בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ההאשמות ההדדיות הסתיימו במינוי מפתיע

משפט/ אוריאל לין מונה לשופט בבית הדין לעבודה למרות המחלוקות עם הנשיא אדלר

תגובות

נשיא איגוד לשכות המסחר, אוריאל לין, כינס לפני כחצי שנה מנהלים של עשר חברות כוח אדם גדולות; בפגישה העביר החלטה לפנות לשר המשפטים, יוסף לפיד, ולנשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, כדי שישעו מתפקידו את נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט סטיב אדלר.

הדבר לא מנע מאדלר להמליץ ללפיד ולשר הרווחה, זבולון אורלב, למנות את לין לשופט בבית הדין הארצי לעבודה, כנציג המעסיקים, לתקופה של שלוש שנים - תקופה שאפשר להאריכה. אתמול התבשר לין כי מינויו בבית הדין הארצי נכנס לתוקף לאלתר. הוא יכהן בבית הדין נוסף על תפקידו באיגוד לשכות המסחר.

היחסים בין לין לשופט אדלר הידרדרו ב-2003. היו לכך כמה סיבות: החרפת יחסי עובדים ומעסיקים במגזר הפרטי; העימות בין ההסתדרות למשרד האוצר בעניין השינויים המבניים ששר האוצר, בנימין נתניהו, יזם בחלק ממשרדי הממשלה, ביחידות הסמך שליד משרדי הממשלה (כגון אגפי המסים ומע"צ) ובנמלי הים; הרפורמה בענף הפנסיה. לין כעס על "הסלחנות", כטענתו, שמגלים בית הדין הארצי לעבודה ובתי הדין האזוריים לעבודה לעמדות של העובדים בעימותים ביניהם ובין המעסיקים המובאים בפניהם להכרעה.

ההתפרצות הגלויה הראשונה של לין כלפי בית הדין לעבודה היתה בעקבות פסק דין של השופט האזורי בבאר שבע, אילן סופר, שבו מתח סופר ביקורת על ניסיונה של חברת חיפה כימיקלים להקים במפעל ועד עובדים מטעמה. "ההנהלה שלפה שפן מהכובע בדמות הקמת ארגון עובדים חדש", קבע השופט. "זו תופעה חמורה, הראויה לכל גינוי, מכיוון שהיא פוגעת בזכות יסוד חופש ההתארגנות של העובדים".

לין הגיב על החלטת השופט במכתב ששלח לידידו הוותיק, שר המשפטים יוסף לפיד. במכתב קרא לו לפעול לביטול בתי הדין לעבודה ולשילובם בבתי המשפט האחרים, בעיקר בבתי המשפט המחוזיים.

"ביה"ד הרחיק לכת"

החרפה נוספת בהתבטאויותיו של לין כלפי בית הדין לעבודה באה בעקבות הרצאה שנשא השופט אדלר בכנס שאירגנה הקריה האקדמית בקרית אונו באמצע ספטמבר 2003. בהרצאה תקף אדלר באופן חסר תקדים את חברות כוח האדם. "יש אנשים הסוחרים בנשים למטרות זנות ויש חברות המנצלות את העובדים. אלה ואלה אינם נלהבים מקיומו של בית הדין לעבודה", אמר.

לין, שהוא גם הבעלים של חברת כוח האדם לין-ביכלר, הגיב על דברי אדלר: "בדברי השופט יש השמצה של ענף כלכלי שלם. הדיבור על 'ניצול עובדים' מלמד על הדעה הקדומה שלו. אדלר אינו עומד בתנאי האובייקטיוויות הנדרשת משופטים".

גם מנהלי חברות כוח אדם אחרים, החברות באיגוד לשכות המסחר, השמיעו ביקורת חריפה על דברי השופט אדלר. "לא ניתן להבין כיצד שופט בישראל עורך משוואה כזו, בין סחר למטרות זנות לבין חברות לגיטימיות", אמרו. "עוד לפני שהגענו לבית הדין לעבודה כבר נשפטנו. איננו מניחים שאדם מתמנה לשופט ללא כישורים מתאימים. לכן דברי ההבל של השופט נאמרו, ככל הנראה, מתוך מניע נסתר".

בהזדמנויות אחרות טען לין כי "בתי הדין לעבודה הרחיקו לכת בפסיקותיהם לטובת העובדים (ונגד המעסיקים - ח"ב) וקיבלו החלטות הנוגדות את ההלכה המשפטית ואת חוקי העבודה. זאת, מכיוון שבתי הדין אלה רואים עצמם כמערכת המשלימה את תפקידם של ההסתדרות וועדי העובדים, שכוחם נחלש בשנים האחרונות".

אדלר הגיב על ההתקפה נגדו, באמצעות דוברת בתי המשפט. "נשיא איגוד לשכות המסחר מנהל מסע אישי בלתי לגיטימי, ממניעים השמורים עמו, נגד בית הדין הארצי לעבודה ונשיאו", אמרה. "ככל שלין אינו מרוצה מפסיקות בתיה"ד לעבודה, פתוחה בפניו הדרך לפנות לבג"ץ. במקום זאת, הוא מנהל מסע משפטי שתכליתו לערער על קיומו של בית הדין".

התקפתו של לין על בית הדין לעבודה בכלל ועל השופט אדלר בפרט נשאה פרי. אמנם משאלתו של לין לחיסול עצמאותו של בית הדין באמצעות מיזוגו בתוך בתי המשפט האחרים לא התממשה. ואולם, לפיד וכן נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, מינו ועדת ציבורית לבחינת מעמדם של בתי הדין לעבודה, בראשות שופט ביהמ"ש העליון בדימוס יצחק זמיר. אגב, זמיר אמר לפני שש שנים כי יש לשלב את בתי הדין לעבודה בבתי המשפט האחרים, "מכיוון שאין מקום לשתי רשויות משפטיות מקבילות לטיפול בתביעות בתחום דיני העבודה". הוועדה עדיין לא הגישה את מסקנותיה.

השופטים מגלים זהירות

לא ברור עד כמה הנימה המאיימת של לין כלפי השופט אדלר עשתה את שלה. ואולם, עובדה היא שמאז הופעת העננה מעל קיומו העתידי של בית הדין לעבודה, שופטי בית הדין הארצי בראשות אדלר מגלים זהירות - שלא לומר גישה מאוזנת - בהחלטות הנוגעות למאבקים שמנהלת ההסתדרות במגזר הציבורי.

בסוף נובמבר נענה השופט אדלר לבקשת איגוד לשכות המסחר והתאחדות התעשיינים להוציא צו מניעה האוסר על ההסתדרות לקיים שביתה כללית במשק. לאחר מכן אסר ההרכב בראשות אדלר על קיום שביתה בנמלי הים, איסור התקף גם היום למרות המשבר בדיונים בין הוועדים ומשרד האוצר על הפיכת נמלי הים לחברות נפרדות. לין - וכמוהו נשיא התאחדות התעשיינים, עודד טירה - הביעו שביעות רצון מהחלטות אלה.

"זו הזדמנות להשפיע"

בחודשים האחרונים חל שיפור באווירה בין לין ובית הדין לעבודה, ובעיקר השופט אדלר. לין נמנע מלחזור בפומבי על דברי הביקורת שלו על מבנה בתי הדין לעבודה. הוא אף טורח לשבח את אדלר על דברים שהוא אומר לפרוטוקול בדיונים משפטיים.

"דבריו של השופט אדלר - שלפיהם, חירות השביתה אינה בלתי מוגבלת אלא כפופה לעיקרון המידתיות ולכן יש לצורך לאזן בינה לבין טובת הציבור - ראויים להערכה", אמר. "על הוועדים וההסתדרות להביא בחשבון גם את קביעתו של השופט אדלר שלפיה 'עקרונות הדמוקרטיה ושלטון החוק מחייבים מניעת שביתה במגזרים חיוניים מסוימים, ואסור שהיא תסכן חיי אדם או את בריאות הציבור'".

לין, שבעבר הרחוק שימש נציג ציבור בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, שולל כל קשר בין ההתמתנות של התבטאויותיו כלפי בתי הדין לעבודה ובין מינויו המפתיע. "לא שיניתי את דעותי", הוא מבהיר. "כשהיה צורך למתוח ביקורת קשה על התנהגות השופט אדלר, עשיתי זאת. לעומת זאת, כמה מהחלטותיו ביחס לשביתה של ההסתדרות שבאו מאוחר יותר, נראות לי הוגנות".

גם כיום, אומר לין, הוא סבור שיש למזג את בתי הדין לעבודה עם בתי המשפט המחוזיים, כדי לייעל את מערכת המשפט. עם זאת הוא יודע, כמו שופטי בתי הדין לעבודה, שהמיזוג לא ייצא לפועל בחודשים הבאים, או אף במשך שלוש שנות כהונתו בבית הדין. "המינוי הוא הזדמנות מבחינתי להכיר מקרוב את השופט אדלר ולהתרשם מעמדותיו, אבל לא פחות מכך - להשפיע עליהן".

נשיא איגוד לשכות המסחר נגד נשיא בית הדין לעבודה

אוגוסט 2003: לין במכתב לשר המשפטים לפיד: לפעול לביטול בתי הדין לעבודה ולשילובם בבתי המשפט האחרים, בעיקר בתי המשפט המחוזיים

ספטמבר 2003: בהרצאה שנשא השופט אדלר הוא תקף את חברות כוח האדם (לין הוא גם הבעלים של חברת כוח האדם לין-ביכלר): "יש אנשים הסוחרים בנשים למטרות זנות, ויש חברות המנצלות את העובדים. אלה ואלה אינם נלהבים מקיומו של ביה"ד לעבודה"

לין בתגובה: "בדברי השופט יש השמצה של ענף כלכלי שלם. הדיבור על 'ניצול עובדים' מלמד על הדיעה הקדומה שלו. אדלר אינו עומד בתנאי האובייקטיוויות הנדרשת משופטים"

אדלר בתגובה: "נשיא איגוד לשכות המסחר מנהל מסע אישי בלתי לגיטימי, ממניעים השמורים עמו, נגד ביה"ד הארצי לעבודה ונשיאו"

לין בחודשים האחרונים, לפני מינויו לשופט: "דבריו של השופט אדלר ולפיהם חירות השביתה אינה בלתי מוגבלת, ראויים להערכה"סטיב אדלר ואוריאל לין(למטה). יחסי העבר לא מנעו מאדלר להמליץ על לין לכהן בבית הדיןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו