שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גבאי: לחקור את מעורבות עובדי חברת החשמל בהפעלת חוקר פרטי נגד פורז

הוועד כבר חיסל את הקריירה של ח"כ גדליה גל

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מנהל רשות החברות הממשלתיות אייל גבאי פנה אתמול ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בבקשה לפתוח בחקירה בעניין החשדות למעורבות של גורמים בחברת החשמל בפרשת שר התשתיות יוסף פריצקי. "אני פונה אליך בעקבות פרסומים בכלי התקשורת, על מעורבותם לכאורה של עובדים בחברת החשמל בהעסקת חוקר פרטי במטרה לפגוע במר אברהם פורז, בעת שכיהן כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת לפני כשנתיים, בשל עיסוקו בקידום חקיקה שמטרתה צמצום הזכות לחשמל חינם של עובדי חברת החשמל", כתב גבאי.

גבאי הוסיף כי הוא רואה בחומרה רבה מעורבות לכאורה של מועסקים בחברה הממשלתית בניסיון לפגוע באופן בלתי חוקי בהליכי חקיקה, ומבקש מהיועץ לפתוח בחקירה בעניין החשדות לעבירות פליליות של אותם גורמים בחברת החשמל, ולמצות עמם את הדין.

אם יתברר לבסוף כי החוקר הפרטי אכן נשלח על ידי עובדי חברת החשמל, לא יהיה זה המקרה הראשון; גם בעבר הפעילו עובדי החברה אמצעים שונים כדי לפגוע בפוליטיקאים בלתי ממושמעים שפעלו בניגוד לאינטרסים של העובדים.

אחד הנפגעים העיקריים מפעולות אלה היה יו"ר ועדת הכספים לשעבר, ח"כ גדליה גל

(עבודה). גל התעקש לקדם את ייצור החשמל הפרטי במסגרת חוק החשמל שנדון בוועדת הכספים ב-96'. ראשי העובדים הבהירו לחברי ועדת הכספים של הכנסת, ובעיקר לנציגי העבודה בוועדה, כי מי שיתמוך בהצעת חוק משק החשמל עלול למצוא את עצמו מחוץ לחיים הפוליטיים. הם עשו זאת בהטלת מצור, כמעט, על דלתות ועדת הכספים. כמה שנים לאחר מכן, ב-2002, פעלו העובדים באופן דומה כאשר הטילו מצור על דלתות ועדת הכלכלה שבה נדון החוק להגבלת חשמל חינם לעובדים. במקרה האחרון דיווחו חברי כנסת כי קיבלו שיחות טלפוניות אנונימיות שבהן שולבו איומים מוסווים.

למרות הלחצים הכבדים שהפעילו ראשי העובדים על חברי הוועדה הצליח גל להעביר שני תיקונים חשובים בחוק החשמל. התיקון הראשון קבע כי יצרני חשמל פרטי יורשו למכור את החשמל ישירות לצרכנים ולא רק לחברת החשמל; ובשני נקבעה עצמאותה של הרשות לשירותים ציבוריים חשמל (רשות החשמל) אשר קובעת את תעריפי החשמל. בתיקון זה הוחלט כי רשות החשמל לא תהיה חלק ממשרד האנרגיה ולפיכך לשר הממונה על חברת החשמל, שר התשתיות, לא תהיה כל שליטה על תקציביה. עם זאת הצליחו עובדי החברה למנוע את התיקון השלישי בחוק שעל פיו אמור היה להתקצר המועד בחוק החשמל לתיאגוד תחנות הכוח ולהפרטתן.

ח"כ גל שילם את המחיר על התייצבותו העיקשת מול עובדי חברת החשמל. כאחד מבכירי מפלגת העבודה בשנות ה-90 וכמי שיזם חקיקה של כמה חוקים חשובים, בהם החוק להסדרת חובות המושבים ("חוק גל"), מצא עצמו גל מחוץ לחיים הפוליטיים לאחר שעובדי חברת החשמל פעלו נמרצות כדי למנוע את בחירתו בפרימרייס של המפלגה.

מזכירות חברת החשמל שהתכנסה אתמול מסרה כי אין כל קשר בין פרשת פריצקי לבין עובדי חברת החשמל. המזכירות מסרה כי עובדי החברה אינם קשורים בכל דרך שהיא לניסיון של גורמים מחוץ לחברה לסבך את העובדים בפרשה. עוד נמסר כי עובדי חברת החשמל יתמכו בכל חקירה שתיעשה על ידי גורמים מוסמכים וישתפו עמה פעולה.

עם זאת נודע אתמול כי ממלא מקום יו"ר החברה דוד ביטון מסר לכתבת ערוץ 1 איילה חסון כי הוא האיש ששכר את שירותיו של החוקר הפרטי. ביטון אמר כי יו"ר החברה המנוח יורם אוברקוביץ ביקש ממנו לשכור חוקר שיבדוק אם לפורז יש אינטרסים פוליטיים בקיצוץ החשמל חינם לעובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ