שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שגיא בן נון
שגיא בן נון

פסח 2001, שעת ערב מאוחרת, חוף הדקל באילת. במשך שלוש שעות הופיעו על במת פסטיבל ההיפ הופ הכוכבים הגדולים של המוסיקה השחורה בישראל, ובהם "שב"ק ס'", סאבלימינל והצל ומומי לוי. את המופע היה אמור לסגור אדם לוינזון, הידוע יותר בכינוי פישי הגדול. זמן קצר לפני שהיה אמור לעלות לבמה, התחיל לפתע מבול - אירוע נדיר באילת. מפיק האירוע זינק אל מערכת ההגברה וכיבה אותה, מחשש שאנשים יתחשמלו, והקהל תפס מחסה מאחורי הסככה על החוף. כשנדמה היה שהחגיגה נגמרה, הראפר פישי הגדול הדגים שוב את יכולת האלתור הידועה שלו.

"עליתי על שולחן מתחת לסככה ושרתי בקול ובלי ליווי", פישי נזכר. "אפילו אילתרתי טקסטים שקשורים באירוע. הצלחתי להחזיק את הקהל, וההתלהבות היתה גדולה. חלק מהאנשים שידרו את האירוע בטלפונים סלולריים לחברים שלהם".

פגישה בחנות סינתסייזרים

פישי הגדול משלב בין מוסיקה ים-תיכונית להיפ הופ ולרגאיי, ומגדיר את המוסיקה שלו כדאנס הול. בתקופה האחרונה קשה היה שלא לשים לב אליו: לפני כמה חודשים הוא הוציא את אלבומו "חוכמת רחוב" באופן עצמאי, הציע אותו לטעינה חינם דרך אתר האינטרנט "רדי-יו", ובשבוע שעבר הוכרז כי יותר מ-20 אלף איש כבר הורידו את האלבום (האירוע צוין במסיבה מרובת משתפים במועדון "ירח" בתל אביב); בחודש שעבר הופיע שירו "תסתכלו עלי" באוסף "Now Hip Hop" שהוציאה חברת הליקון, ועורר עניין בתחנות הרדיו; ובתחילת השבוע הוא הוציא את "תן בראש", סינגל ראשון מתוך אלבום חדש שהוא עובד עליו, שגם הוא יופץ דרך האינטרנט בלבד.

"היוזמות האחרונות עזרו לי לצאת מדיכאונות ששקעתי בהם, גם בגלל האינתיפאדה אבל בעיקר בגלל המתחים עם חברת התקליטים עננה בשנים האחרונות", אומר פישי.

הקשר עם חברת עננה, שמנהל יניב דוידזון, דווקא נראה מבטיח בראשיתו. פישי היה בן 20 כשהשתתף, בכתיבה ובשירה, ב"תתקעו בחצוצרה", הלהיט של "שב"ק ס'". פישי עורר את העניין של סולן "טיפקס" קובי אוז, ולאחר פגישה מקרית בין שניהם בחנות סינתסייזרים, הוא הציע לו להצטרף ל"לבנטיני" - לייבל של עננה, שאוז מנהל אמנותית.

ב-1999 פישי הוציא ב"לבנטיני" מיני אלבום, "פישי הגדול" שמו, שכלל ארבעה שירים. לדבריו נמכרו כ-5,000 עותקים מהאלבום. שנה לאחר מכן הוציא בחברה את אלבום הבכורה שלו, "הסנדק", שלדבריו מכר 1,500 עותקים בלבד. שני האלבומים הופצו על ידי הד ארצי, הופקו מוסיקלית על ידי פישי, ונוהלו אמנותית על ידי קובי אוז, שגם תרם את קולו ומלותיו לשיר "דינה" באלבום השני.

"עננה אומרת שהאלבומים שלי גרמו לה הפסדים, ולכן אני חייב לה 50 אלף דולר. לדעתי ההפסדים קרו בגלל ניהול כושל", אומר פישי. "קובי אוז צירף אותי ל'לבנטיני' בהבטחה לטיפול אישי ומסור. הוא הבטיח לי שאהיה אמן הבית של החברה ואחד משלושת אמניה היחידים. הוא הבטיח שיינתן לי חופש אמנותי מלא ומוחלט, ושאני אתן מופע חימום ל'טיפקס'. לצערי, ההבטחות האלה לא קוימו. הוא גם הבטיח לי שאני אקבע את מחיר הדיסק ובאיזה חברת תקליטים הדיסק ייצא, וגם זה לא קרה. אני רציתי שהדיסק יופץ וישווק על ידי חברת תקליטים ים-תיכונית כמו של אבי גואטה, שהולמת את הסגנון שלי שמשלב היפ הופ ומוסיקה מזרחית, אבל אוז ועננה בחרו בהד ארצי".

בלי בית

פישי אומר כי בינו לבין עננה לא נחתם הסכם להוצאת תקליט או הסכם לניהול אישי. "חוזה התקליטים שהציע לי דוידזון לא כלל את התנאים שקובי אוז הבטיח, ולכן לא נחתם חוזה", הוא אומר. לדבריו, ההסכם הכתוב היחיד בינו לבין עננה הוא הסכם מו"לות שנחתם ב-1997. "הארץ" העביר את החוזה לעיונו של עורך דין, שקרא אותו והעיר כי "זהו הסכם חד-צדדי באופן גורף, מקפח ביותר, שבעצם שולל מפישי כמעט כל זכות טריוויאלית שיש בהסכמים מהסוג הזה".

ההסכם נקבע לפרק זמן ארוך - תשע שנים עם אופציה למו"ל להאריכו בתשע שנים נוספות. פישי מעביר בחוזה את כל זכויות היוצרים שלו לעננה, ותמורת העברת הזכויות נקבע כי יחולקו דמי זכויות היוצרים ביניהם. נקבע כי עננה תקבל 50% מתמלוגי "הזכויות המכניות" הנובעים ממכירת תקליטים בארץ או בחו"ל, 50% מתמלוגי "זכויות הביצוע" הנובעים מביצוע היצירות בחו"ל, ו-33.33% מהתמלוגים הנובעים מביצוע היצירות בארץ. כמו כן נקבע כי עננה תקבל 50% מהתמלוגים המגיעים מ"מקורות אחרים" בארץ.

המשפטן שקרא את ההסכם אומר כי "מהחוזה עולה, כי פישי מחויב לעבוד רק עם עננה למשך זמן ארוך, והם לא מחויבים לבצע שום פעולה הנדרשת ממו"ל, שהמשמעות שלה היא לקדם את ענייניו ותקליטיו של פישי. ההסכם הזה כובל את פישי בצורה מאוד דרמטית, ומונע ממנו בעצם ליצור יצירות מוסיקליות במקומות אחרים, מה שיוצר דיסוננס מאוד גדול".

לא ניתן היה לקבל תגובות מיניב דוידזון וקובי אוז לכל העניינים המופיעים בכתבה.

"היום אני מקליט את השירים שלי באופן עצמאי לגמרי ובמימוני הפרטי, ואף על פי שעננה לא מעורבת בהם כספית ואמנותית, היא רשאית לנגוס בתמלוגים של השירים החדשים שלי, וכנראה נוגסת", אומר פישי. "קח לדוגמה את השיר 'תסתכלו עלי' שאני שר עם מרקו, זמר רגאיי ים-תיכוני. השיר, שהקלטתי באופן עצמאי, הופיע לאחרונה באוסף 'Now Hip Hop' שהוציאה הליקון, ודוידזון ינגוס בתמלוגים שהשיר הזה מכניס לי, אף על פי שהוא לא היה מעורב ביצירתו בשום דרך".

מזל טוב בפריסטייל

בינואר 2004 ביקש פישי אישור מאקו"ם לאפשר את הפצת אלבומו האחרון "חוכמת רחוב" ללא תשלום דרך אתר האינטרנט "רדי-יו". דירקטוריון אקו"ם נענה לבקשתו ונתן לו אישור לזמן בלתי מוגבל. לטענת אקו"ם, בעקבות דרישה של המו"ל דוידזון, הוגבל משך הפצת השירים באינטרנט לארבעה חודשים בלבד, זאת בניגוד לרצונו של פישי ואף שגם כאן לא היתה לעננה מעורבות בהפקת האלבום או במימונו.

פישי מעוניין להמשיך להציע את שיריו בחינם באמצעות האינטרנט בעתיד, וטוען כי מאחורי החלטה זאת עומדים "מניע פסיכולוגי ומניע אסטרטגי". פישי: "אם דוידזון מקבל תמלוגים מהקלטות שלי שהוא לא השקיע בהן שקל, אז אני מעדיף שאף אחד לא יראה כסף מהמוסיקה שלי. השיקול הנוסף לאפשר להוריד את האלבום חינם הוא למשוך קהל רב, במטרה לפנות אחר כך לגופים מסחריים, להציג להם את כמות ההורדות והכניסות המרובות לאתר, ולמכור פרסומות. כך ייהפכו גופים מסחריים, ולאו דוקא חברות התקליטים, לכוח המניע של המוסיקה".

את פרנסתו פישי מצא בשנים האחרונות בעיקר מהופעות. הוא מופיע לפחות פעמיים בשבוע בכל הארץ, ולא פוסל אף הצעה להופעה. "אני מופיע מצד אחד במועדונים כמו האומן 17 בירושלים ודום בתל אביב, ומצד שני בחתונות ובר מצוות, כי המטרה שלי היא להפוך את הראפ לחלטורה איכותית בארץ".

בנוסף לכך, הוא התפרנס עד לאחרונה במשך שנתיים מסדנאות היפ הופ שהעביר לילדים במתנ"סים בשכונות מצוקה בלוד, בגבעת זאב בירושלים, וביישוב אורנית. "זה היה נפלא לראות איך ההיפ הופ שיפר את התקשורת בין הילדים, עזר להם לבטא את החרדות שלהם מהטרור."

"עברתי את התקופה של הדיכאונות", אומר פישי. "היום אני קם בבוקר, מניח תפילין, קונה אוכל טוב וזול בשוק, ועושה יוגה לפחות פעמיים בשבוע. שם למדתי מה חשוב. אני לומד סיינטולוגיה ויושב שלוש שעות כל יום במועדון כושר בתל אביב, שעה אימון, שעתיים חיי חברה. כותב, מקליט ומופיע בכל מקום. הכל זורם סבבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ