אפקט ווייז: קרן ההון סיכון מאגמה גייסה 150 מ' ד' לקרן רביעית

הקרן החדשה שגייסה מאגמה תתחיל להשקיע בראשית 2015, לאחר שתושלמנה ההשקעות של קרן מאגמה 3

שנתייים אחרי גיוס הקרן השלישית, קרן ההון סיכון מאגמה ונצ'רס פרטנרס (Magma Ventures Partners) הודיעה היום על השלמת גיוס 150 מיליון דולר לקרן הרביעית שלה מאגמה IV. מאגמה השלימה את הגיוס תוך ארבעה שבועות בלבד במהלך מבצע צוק איתן - פרק זמן קצר בהשוואה לקרנות ההון סיכון הישראליות.

הקרן החדשה מביאה את סך ההון שמנהלת מאגמה לכ-500 מיליון דולר. בין ההצלחות הגדולות עליהן חתומים מודי רוזן ויהל זילכה, השותפים המייסדים של הקרן, האקזיט של ווייז במיליארד דולר ושורה של השקעות משותפות בחברות ישראליות יחד עם המיליארדר האסייתי לי קאשינג.

"הגיוס מראה את העוצמה והחוזקה של ההיי-טק המקומי ואת העניין הרב שיש למשקיעים הטובים ביותר והמבינים ביותר בטכנולוגיה", אמר זילכה ל-TheMarker. לדבריו היה רישום יותר משמעותי בגיוס הקרן. "התחלנו לגייס את הקרן במהלך מבצע צוק איתן וסיימנו אותו תוך ארבעה וחצי שבועות במהלך תקופה לא סימפטית".

כמחצית מן המשקיעים בקרן החדשה הם משרדים משפחתיים (family offices) מארה"ב, אירופה ואסיה. כעשירית מהמשקיעים בקרן הם גופים אסייתיים. כמו כן, זילכה מציין שכרבע מהמשקיעים הם ישראלים, בהם גם גופים מוסדיים מקומיים. "היה לנו חשוב לשתף את המוסדיים הישראלים ואלו שיכלו להגיב במהירות הצטרפו, לא כולם היו מספיק מהירים" אמר זילכה. "זה לא נכון שאין עניין של המוסדיים הישראלים בהון סיכון המקומי - יש אבל זה לא מספיק. יש כאלה שמכירים את התחום, לומדים אותו ויכולים להגיב במקצועיות ובמהירות".

"המוטיבציה שלנו היא לבנות חברות גדולות. ראינו את התנופה והשינוי הגדול שקרה עם ווייז ואיך היא הפכה לסמן של רוב היזמים - שאפשר להגיע לחברות גדולות ששוות מיליארד דולר. אני חושב שזה אחד המודלים של היזמים הישראלים. אי אפשר לבנות חברות כאלה בשנתיים-שלוש. היזמים של היום מבינים שהם צריכים להכנס פה למהלכים מאוד משמעותיים שיקחו 8-6 ואפילו 10 שנים. אבל אפשר להקים את החברות המדהימות האלה מישראל ובזה אנחנו מתעניינים. זה הפוקוס שלנו ובגלל זה אני חושב שהיה עניין רב במאמגה" .

עד כמה ההצלחה של ווייז תרמה לגיוס הקרן החדשה?

"הניסיון עם ווייז בהחלט עזר. סך הכל התוצאות של מאגמה הן משביעות רצון וגרמו לרמת עניין מאוד גבוהה. בוודאי מהמשקיעים הקיימים וגם חדשים - 70% מהמשקיעים בקרן החדשה הם קיימים ו-30% חדשים. המפתח בביזנס שלנו זה תוצאות. המשקיעים מסתכלים רק על זה" אמר זילכה.

מה הסיכוי להצמיח עוד ווייז?

"אני חושב שיש הרבה מאוד בדרך. רק ב-18 חודשים האחרונים התהוו פה 10-8 חברות של קרוב למיליארד או מעל למיליארד דולר. זה לא היה בעבר. לדעתי בפרוטפוליו שלנו יש עוד 3-2 חברות שיכולות להיות אולי יותר גדולות מווייז, שיש בהן את המרכיבים מבחינת גודל השוק, הטכנולוגיה הייחודית והיזמים והיכולות שלהם. זה חיובי מאוד לתעשייה".

הקרן החדשה שגייסה מאגמה תחל להשקיע בראשית 2015, לאחר שתושלמנה ההשקעות של קרן מאגמה 3. הקרן מתכוונת להשקיע ביזמים ישראלים, ובעיקר בצוותים הממוקמים בישראל, בשלבי הפיתוח המוקדמים ביותר. מאגמה תשקיע חצי מיליון דולר ועד 6 מיליון דולר ב-30-25 מיזמים בסבבי סיד (seed) וסבב גיוס ראשון (round A). ההשקעות מהקרן החדשה יהיו בתחומים טכנולוגיים בהם התמקדה מאגמה עד כה: טכנולוגיות תקשורת ומידע בתחומים מסחר אלקטרוני, מובייל, מחשוב ענן, ניו מדיה, SaaS, תוכן גולשים (UGC), וסייבר סקיוריטי.

מאגמה השקיעה בקרן השלישית שלה, שתסיים לבצע השקעות חדשות בסוף השנה, במעל ל-18 חברות והיא תגיע סך הכל להשקעות בכ-25 חברות. בין ההשקעות הבולטות מקרן זו בפורטפוליו של מגמה ניתן לציין את קורפוטוניקס, המפתחת פתרון למצלמות במכשירים ניידים, AppsFlyer, שפועלת בתחום הפרסום במובייל, ו-CloudEndure שמפתחת פתרונות בתחום הענן הציבורי. עד כה עוד לא היו אקזיטים למאגמה מקרן זו שעדיין נמצאת בשלב מוקדם בחייה ומבצעת השקעות.

מאגמה ונצ'ר פרטנרס מנוהלת על ידי זילכה ורוזן, מייסדי הקרן, וכן על ידי שרגא כץ, צבי לימון, שחר צפריר, רן אחיטוב ועדי יראל-טולדנו. הקרן הוקמה בשנת 1999. בין האקזיטים עליהם חתומה הקרן מכירת אונבו לפייסבוק. כמו כן היו לה אקזיטים בולטים בעולם השבבים: מכירת חברת השבבים פרוביג'נט לברודקום במעל ל-300 מיליון דולר, מכירת וינטגרה ל-PMC Sierra בכ-300 מיליון דולר ומכירת DesignArt לקוואלקום ב-140 מיליון דולר. חברות מבטיחות נוספות בפרוטפוליו שלה הן hola של עופר וילנסקי ומג'יסטו.