אם הייתם יהודים בריטים, איזה רעל הייתם מעדיפים?

בקרוב יעמדו יהודי בריטניה מול דילמה פוליטית חסרת תקדים. לראשונה בהיסטוריה המודרנית, שתי המפלגות הגדולותמציעות להם אפשרות בחירה מבחילה במיוחד: שמאל פופוליסטי ואנטישמי או ימין גזעני ולא ליברלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'רמי קורבין בפרלמנט הבריטי, החודש
ג'רמי קורבין בפרלמנט הבריטי, החודשצילום: AFP
אסתר סולומון
אסתר סולומון

אתם יהודים בריטים. במי תבחרו, במחנה פוליטי שבאופן מתמיד מזלזל בתלונות על אנטישמיות, רואה בהן טענות לא לגיטימיות והתערב באופן פעיל בחקירות רשמיות בעניין זה, או במחנה שמהלל לאומנות גסה ונוסטלגית ושמנהיגו שם מיעוטים ללעג?

אם עליכם לבחור בין מנהיג של מפלגת השמאל של מרכז המפה הפוליטית, שהטיל ספק אם היהודים התאקלמו מספיק מבחינה תרבותית כדי להעריך את מסורת האירוניה הבריטית, ובין פוליטיקאי ימני שהאשים את "האילומינטי" ואת המיליארדר היהודי־אמריקאי ג'ורג' סורוס בהתערבות בפוליטיקה הבריטית, במי מהם תבחרו? אם עליכם לבחור בין מנהיגות ששקועה עד צוואר באנטישמיות המכוננת של השמאל המיליטנטי הבריטי, שהלהט המהפכני שלו מאמץ את חמאס, חיזבאללה, איראן ואסד, ובין מנהיגות המבקשת את קולותיהם של הלאומנים הנייטיביסטים מתנגדי ההגירה, שמפלרטטת עם מנהיגיו הרוחניים של הימין הקיצוני האמריקאי, מה תעשו?

מה היה קורה אילו הייתם מצביעים נגד הברקזיט, כמו שעשו שני שליש מיהודי בריטניה, אך עליכם לבחור בין ממשלה שמרנית הנחושה לעזוב את האיחוד האירופי בכל מחיר, ובין מפלגת לייבור המונהגת על ידי מתנגד אידאולוגי לאיחוד האירופי, שמדיניות הברקזיט שלו היא בדיחה עילגת?

בקרוב יעמדו יהודי בריטניה מול דילמה פוליטית חסרת תקדים. לראשונה בהיסטוריה המודרנית, שתי המפלגות הגדולות מציעות להם אפשרות בחירה מבחילה במיוחד.

עלייתה של מפלגה שלישית, ליברל־דמוקרטים, מפלגה פרו־אירופית שגם אצלה התגלו בעיות אנטישמיות, אך טיפלה בהן בנחישות אם כי באיחור רב, עשויה להציע מקלט למצביעים היהודים. העובדה נותרת על כנה: האופציות העומדות לפני הרוב הגדול של יהודי בריטניה, שאינם רוצים לפייס אנטישמים, גזענים ונייטיביסטים, מעולם לא היו מצומצמות יותר.

הדרך המפותלת שעשתה האנטישמיות העולה בלייבור מאז בחירתו של ג'רמי קורבין למנהיג המפלגה ב–2015 היתה בבחינת זעזוע ליהודי בריטניה. ובצד האחר נמצא ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, תומך נלהב של אותה לשון מסיתה ופופוליסטית החביבה כל כך על טראמפ

בוריס ג'ונסוןצילום: Jessica Taylor/אי־פי

הדרך המפותלת שעשתה האנטישמיות העולה בלייבור מאז בחירתו של ג'רמי קורבין למנהיג המפלגה ב–2015 השפיעה עמוקות והיתה בבחינת זעזוע ליהודי בריטניה. חברי לייבור וחברי פרלמנט ששולחים זה לזה פוסטים ניאו־נאציים? יש. האשמת היהודים בהולדת דאעש וטענות על כך שהם הרוויחו מאסון התאומים? יש. טענה כי תלונות על אנטישמיות הן בעצם ציד מכשפות שאורגן מן הסתם על ידי הדיפ סטייט הישראלי? יש.

לפני קורבין, כ–33% מיהודי בריטניה תמכו בלייבור. אחוז זה ירד כיום אל מתחת ל–10%. 86% מיהודי בריטניה סבורים שקורבין אנטישמי. היסטוריית האנטישמיות של המפלגה נתונה כעת בחקירה של רשות ממשלתית — החקירה היחידה ששערכה רשות זו למפלגה בבריטניה היתה למפלגה הלאומנית הבריטית, המפלגה הימנית קיצונית בעלת אידאולוגיה גזענית ארסית.

חברת פרלמנט יהודייה שנייה מטעם הלייבור פרשה החודש מהמפלגה לאחר שעמדה מול התקפה מרוכזת של שנאה ואיומים והתמיכה שהביעו כלפיה מנהיגי המפלגה היתה אפסית עד פושרת. במכתב התפטרותה מתארת לואיז אלמן כיצד האנטישמיות "נהפכה לדבר מקובל במפלגת הלייבור" בתקופת הנהגתו של קורבין. "מפלגת הלייבור כבר אינה מקום בטוח ליהודים", כתבה.

בצד האחר נמצא ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, תומך נלהב של אותה לשון מסיתה ופופוליסטית החביבה כל כך על ידידו האמריקאי, דונלד טראמפ, ויוצר "ערוץ לזעם הנייטיביסטי הכלוא" כלפי ה"אליטה" השנואה. וכמו טראמפ, גם לו היסטוריה ממושכת של הערות גזעניות כלפי מיעוטים.

ג'ונסון מציג דילמה שונה מזו של קורבין לפני יהודי בריטניה. הוא אוהב יהודים ציונים, תומך קולני של ישראל, אבל מרגיש בנוח להשמיע הכפשות גזעניות כלפי מוסלמים, לא לבנים ומהגרים. ובתוך כך הוא מחזק את הלאומנות, שוחק את הערכים הליברלים ואת שלטון החוק המגן על הדמוקרטיה בכלל ועל מיעוטים בפרט.

ג'ונסון מודע היטב לתחרות האלקטורלית העזה מצד מפלגת הברקזיט של נייג'ל פרג', שחבריה הם שלל לאומנים וימניים קיצונים, מכחישי שואה, גזענים הדוגלים בתאוריית "החלפת האוכלוסיות", ושבאופן מכוון מעצימים דמויות מהימין הקיצוני ואת מסריהם. ופרג' עלול להיות בעל ברית מהותי בקואליציה של ג'ונסון אחרי הבחירות הבאות.

לקבלה הפוליטית של האנטישמיות ולהדרה הלאומנית יש תוצאות בעולם האמיתי. מספר פשעי השנאה נגד יהודים באנגליה ובוויילס כמעט הוכפל ב–2018 והיוו 18% מכל פשעי השנאה. היהודים הם בסך הכול חצי אחוז מכלל אוכלוסיית בריטניה.

ואם לא די בדעות הקדומות המובעות ברשת ופנים אל פנים, שנעשו עניין שבשגרה הן מהשמאל של קורבין והן מהימין הקשה, יהודי בריטניה עומדים מול צורת עוינות בולטת אף יותר, מפי פוליטיקאים ופעילים מרכזיים בשתי המפלגות הגדולות — עוינות שמבקשת לחבל בביטחונם האישי.

ייתכן כי ייראה מוזר שיש כיום מי שמטיל ספק בצורך של סידורי אבטחה מיוחדים למוסדות יהודיים בבריטניה, דווקא לאחר 12 חודשים של פיגועי ירי נגד יהודים על ידי תומכי העליונות הלבנה — החל מבתי הכנסת בפיטסבורג ופאוויי שבארה"ב וכלה בהאלה שבגרמניה, ובתום עשור של אלימות מוסלמית שהרגה יהודים בפריז, בריסל, קופנהגן וטולוז. ב–1994 הקהילה היהודית בלונדון שימשה מטרה למכוניות ממולכדות שהטמינו מחבלים פלסטינים חילוניים. ואולם, גם הטלת ספק זו התרחשה, ויש בכך לחשוף עד כמה התפשטו המניפולציות בנוגע לאמינות מצבם של היהודים.

בעלת בריתו הקרובה של קורבין, ג'קי ווקר, הטילה ספק בכך שהקהילה היהודית באמת נתונה "בכזה איום שדרושה אבטחה לכל הבניינים שלהם". חברים בקבוצת הלחץ "מומנטום" שווקר שימשה סגנית היו"ר שלה, טענו שאנשי האבטחה הם חלק ממזימה ציונית שנועדה "לעורר פחד מפני האנטישמיות כדי לקדם את האג'נדה שלהם".

רק בחודש שעבר טען חבר הפרלמנט השמרני קריספין בלאנט, שהקהילה היהודית מבקשת לה "מעמד מיוחד" ומימון, והכריז בקלות דעת שמטרתו "להגיע למקום שבו כל הקהילות, דתיות ולא דתיות, ירגישו בטוחות". ואכן, היהודים מנסים להגיע למקום כזה זה כאלפיים שנה.

השאלה הגורלית והמתמשכת שרבים מיהודי בריטניה שואלים את עצמם היא עד כמה למצביעים האחרים באמת אכפת. שיעורי התמיכה בקורבין נמוכים ביותר, והלייבור בהנהגתו נחלש מאוד בסקרים, אך דומה כי הדבר נובע בעיקר מאי־יכולתו לבטא עמדה ברורה ביחס לברקזיט ולנצל את הכישלונות הסדרתיים של השמרנים.

מספרם של יהודי בריטניה שהחליטו להישאר בלייבור ולהילחם מבפנים הולך וקטן. הם נאבקים באכזבתם המתמדת בגלל רדידות התמיכה מצד "השמאל האנטי גזעני" שדווקא זוכה לפרסום רב. וכך צייצה בטוויטר יו"ר הלייבור הצעיר, מרים מיוויץ': "נשבר לי הלב בגלל מספר החברים שאמורים כביכול להתנגד לאנטישמיות ובכל זאת כל הזמן מתעלמים מקיומה".

הגזענות של השמרנים דחקה מספר מוסלמים בריטים מפורסמים אל מחוץ לשורות המפלגה, אבל פחות מרבע מהמצביעים הבריטים חושבים שג'ונסון גזען. האשמות על מניפולציות של שנאת זרים ופופוליזם לא יישנו לחסידיו שהם תומכים נלהבים בברקזיט.

כיום יהודים בריטים רבים רואים ליברל־דמוקרטים סירת הצלה פוליטית. בפינצ'לי וגולדרס גרין, מחוז הבחירה היהודי ביותר מבחינה דמוגרפית, הראה סקר שנערך לאחרונה, שהמפלגה השמרנית והלייבור מאבדות מכוחן, ושקיים מעבר אל ליברל־דמוקרטים.

היהודים נתונים כעת במצב נחות יחיד במינו לעומת המיעוטים האחרים בבריטניה. הם אכן איבדו את היכולת להיות מעורבים באופן מוחלט בפוליטיקה בשתי המפלגות הגדולות מימין ומשמאל בלא אפליה, הפחדה ובלי שייאלצו לוותר על ערכים יסודיים. 160 שנה לאחר שקיבלו זכות בחירה, יהודי בריטניה עומדים מול אובדן מסוים של זכות זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ