מזוז לרה"מ: ההחלטה בהאג נגד הגדר עלולה להוביל לסנקציות נגד ישראל - כללי - הארץ

מזוז לרה"מ: ההחלטה בהאג נגד הגדר עלולה להוביל לסנקציות נגד ישראל

היועמ"ש הגיש לשרון חוות הדעת על השלכות הפסיקה בהאג; בין ההמלצות, ששרון אימץ - להתאים התוואי לעקרונות שקבע בג"ץ ולעגן התוואי החדש בהחלטת ממשלה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, העביר אתמול (חמישי) לראש הממשלה, אריאל שרון, ולשרים הנוגעים בדבר את דו``ח הצוות שהקים לבחינת ההשלכות המשפטיות של פסיקת בית הדין הבינאלומי בהאג בנושא גדר ההפרדה. בחוות דעתו מדגיש מזוז כי "קשה להפריז בהשלכותיה השליליות של החלטת בית הדין בהאג על מדינת ישראל במישורים שונים, לרבות בנושאים שמעבר לגדר ההפרדה. ההחלטה יוצרת מציאות משפטית עבור ישראל בזירה הבינלאומית, שעלולה לשמש אמתלא וזרז לפעולות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים עד כדי סנצקיות". עוד קבע מזוז בחוות דעתו כי החלטת בית הדין "עלולה גם להקרין בהדרגה על החלטות בתי המשפט בישראל בנוגע להפעלת סמכויות צבאיות בשטחים ובנוגע להקמת הגדר".

מזוז ממליץ בחוות הדעת כי הדוברים בשם ישראל ידגישו שישראל פעולת בהתאם להחלטת בית הדין הבינלאומי, על אף שהיא סבורה שהיא התקבלה על יסוד נתונים חלקיים. עוד ממליץ מזוז לעשות מאמץ מירבי כדי להתאים בהקדם האפשריח את ההחלטות בעניין תוואי הגדר וההסדרים במרחב התפר לעקרונות שקבע בג"ץ. פעולה זו, אומר היועץ, תביא לצמצמום המתח מול הזירה המשפטית הבינלאומית. היועץ גם מציע שהתוואי החדש והמתוקן של הגדר, שייקבע בהתאם להחלטת בג"ץ, יעוגן בהחלטת ממשלה חדשה שתעביר את המסר, שלפיו ישראל מיישמת את המשפט הבינלאומי בנושא הגדר בהתאם להחלטות בתי המשפט שלה עצמה. שרון אימץ את המלצותיו של מזוז.

בהחלטתו מה-9 ביולי קבע בית הדין הבינלאומי כי בניית הגדר מעבר לקו הירוק, כולל במזרח ירושלים, מהווה הפרה של המשפט הבינלאומי וכי על ישראל לפרק את הגדר ולשלם פיצויים לנפגעים מבנייתה. בעקבות פסק הדין ביקש שרון ממזוז להכין סקירה באשר להשלכותיה המשפטיות.

מערכת הביטחון תציג בראשית ספטמבר לדרג המדיני את התוואי המתוקן של גדר ההפרדה מאלקנה ועד ירושלים, שיהיה קרוב יותר לקו הירוק בהשוואה לתכנון המקורי. לאחר אישור התוואי ייצא דב ויסגלס, יועצו של שרון, לביקור בארה"ב ויציג את התוכנית בבית הלבן.

בג"ץ למדינה: להתייחס להאג

בג"ץ הורה אתמול למדינה להתייחס בתוך חודש לחוות הדעת של ביה"ד הבינלאומי בהאג ולהשלכות האפשריות שלה על מדיניות ישראל בבניית גדר ההפרדה בגדה.

בדיון שהתקיים אתמול בעתירתם של תושבי הכפר שוקבא שבקרבת נתב"ג וכפרים נוספים נגד תפיסת האדמות לצורך הקמת הגדר בשטח הכפר, אמר נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק "שבשלב מסוים נצטרך להתמודד עם פסד הדין של ביה"ד הבינלאומי בהאג, ולכאורה התיק הנוכחי הוא מקרה מתאים.... בשלב מסוים נצטרך לומר משהו לרבות לגבי טענת ההגנה העצמית".

השופטים ברק, אליהו מצא ומישאל חשין קיבלו את עמדתו של בא כוח העותרים, עו"ד מוחמד דחלה, כי פסק הדין של ביה"ד בהאג מחייב התייחסות מצד המדינה. דחלה טען כי פסק הדין בהאג שינה באופן מרחיק לכת את המצב המשפטי בדין הבינלאומי בנושא גדר ההפרדה, וכי על פי פסיקה זו חייבת ישראל להקים את הגדר בשטח הקו הירוק. הוא טען עוד כי על אף שאחרי פסק הדין של בג"ץ שפסל 30 ק"מ מתוואי הגדר באזור בית צוריק הודיעה המדינה כי תשקול מחדש את כל תוואי הגדר, בפועל לא שונה התוואי והמדינה ממשיכה להוציא צווי תפיסה לשטחים בתוך כפרים פלשתיניים באופן בלתי מידתי.

אף שבג"ץ החליט שהעתירה תידון לעומקה לא יוצא צו ביניים המעכב את הקמת הגדר בבסמוך לכפרי העותרים, זאת תוך התחייבות המדינה כי אם בפסק הדין יוחלט שיש להזיז את הגדר המדינה, תחזיר את המצב לקדמותו או תפצה את התושבים הפלשתינאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ