אפשר להמשיך לזהם - כללי - הארץ

אפשר להמשיך לזהם

ככה זה כשהמועצות התעשייתיות, המופקדות על אכיפת חוקי איכות הסביבה, נשלטות על ידי בעלי המפעלים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שתי מועצות תעשייתיות פועלות בישראל, ברמת חובב ובתפן, ושתיהן מטרידות את השכנים - כלומר התושבים המתגוררים בסמוך אליהן. זה שנים שנשמעת טענות על שלבעלי המפעלים במועצות יש כוח רב מדי מה שמאפשר להם לעשות ככל העולה על רוחם. אבל הצעת חוק לשינוי הרכב המועצות נבלמה בשל שיקולים פוליטיים ואישיים.

המועצות התעשייתיות הן המצאה ישראלית. הן מוגדרות כרשות מקומית לכל דבר, אבל בשטח השיפוט שלהן אין תושבים, אלא רק מפעלים. סמכויותיהן מרחיקות לכת: הן גובות ארנונה, מספקות שירותי מים, ביוב וסילוק פסולת והן מופקדות על אכיפת החוקים למניעת זיהום הסביבה למשל. ברמת חובב למשל, 80% מהתקציב מיועדים לטיפול בבעיות סביבה, ובכל זאת התושבים השכנים של המועצה, סובלים ממפגעים סביבתיים.

בארגונים הירוקים טוענים שזהו המחיר של הרכב המועצות. הן מורכבות כיום מתשעה חברים - שלושה נציגי מפעלי התעשייה במקום; שלושה נציגי הממשלה ממשרדי התמ"ת, הבריאות והפנים (נציג משרד הפנים הוא יו"ר המועצה); ושלושה נציגי הרשויות המקומיות הסמוכות. "נציגי התעשיינים משתפים פעולה עם נציג משרד התמ"ת ובדרך כלל מצטרף אליהם היו"ר ממשרד הפנים", טוענת בלהה גבעון, מנכ"לית עמותת "נגב בר קיימא", שעוסקת באיכות הסביבה. "כך יש רוב אוטומטי לכל הצעה שלהם והם מצליחים לבלום שהם לא אוהבים".

יו"ר עמותת "אזרחים למען הגליל", ליאורה אהרון, מאשימה ש"בזכות הרכב המועצה הם הצליחו להסתיר מהציבור במשך 20 שנה את הנזקים שהם גורמים לסביבה". לטענת הארגונים הירוקים, אפשר היה למנוע את הנזקים הסביבתיים שגורמות המועצות התעשייתיות, אם לתעשיינים לא היה כוח כה רב בהן. בדו"ח מ-2003 גם מבקר המדינה הצטרף לדעה זאת. בפרק על תפקוד המועצה התעשייתית רמת חובב, נכתב ש"במועצה מקומית תעשייתית נפגעת יכולתם של משרדי הממשלה להפעיל סמכויות פיקוח ובקרה על המועצה וסמכויות אכיפה על המפעלים. יש חשש לניגוד עניינים מובנה בתהליך קבלת ההחלטות במועצה כגון החלטות על הפיקוח והאכיפה של תנאי הרשיונות של המפעלים". המבקר המליץ לשנות את הרכב המועצות.

ח"כ אילן ליבוביץ' (שינוי) ומשרד הפנים הגישו הצעת חוק שעברה לפני כחצי שנה, שעברה בקריאה טרומית, ולפיה יצורפו למועצות נציג נוסף של הרשויות המקומיות ושני נציגי ציבור שימונו על ידי שר הפנים והשר לאיכות הסביבה. בדרך זו מקווה ליבוביץ', יישבר הרוב האוטומטי של בעלי המפעלים. סעיף נוסף בהצעת החוק קבע שיו"ר המועצה לא יהיה איש משרד הפנים. ואולם, מיד אחרי שהצעת החוק עברה, התעשיינים החלו ללחוץ כדי להגדיל את ייצוגם במועצה.

ח"כ אלי אפללו (ליכוד) הגיש הצעת תיקון לחוק, על פיה יגדל מספר נציגי התעשייה לארבעה על חשבון אחד מנציגי הרשויות המקומיות השכנות. כך יובטח לתעשיינים רוב מוצק במועצות. "הצעת החוק המתוקנת חורצת את גורלם של אלפי תושבים בנגב ובגליל לסבול מחוסר מקצועיות ומהזנחת הנושאים הסביבתיים, ואיש לא יוכל לעשות דבר כי המחוקק ח"כ אפללו צריך לסדר מקום עבודה נוח לחברו", כתבה בלהה גבעון ליו"ר ועדת הפנים, ח"כ יורי שטרן. הארגונים הירוקים נזעקו וח"כ ליבוביץ' מיהר למשוך את הצעתו, "הרגשתי שבאתי לברך ויצאתי מקלל", הוא אמר.

בסופו של דבר, לפני שבועיים הגישה וועדת הפנים הצעת חוק מינימלית שאינה משנה את הרכב המועצה, אך קובעת שהיו"ר לא חייב להיות עובד משרד הפנים. לדברי הירוקים וחברי כנסת, מי שעמד מאחורי הלחצים לשינוי הצעתו של ליבוביץ', הוא אפללו. לפני מינויו לכנסת היה אפללו יו"ר המועצה התעשייתית בתפן וכיום מכהן בתפקיד מקורבו, חנן אסולין. "מטרת החוק היא להכשיר את מינוי הקבע של חנן אסולין כיו"ר מועצת תפן", אומרת גבעון.

אסולין החליף את אפללו בתפקיד יו"ר המועצה כשהאחרון התמנה לכנסת לפני יותר משנה. ואולם, אסולין משמש כממלא מקום זמני ולא כיו"ר קבוע, מכיוון שהוא אינו עובד משרד הפנים. החוק החדש יאפשר לו לקבל את התפקיד.

כדי להתגבר על ההתנגדות לשינוי הרכב המועצה, מנסים עתה שטרן וליבוביץ' לגבש שתי הצעות חוק נפרדות, האחת לרמת חובב והשנייה לתפן. הם מאמינים שברמת חובב יהיה קל יותר לשנות את הרכב המועצה ושטרן מוסיף ש"ברמת חובב יש תעשייה עם היקפי זיהום דרמטיים שמצריכה התייחסות מיוחדת".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי בשל חילוקי הדעות בנושא הוחלט לדחות את המשך הטיפול בחוק לשינוי הרכב המועצות. ההצעה שעברה, כך טוענים במשרד, אינה קשורה למניעים פרסונליים. מטרת השינוי היא להפריד בין השלטון המקומי לשלטון המרכזי ולשפר את יכולת הפיקוח של משרד הפנים על המועצות. מטרה נוספת היא לחסוך את משכורתו של יו"ר המועצה שמומנה עד כה מקופת משרד הפנים.

יו"ר המועצה בתפן, חנן אסולין דחה את הטענות, "אף אחד לא עשה חוק במיוחד בשבילי. אני הייתי במשך שלוש שנים ממלא מקום ושנה וחצי כיו"ר המועצה זמני. אני הפכתי את תפן לאזור התעשייה הכי נקי והכי מסודר. אנשים סתם אוהבים להסית".

ח"כ אפללו מסר בתגובה כי החוק הובא לכנסת על ידי שר הפנים והוא עצמו קידם אותו. לדבריו, הוא תומך בהצעת החוק של ליבוביץ' ו"כל השמועות על התערבותי בחקיקה הן שמועות שווא מופרכות מיסודן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ