מכתב לקוראים לציון 100 שנים ל"הארץ", מהמו"ל עמוס שוקן - 100 להארץ - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אדרת לוגו שקוף
מכתב ממו"ל הארץ

מכתב לקוראים לציון 100 שנים ל"הארץ", מהמו"ל עמוס שוקן

לכתבה

הגיליון הראשון של הארץ פורסם היום, לפני 100 שנים. הערכים שלנו היו ונשארו עיתונות בלתי תלויה, ציונית וליברלית, כיבוד זכויות אדם, שאיפה לשלום וכבוד ליהדות תוך התנגדות לכפייה. מיליוני גולשים ו-110 אלף מנויים, שיא של כל הזמנים, מוכיחים כי הביקוש לערכים הללו רק גדל

107תגובות

לפני 50 שנה, ביוני 1969, פרסם אבי, גרשום שוקן, שהיה עורך ראשי ומו"ל הארץ מאמר קצר "הרהורים עם יובל הארץ", שבו תיאר את ראשית דרכו של הארץ. "מייסדי הארץ היו קבוצה של עסקנים ציונים מרוסיה שעלו לארץ ישראל אחרי המהפכה הבולשביסטית ואחרי שעברה ארץ ישראל משלטון עותומני לשלטון בריטי.... המייסדים היו כמעט כולם סוחרים עצמאיים ומראשי הציונות הכללית הליברלית.... לפני כן היו ראשי התנועה הציונית ברוסיה ויש להניח שמחשבתם ושאיפתם היתה שגם בחברה הארץ-ישראלית החדשה שתתגבש בעקבות העלייה ההמונית, שהכל ציפו לה, יתפסו את המקומות הראשיים במוסדות הישוב העברי. יסוד הארץ (כעיתון יומי עברי יחיד בארץ ישראל) ודאי היה אחד הצעדים למימוש מטרה זו, גם אם לא נאמר הדבר במפורש".

ואבי הוסיף: "בשאיפתם הציבורית העיקרית לא השיגו המייסדים את מטרתם. הם לא הצליחו להטביע את חותמם על הישוב הארצישראלי. ההגמוניה שלה היו רגילים ברוסיה עברה בארץ ישראל לתנועת הפועלים, ומשקלם של הציונים הכלליים ושל שאר החוגים האזרחיים צומצם בהדרגה ובהתמדה. כישלונם הפוליטי של המייסדים היה במידה מסוימת ברכה ל'הארץ'. לו הצליחו, יתכן שהארץ היה נעשה הביטאון הרשמי או הבלתי רשמי של השכבה השלטת ביישוב. מאחר שנכשלו, יכול היה העיתון להתפתח לעיתון בלתי תלוי". העצמאות הזאת התאימה גם למוציאים לאור שבאו בהמשך למייסדים, והיתה ל-DNA של "הארץ".

הארץ על הבר: עמוס שוקן בשיחה עם ליאור קודנר

חגיגות מאה להארץ: הלב של "הארץ" לא תמיד היה בשמאל // מצוקת שכירות וטור של ז'בוטינסקי: בחזרה לגיליון הראשון // על אילו שגיאות מתחרטים מו"ל ועורך הארץ? האזינו לפודקאסט // ללכוד את הרגע שבו עושים עיתונות: יום ולילה במערכת "הארץ" // נקלטו בעדשת המצלמה בעודם קוראים "הארץ" // אותיות מנוקדות משומשות למכירה: מיטב המודעות של "הארץ" // על החתום: ליבוביץ' ובגין. מכתבים נבחרים למערכת // 20 שאלות על 100

השאיפה של מייסדי העיתון ב-1919, של סבי זלמן שוקן, שרכש אותו ב-1935, ושל אבי שערך אותו עד מותו ב-1990, כמו גם שלי ושל עורכי העיתון מאז, היא ש"הארץ" יהיה עיתון ציוני-כללי וליברלי. ערכיו הם כיבוד זכויות אדם ואזרח, משק חופשי ויוזמה אישית, רוחב יריעה תרבותי, שאיפה לשלום עם שכנינו הערבים, יחס של כבוד ועניין ליהדות, אבל התנגדות לכפיה דתית ולערבוב הדת והמדינה.

הערכים האלה צריכים להיות הבסיס לנתיב שבו על ישראל ללכת, אבל בעיקר הדבקות בכיבוש, שראש הממשלה בנימין נתניהו הוא נציגה המובהק, מובילה לנתיב של משיחיות, לאומנות וריסוק שלטון החוק. חוק יסוד: מדינת הלאום של העם היהודי, שנועד, בין השאר, להפלות אזרחים שאינם יהודים, ולדחוק את החילוניות הישראלית, אינו הביטוי הראשון או האחרון של דרך זו.

למרות שהכל כיבוש, לא הכל כיבוש. "עיתון לענייני החיים והספרות", אמרה כותרת המשנה מתחת ללוגו של הגיליון הראשון של "הארץ", לפני מאה שנה. זה תיאור לא רע גם היום לעיתון ששואף להרחיב דעתו של הקורא בתחומי חיים רבים, כפי שהארץ משתדל לעשות.

בשנתו המאה, ל"הארץ" ולעיתון הכלכלי TheMarker מאות אלפי קוראים ביום באתרים ובאפליקציות וכמובן בדפוס, ובכל חודש נחשפים לתכני "הארץ" מיליוני גולשים בישראל ובעולם. מספר המנויים על העיתון הדיגיטלי והמודפס בעברית הוא 110 אלף, שיא של כל שנות העיתון. על האתר והעיתון באנגלית מנויים 24 אלף.

אתם, הנשים והגברים שמנויים על העיתון, מאפשרים את קיומו, בפרט בתקופה שבה הכנסות העיתונות מפרסום נשחקות בקצב מהיר. אני מודה על היותכם חלק מאתנו. אנו נבטיח את קיומו של "הארץ" בעתיד אם נשמור על איכות תוכן גבוהה ונוסיף להגדיל באופן משמעותי את מספר המנויים על העיתון, ואני מזמין כל מי שאינו מנוי, לנסות עיתון מעולה, בדפוס או בדיגיטל, או בשילוב שלהם.

הרשמה לניוזלטר

מיטב הכתבות, העדכונים והפרשנויות, מדי יום ישירות אליכם למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות