שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורי דרומי
אורי דרומי

רם רולניצקי (רון) נולד בתל אביב וגדל בגבעתיים, לשם עברו הוריו. הוא למד בבית הספר בורוכוב, התנדב לבריגדה היהודית ובמסגרתה לחם באיטליה. ב-1947 השתתף בקורס מ"מים של ההגנה, ועם פרוץ מלחמת הקוממיות שימש כמפקד פלוגה ב' בגדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני. במבצע "חמץ" (25 באפריל 1948) כבשה הפלוגה שלו את הכפר סאקיה (כיום יושבת שם אור יהודה) ואחר כך השתתפה בכיבוש סאלאמה.

אחרי כיבוש כפר סבא הערבית השתתף גדוד 32 בקרב לטרון הראשון (25 במאי 1948), הופתע על ידי הלגיון הירדני ונקלע למצב קשה. פלוגתו של רון תפסה את גבעה 314 השולטת על השטח (כיום היישוב נוה שלום), איפשרה את נסיגתה של פלוגה א', שפיקודו של אשר לוי, שספגה את רוב האבידות והצילה רבים ובהם המ"מ הפצוע אריאל שרון. אחר כך הועבר רון לשמש כסמג"ד בגדוד 35 שהוקם מאנשי אצ"ל, ולמרות המתחים בין אצ"ל לאלכסנדרוני (אלכסנדרוני מנעה בכוח את פריקת "אלטלנה" בחוף כפר ויתקין), אליעזר בן יקיר-זיסקינד, איש אצ"ל ששירת כמ"פ תחתיו, אומר שהיה "עשר". אחר כך השתתף בקרבות סביב כיס פלוג'ה ובתום המלחמה התמנה למפקד גדוד 13 של גולני, אשר שימש כמסגרת הדרכה וגם פעל בנגב נגד חדירות הפדאיון.

יום אחד, בסופו של סיור אווירי, התרסק הפייפר שבו טס בנחיתה בבאר שבע, ורם והטייס נפצעו. בעת ההחלמה הוא השלים לימודי משפטים שהחל ב-1947, יחד עם אשתו הרצלה לבית כלפון. לשניים נולד הבן אייל. ב-1953 הוא נקרא לפקד על מצעד צה"ל בחיפה. הצלחתו הביאה למינויו למפקד הגדנ"ע, והוא אירגן ב-1954 מפגן מרהיב באיצטדיון רמת גן, שהצרימה היחידה בו היתה נאומו של שר הביטחון לבון, שהתארך לארבעים דקות ובמהלכן התעלפו גדנ"עים רבים שעמדו במסדר. הוא גם הגה את צעדת ארבעת הימים, שנהפכה למופע עממי ססגוני.

אחרי מלחמת סיני שימש כמפקד שארם א-שייח וכמפקד בית הספר לחי"ר יזם אמצעי הדרכה אור-קוליים, ששימשו אחריו עוד שנים. הוא יצא לוואשינגטון כנספח צה"ל וכשחזר ב-1967 השתחרר והחל לעסוק בהפקת סרטים. גיסתו שולמית אלוני אומרת כי הוא ובעלה אברהם היו אלה ששיכנעו אותה להקים את רצ, בקיץ 1973. אחר כך שימש כמזכ"ל ד"ש, ומאיר עמית, מראשי התנועה, מציין את תרומתו הארגונית.

כשהוחלט להקים את חברת הפחם הלאומית, הוא התמנה ב-1981 למנהלה הראשון. יעקב דנאי, המנכ"ל הנוכחי, אומר שהקים מבראשית חברה למופת, שמספקת כיום 75% מחומר הגלם המשמש לייצור חשמל בישראל. אף שלא ידע דבר על פחם (באוזני אשתו התלונן על "הז'רגון הפחמי" הבלתי מוכר), הוא למד ונהפך למומחה. אחרי שמונה שנים כמנכ"ל פרש, וב-1992 חזר כיו"ר הדירקטוריון. לאחר שפרש סופית, יזם והקים את מרכז בק למדע בהר החוצבים בירושלים - בניין ייחודי בתפישתו החזותית והקהילתית. אהוד אדלמן, המנהל הנוכחי של המרכז, מספר כי רם, שלא ידע דבר על בנייה, למד ונהפך לאיש המפתח בפרויקט ההקמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ