אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

השאלה הזהה

לכבוד מאה שנה להארץ, ניסיון קולקטיבי לענות על השאלות הבלתי פתורות בישראל

צבי שלגו
גליה לביא
יעל עינב
אדי קוקירמן

האם ישראל צריכה לנסות להתקרב לסין לנוכח עוצמתה הכלכלית הגוברת, או שזה עלול לפגוע ביחסיה עם ארה"ב?

האם ישראל צריכה לנסות להתקרב לסין לנוכח עוצמתה הכלכלית הגוברת, או שזה עלול לפגוע ביחסיה עם ארה"ב?

צילום: דניאל צ'צ'יק

צבי שלגו

יו"ר PTL Group המסייעת לחברות ישראליות וזרות בניהול ותפעול בסין

בארבעת העשורים האחרונים הוכיחה סין פעם אחר פעם יכולת להתמודד עם אתגרים מסחריים ופיננסים, תוך יישום אינספור רפורמות והשגת שיפור מתמיד ברמת החיים של אזרחיה. הממשל הסיני פיתח יחסי גומלין ייחודיים עם המגזר העסקי ואלה כוללים תמיכה בחברות מובילות בתנאי שהן מקבלות על עצמן את הקו שמכתיבה בייג'ין. במערב אין עדיין תשובה הולמת למבנה הזה, אשר שנותן יתרון לחברות הסיניות בפעילותן בחו"ל. ספק אם ביכולתה של ארה"ב להגיב לכך ללא תמיכת שאר הכלכלות המובילות.

הכלכלה הסינית תהפוך בשנים הקרובות לגדולה בעולם. איתה, יגדל גם הצורך הסיני להפוך לגורם משפיע כלכלית ומדינית במדינות ובאזורים נרחבים בעולם. הסינים מוכנים לאתגר הגלובלי ולכן סביר מאוד להניח שבעשורים הבאים יהיה חיכוך מתמיד בינם לבין האמריקאים.

לצד החשש מהעתיד ובעוד הממשל בוושינגטון מכריז על שינויי מכסים, מטיל חרם על שתי חברות תקשורת ומתנגד לרכישת חברות תשתית אמריקאיות ע״י חברות סיניות, החברות האמריקאיות המובילות ממשיכות (לפחות כרגע) להשקיע בסין. בשנה שעברה דיווחו כ-70% מתוך 400 החברות האמריקאיות בשנגחאי על הגדלת מחזוריהן ורווחיהן ביחס ל-2017.

בעוד שתי הכלכלות המובילות בעולם נאבקות ביניהן, חשוב שישראל תפתח אסטרטגיית "ישיבה על הגדר" או כפי שהסינים מכנים זאת "דרך האמצע" (Taking the middle road). איננו יודעים אם מערך מכירות ותשתית עסקית בסין ייחשבו ליתרון בעתיד בעת גיוס הון במערב, אבל בהחלט ייתכן שכך יהיה. לכן, ייטיבו חברות ישראליות שפניהן לשני השווקים, להימנע ככל שניתן משותפויות כובלות ומחייבות עם גורמים סיניים שעלולות להגביל בעתיד השקעה אמריקאית. כניסה עצמאית לשוק הסיני והקמת צוות מקומי שמנהל קשרים עם שותפים עסקיים רבים שאין להם "בלעדיות" – מאפשרת גמישות שכזו.

עדיף להימנע ככל הניתן משותפויות כובלות ומחייבות ולהיכנס לשוק הסיני באופן עצמאי
צילום: ניר קידר

גליה לביא

חוקרת בתכנית ישראל-סין במכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ודוקטורנטית בבית הספר להיסטוריה, באוניברסיטת תל-אביב

לפני ארבעה עשורים בלבד יצאה סין חבולה ממהפכת התרבות של מאו דזה-דונג ונותרה עומדת בפני אתגרים עצומים, כלכליים ואחרים. למרות נקודת הפתיחה הקשה הזו, כיום סין היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם, ולפי חלק מהפרמטרים היא הגדולה ביותר. חרף הקשיים שהיא חווה, הכלכלה הסינית צפויה להמשיך ולצמוח גם בשנים הבאות. משכך, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להתעלם מסין וחייבת להמשיך ולחזק את הקשרים איתה.

מנגד, ארה"ב רואה בסין יריבה חזקה שמאתגרת את ההגמוניה העולמית שלה. לכן, היא פועלת בימים אלה לשמר את מעמדה ודורשת מבעלות בריתה לא לשתף פעולה עם בייג'ין בתחומים טכנולוגיים מתקדמים - דוגמת בינה מלאכותית, טכנולוגיות מידע ועוד - בהם היא חוששת מאיום משמעותי. לישראל, כמעצמה של חדשנות והייטק, יש יתרון בדיוק בתחומים האלה ולכן עליה לשקול את צעדיה בחוכמה, על אחת כמה וכמה לנוכח העובדה שארה"ב מספקת לישראל תמיכה (כספית ופוליטית) שאין לה תחליף.

במלים אחרות, ישראל נתונה כעת בין הפטיש לסדן ועליה לחפש דרך פעולה שתאפשר לה גם לחזק את קשריה עם סין וגם לא לפעול נגד רצונה של ארה"ב. הפתרון טמון בדרך האמצע. על ישראל להגדיר בבירור אלו תחומים טכנולוגיים ניתן לשתף עם הסינים ואלו לא. חשוב להיזהר שלא להגדיר גבולות צרים מדי רק כדי לרצות את האמריקאים, שכן בסופו של יום, ישראל היא מדינה עצמאית ויש לה את הזכות לנהל את משאביה לפי שיקול דעתה.

לאחר מכן, על ישראל לפעול במרץ ולהגביר את שיתופי הפעולה עם סין בתחומים האפשריים, תוך שהיא מסבירה לה מדוע לא תוכל לשתף עמה פעולה בתחומים האחרים. פתיחות ושקיפות בתהליכים ימנעו בעתיד אי הבנות, כעסים ומשברים.

לישראל יש יתרון בדיוק בתחומים שבהם ארה"ב חוששת מהאיום הסיני
צילום: דניאל צ'צ'יק

יעל עינב

מנהלת חברת YCHINA לפיתוח עסקים בסין

עם מדיניות נכונה ושקולה ישראל יכולה להפוך גורם פעיל ואפילו להרוויח ממלחמת הסחר שמתנהלת בימים אלה בין ארה"ב לסין "שניים רבים, השלישי זוכה" ו-"בעיה היא גם הזדמנות", הן שתי אמרות שחוקות מיני רבות שיכולות להתאים לתיאור מצב היחסים בין שלוש המדינות.

מהיכרות של 30 שנה עם הסינים, אני איני חדלה להתפעל מההערכה הרבה שהם רוחשים ליהודים בכלל ולישראלים בפרט. במצבה של ישראל בעולם זה אינו דבר מובן מאליו בלשון המעטה, וברור כי מדובר בהזדמנות נדירה שאל לנו לפספס. לסין יש שוק צרכני של 1.4 מיליארד בני אדם. מעמד הביניים שלה מונה כ-250 מיליון נפש והוא בעל כוח קנייה עצום. יתרה מכך, היא רואה בישראל הקטנה שותפה בתחומים טכנולוגיים ברפואה, הגנת הסביבה ובחקלאות.

הרטוריקה שמחייבת שמירה על הכבוד הסיני מוכרת ברחבי העולם. ואכן, מדינות רבות בוחרות לשלם מס שפתיים בדרך לפתיחת השווקים עם סין. ישראל אינה שונה בכך, וכמו ידידות אחרות של ארה"ב, מקבלת בחדווה השקעות סיניות, כולל השקעות אסטרטגיות בחברות ובתשתיות. זה אולי המקום להזכיר שסין חיברה בשבע השנים האחרונות את עריה לרשת רכבות הנעות במהירות של 350 קמ"ש. אורך המסילות הכולל הוא 30 אלף קילומטר. בישראל כבר שבע שנים מנסים לחבר בין שתי ערים המרוחקות 65 קילומטר בלבד.

בסין, ישראל מזוהה כבת טיפוחיה של ארה"ב. כעת, יש לנו הזדמנות גדולה להיפטר מהדימוי הזה. על ישראל להעמיד את עצמה בעמדת המגשרת והמפשרת שמקבלת את הטוב משתי המעצמות. בלימת ההשקעות הסיניות בארה"ב עשויה להוביל לשטף השקעות סיניות בישראל. ביקורים רמי דרג מהסוג שערך סגן נשיא סין, וואנג צ'ישאן, בישראל כנראה לא היו מתרחשים בימים אחרים. ישראל צריכה ללמוד איך ללכת בין הטיפות מבלי להרגיז אף אחד. המשמעות היא שעליה להיזהר שבעתיים ממכירת מוצרים דואליים (שימוש אזרחי וצבאי כאחד). לא כדאי להגיע למצב של ביטול עסקות עם סין כתוצאה מווטו אמריקאי, שכן בבייג'ין לא יסלחו לנו על כך. ממילא הם חשדניים לגבינו עוד מימי ביטול עסקת הפאלקון בשנת 2000.

לסינים יש אמרה נהדרת לפיה כשהרוח חזקה עדיף לקני הסוף להתכופף ולתת לה לעבור מעליהם. אם יעמדו ישר - יישברו. ישראל תטיב לעשות אם תבחר להתכופף, לנהוג בריסון, לתת לסופה לעבור מעל ראשה ולצאת ממלחמת הסחר בשלום.

בסין, ישראל מזוהה כבת טיפוחיה של ארה"ב. כעת יש הזדמנות להיפטר מהדימוי הזה
צילום: דניאל צ'צ'יק

אדי קוקירמן

יו"ר קוקירמן בית השקעות ושותף מנהל בקרן Catalyst

סין מעוניינת להפוך למעצמה כלכלית מובילה וזקוקה לטכנולוגיות כדי להאיץ את צמיחתה. היא מתעניינת במיוחד במדעי החיים, ייצור מתקדם, אוטומציה, רובוטיקה, תוכנה וטכנולוגיות מידע. אלה הם תחומים שהסטארטאפים הישראליים מתעניינים ועוסקים בהם. כאן בדיוק טמונה ההזדמנות.

למלחמת הסחר בין סין לארה"ב אין השפעה לפי שעה על חברות ההייטק הישראליות ולכן הסיכוי גובר על הסיכון. ב ב"קטליסט" וב"קוקירמן בית השקעות" עוד לא נתקלנו בלקוח אמריקאי שסירב לרכוש מוצרי טכנולוגיה ישראליים הנמכרים גם לסין. יש זהירות מתבקשת ומגבלות בטכנולוגיות המשיקות לתחום הצבאי, אך אין שום מניעה שחברות ישראליות פרטיות בתחומים האזרחיים לא יזכו להשקעות סיניות וגם יפעלו בארה"ב.

בעוד שלסינים קשה עד בלתי אפשרי לרכוש טכנולוגיות בארה"ב, הם יכולים לעשות זאת כאן. לכן, ישראל הופכת לשוק אטרקטיבי עוד יותר עבורם. דווקא על רקע מלחמת הסחר, אנחנו יכולים לשמש "גשר השקעות" ביניהן. בנוסף, מסתמנת מגמה של הקמת קרנות סיניות המשקיעות ביואן ובכך ייפתחו אפיקים חדשים עבור חברות זרות המבקשות לגייס הון עבור מימון הפעילות שלהן בסין.

לחברות הישראליות שפועלות בשוק הסיני יש הרבה מאוד הזדמנויות. בסין אין BDS, אין חרמות ויש הערכה אמיתית לטכנולוגיה הישראלית. סין כל הזמן צומחת, מתייעלת ומתפתחת ומי שיהיה שם בזמן לקטוף את הפירות - ירוויח. חשוב שישראל תשמר את הערוץ הזה מכיוון שהוא רק ילך ויתרחב.

בסין אין BDS ויש הערכה אמיתית לטכנולוגיה הישראלית

הכתבות המומלצות

הכתבות הנקראות היום באתרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות