שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טוני בלייר הצרפתי

ניקולא סרקוזי, שר האוצר הצעיר והשאפתן של צרפת, מתכונן למרוץ לנשיאות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
קתרין רנהולד

"אתה סרקוזי? יש לך חמש דקות", אמר ז'אק שיראק, אז ראש ממשלה, לצעיר עצבני בן 20 שעמד להשמיע את נאומו הפוליטי הראשון, בעצרת גוליסטית בעיר ניס ב-1975. אולם ניקולא סרקוזי דיבר 20 דקות, כאשר דבריו נקטעים מפעם לפעם במחיאות כפיים. כמעט שלושים שנה אחרי כן, כשר האוצר בממשלת המרכז-ימין של הנשיא שיראק, סרקוזי עדיין אוהב לדבר - ולא לציית.

סרקוזי היה ל"ילד הנורא" של צרפת, המעורר הערצה ואי-נוחות כאחת. סרקוזי, שמאז היותו בן עשרה שאף לנשיאות, מפגין כיום, בגיל 49, שאפתנות ומרץ לאין קץ. השבוע, כשציין את 100 ימיו הראשונים בתפקיד שר האוצר, ריחפה ביתר שאת השאלה: האם סרקוזי, שמוצאו הונגרי, יוכל להוריד את שיראק מכס השלטון ב-2007 ולהיהפך לראש המדינה הבא?

הממד האישי של היריבות ביניהם מרתק את התקשורת הצרפתית זה עשור כמעט. סרקוזי נהפך מבן פוליטי, שהשמועות אף סיפרו כי הוא עשוי להיהפך לחתן (היו לו יחסים קרובים עם בתו של שיראק, קלוד, בשנות השמונים) - לבוגד; הוא תמך ביריבו של שיראק, אדואר בלאדור, בבחירות לנשיאות ב-1995.

לפני שנתיים אילצה הפופולריות של סרקוזי את שיראק לצרף אותו לממשלתו. ושיראק הטיל עליו את התפקידים הקשים ביותר. ב-2002, כשהעבריינות עמדה בראש דאגותיהם של מצביעים, קיבל סרקוזי, פרקליט בהכשרתו, את תיק הפנים. בחילופים שנעשו בממשלה במארס שיגר אותו שיראק למשרד האוצר, כדי להמריץ את הכלכלה הצרפתית הגירעונית.

אבל הפופולריות של סרקוזי נשארה בעינה. לפי משאל שפירסם החודש מכון דעת הקהל "סופר", 51% מהמצביעים רוצים שימלא תפקיד חשוב בפוליטיקה בשנים הקרובות. רק 34% הביעו אמון בשיראק, שעדיין לא הודיע רשמית אם יחתור לתקופת כהונה שלישית.

מתחת לדרמה האישית רואים משקיפים פוליטיים התנגשות בין צרפת הישנה לצרפת חדשה שעדיין לא נולדה. בריס טנטוריה, מנהל הלימודים הפוליטיים ב"סופר", אמר שסרקוזי הוא לצרפת מה שטוני בלייר היה לבריטניה: פוליטיקאי החורג מהקווים המפלגתיים המסורתיים ומפיץ במיומנות את המסר שלו בתקשורת.

בניגוד לכמעט כל פוליטיקאי צרפתי בולט, סרקוזי אינו תוצר של המוסד היוקרתי אנ"ה (Ecole Nationale d'Administration). אין לו בסיס מצביעים נאמן באזורי הכפר. הוא לא נולד עשיר, אלא גדל במשפחה חד-הורית מן המעמד הבינוני בפרוור נאיי-סיר-סן. את לימודיו מימן במכירת גלידה ופרחים. בעיני משקיפים רבים, תושייה זו היא תכונתו השיווקית העיקרית.

מיריי טו, שנשאה ונתנה עם סרקוזי מטעם האיגוד המקצועי הגדול ביותר של צרפת, CFDT, אמרה שצרפתים החשים מבוכה ואי-נוחות לנוכח הגלובליזציה, הירידה בגידול האוכלוסין ותחלואיה של מדינת הרווחה - מייחלים למנהיג חזק. סרקוזי, אמרה, הוא היחיד בימין ובשמאל הנראה כמי שמספק צורך זה.

בשלושת חודשיו הראשונים בתפקיד שר האוצר הפריט סרקוזי 35% מחברת סנקמה, יצרנית מנועי המטוסים, והכין את חברת החשמל הממלכתית למכירה חלקית על אף התנגדות עזה של איגודים מקצועיים. "הוא עובד חסר לאות", אמר ז'אן מישל גייאר, ידיד שהיה יועץ לנשיא המנוח פרנסואה מיטראן. "מטרתו העיקרית היא להחזיר לפוליטיקה את משמעותה".

דיפלומטים באירופה תוהים מהי בדיוק משמעות זו. עמדת סרקוזי, שסירב תחילה לאפשר לתאגיד הגרמני סימנס ליטול לידיו את עסקי הטורבינות של אלסטום, הניעה את הקנצלר גרהרד שרדר לכנות את שיטותיו "לאומניות ביותר". פקיד בבריסל אמר על מדיניותו: "במסווה של ליברליזם כלכלי חדש, זו אותה עמדה גוליסטית ישנה".

אך רוב הכלכלנים ואנשי העסקים עדיין משעים את פסק דינם ומודים שעל סרקוזי מוטלת משימה קשה ביותר. לנוכח גירעון תקציבי של 65 מיליארד יורו יש לו טווח מועט לדרבן צמיחה כלכלית בקיצוצי מס. אבל צעדים שאימץ באחרונה להעלאת הצריכה - למשל בקשתו מחברות כמו קוקה קולה להוריד מחירים כדי לדרבן את הקנייה - עומדים בסימן סמלו המסחרי להפוך יש מאין.

22 חודשיו של סרקוזי במשרד הפנים אולי מיטיבים יותר לשפוך אור על דמותו. הוא רכש את שמו כ"שוטר הראשון במעלה" של צרפת הודות לביקוריו בפרוורים בעלי שיעור עבריינות גבוה, הרחבת סמכויות המשטרה, הגבלת חוקי ההגירה, צעדים חריפים נגד נהיגה בשכרות והעברת חוקים נוקשים נגד זנות וקיבוץ נדבות.

התוצאות היו מעורבות: הנתונים הסטטיסטיים של העבריינות ירדו ב-2003 לראשונה זה שש שנים, ב-3.4%. אבל מבט מקרוב מראה שאמנם חלה ירידה בשיעורי העבריינות הזעירה והגניבות, אך מספר התקיפות הגופניות עלה. בדו"ח שפירסם אמנסטי אינטרנשיונל במאי הוא מזהיר מפני עלייה בתלונות על אלימות משטרתית. "סרקוזי הצליח לגרום לאנשים להרגיש שהם בטוחים יותר בלי לפתור את הבעיות הבסיסיות", אמר ז'אן-כריסטוף קמבדל, חבר פרלמנט סוציאליסט. "זה כשלעצמו הישג, אבל יום אחד תתפוצץ הבועה התקשורתית שלו".

סרקוזי יודע איך להקסים את התקשורת. אשתקד בחרה בו העיתונות הצרפתית ל"אישיות השנה". לעתים נדירות הוא מאבד את קור רוחו בשידור חי, אך כשהדבר קורה נחשף אדם שונה בתכלית. בדיון פרלמנט שצולם בטלוויזיה באפריל הוא הגיב על קריאות ביניים של חבר הפרלמנט הסוציאליסט אנרי עמנואלי במלים המאיימות "אתה תיזהר. תיזהר על עצמך".

"הצד האפל" הזה של סרקוזי רק עיבה את המיתוס סביבו. עד כמה שאפתנותו מוסיפה להיות זרה לרבים מבני ארצו מעידה העובדה שהעיתונות מחפשת לה כל הסבר אפשרי - מחינוכו הצנוע, דרך גירושי הוריו ועד למריבות בגיל מוקדם עם אחיו הצעיר הנאה ממנו. אשתו ססיליה, המשמשת גם יועצת שלו במשרד האוצר, טוענת שהאובססיה לדינמיות של בעלה ממחישה עד כמה דינמיות זו נדירה. "מדוע מישהו חושב שצריכה היתה להיות לך טראומת ילדות כדי שתהיה שאפתן?" שאלה. "אולי זה אומר לנו על צרפת יותר מאשר על ניקולא סרקוזי".

"סרקו" כפי שהוא מכונה בצרפת הצטרף לפוליטיקה כחבר ארגון נוער כשהיה בן 17, היה לראש עיר בגיל 28 ולשר בממשלת צרפת בגיל 38. כל חייו היו מסע אל הצמרת, אומרים ידידיו. דרכו לנשיאות עדיין מלאה חתחתים. מפלגת האופוזיציה הסוציאליסטית עשויה לשלוח מועמד חזק לנשיאות. שיראק עוד עשוי לרוץ בעצמו. ואם יחליט לפרוש, סרקוזי עלול לעמוד מול האתגר הגדול ביותר שלו עד כה: להגדיר את עצמו ואת מדיניותו ללא הדמות שסייעה לשרטט את תדמיתו.

כששיראק אומר שאפליה מתקנת אינה אופציה, סרקוזי תומך בה בפומבי. כששיראק מציין כי טורקיה מתקדמת בדרך למו"מ על חברות באיחוד האירופי, אומר סרקוזי שטורקיה "אינה אירופית דיה". כששיראק אומר שלא החליט אם לקיים משאל עם על חוקת האיחוד האירופי, סרקוזי אומר שעליו לעשות זאת. דבריו מעוררים תשומת לב פחות בגלל תוכנם ויותר בגלל ההתרסה נגד שיראק.

"Les Guignols", תוכנית חדשות סאטירית פופולרית מאוד בהשתתפות בובות פוליטיקאים בגודל טבעי, מנצלת זה כבר תופעה זו. באחרונה הוצג שיראק כפועל של חברת החשמל, המנתק את החשמל של שר האוצר ואז מכה אותו על ראשו באפלה. איב לה רולן, מפיק התוכנית, אומר שהיחסים המורכבים בין שתי הדמויות הם ההופכים אותן למעניינות על המסך ובחיים האמיתיים. לדבריו, "ללא שיראק, סרקוזי היה נראה קצת משעמם יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ