסה למרכז העיר, אבל המיידים הם ילדים והטקס כולו נראה כמו יציאה לידי חובה.

למבצע, בפיקוד מח"ט הצנחנים אלוף-משנה יוסי בכר, טרם נקבע מועד סיום. יש עדיין כמה מבוקשים בכירים, משגרי מתאבדים לישראל, שטרם נלכדו. לשכם בקושי הגיעו הדי התקרית עם מפגיני השמאל בגדר ההפרדה במסחה. "תן לנו להמשיך להתעסק כאן עם מחבלים", אומר אחד מקציני הצנחנים. "זה בוודאי עדיף על להסתבך עם יהודים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ