עמוס שוקן השיב לשאלות הגולשים על המינוי הדיגיטלי

"האם הפרסומות לא מספיקות?", "כמה אנשים יכולים להשתמש באותו המינוי?" "האם התוכנית מיועדת למימון דיווידנדים למשפחת שוקן?" - אתם שאלתם, מו"ל "הארץ" ענה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מו"ל הארץ, עמוס שוקן, התארח היום (שלישי) בחטיבת הדיגיטל של הארץ כדי להשיב לשאלות הגולשים בנוגע להשקת המינוי הדיגיטלי לאתר הארץ ולאפליקציות הסלולריות.

במהלך השבוע שעבר מאז פרסום המכתב לקוראים בדבר ההשקה, הצטברו במערכת מאות פניות באשר למהלך, שבמסגרתו ניתן לרכוש מינוי למהדורות הדיגיטליות של הארץ בעלות של 4.90 שקלים לחודש הראשון, ואז במחיר השקה של 319 שקלים ליתר השנה או 31.9 שקלים מדי חודש.

-----------------------

שמואל מירום שואל: אני מנוי לעיתון המודפס ומנסה כבר מספר ימים לברר בטלפון 5200* איך יתאפשר לי להיות מנוי (חינמי) גם לדיגיטל, אך עד אתמול, תור הממתינים לשיחה היה ארוך יותר מהגלות והיום אין כלל מענה. אז איך מקבלים אפשרות כניסה למהדורה הדיגיטלית למי שמנוי על העיתון המודפס?
אתה צודק ואני מתנצל על זה. קיבלנו הרבה יותר פניות ממה שציפינו וכתוצאה מזה אנו בפיגור בטיפול. הקישור בין מינוי לעיתון המודפס לבין המינוי הדיגיטלי חייב עדיין להיעשות בפעולה ידנית, ולכן העיכוב - כתוצאה מן העומס הרב. אני מקווה שתוך יום-יומיים זה יסתדר.

רן מנור, רוני אברהם, אמנון לבקוביץ, איתי גיא, כריסטוף וסמי שואלים: מדוע מחיר המינוי הדיגיטלי הוא 40 שקל לחודש, ולא מחיר שווה לכל נפש כמו 10 שקל לחודש?
40 שקל נראה לנו מחיר לא מוגזם, ואפשרי במסגרת תקציבים רבים. במחיר של עשרה שקלים אני חושב שלא היינו יכולים לראות בדיגיטל עתיד כלכלי שיאפשר לממן את עלויות העיתון.

איתי שואל: מדוע לגבות 40 שקלים על גישה לאתר? מדובר במחיר שערורייתי.
זה לא מחיר שערורייתי. תבדוק כמה אתה משלם עכשיו בעבור סלולר, וכמה שילמת לפני שנה ושנתיים. זה ירד ביותר מ-40 שקל בחודש. למה זה ירד? כי TheMarker כבר מ-2005 התחיל לכתוב שחייבים לעשות רפורמה בסלולר. כמובן, אף כלי תקשורת לא התכוון להסתכסך עם סלקום, פרטנר, ופלאפון, המפרסמים הגדולים במשק. אותנו סלקום ופרטנר החרימו והפסדנו מיליוני שקלים בפרסום, אבל לא הפסקנו. אנשי TheMarker שיכנעו את שר התקשורת בחיוניות הרפורמה. בכנס לפני שנה בירושלים הוא אמר שאת הרפורמה עשה "ביחד עם המרקר".

אז תחליט אם אתה רוצה עיתון חינם שלא מועיל לך, או לשלם קצת לעיתון שמוכן לשלם מחיר כבד כדי להביא לך תועלת.

מתן גור שואל: יש לצפות שלא כל הגולשים יסכימו לעשות מינוי, ולפיכך כמות המבקרים באתר תרד וביחס ישר תרד גם ההכנסה מפרסומות וכדומה. האם ההכנסה הצפויה כעת מהמינויים החדשים אכן תכסה ואף תעלה על הירידה בהכנסות שהזכרתי?
הניסיון שלנו באתר הארץ באנגלית שאותו סגרנו לתשלום באותה דרך לפני 10 חודשים מלמד שהירידה בחשיפה לאתר היתה 15-10%. ירידה לא מבוטלת, אך גם לא קריטית. צריך להביא בחשבון שבעולם שבו כל הזמן נכנסים אתרים חדשים ולוקחים חלק בעוגת הפרסום, גם הרבה פחות אפשרי להישען על ההכנסות האלה.

הכנסות העיתונות מפרסום מותקפות מהרבה כיוונים, וכתוצאה מכך העיתונות תצטרך להישען יותר על הכנסותיה מן הקוראים. לפני הרבה שנים ב"ניו יורק טיימס" הפרסום הביא 80% מן ההכנסות והקוראים 20%. בשנת 2012 לראשונה עברו ההכנסות מן הקוראים את ההכנסות מפרסום.

מו"ל הארץ עמוס שוקן משיב לשאלות הגולשים

מוריה רז ומיקי טל שואלות: האם אתה לא חושב כי בעקבות המהלך תימנע גישתם של רבים – צעירים ומעוטי יכולת לעיתונך, אשר ייפגע מבחירת קהל קוראיו בדרך סלקטיבית?
ברור שמחיר כלשהו מהווה חסם לקריאה. זה מצער, אבל העיתון חייב לכסות את עלויות ייצורו מהכנסותיו. עם זאת, תהיה גישה לתכנים דרך רשתות חברתיות ללא תשלום בשלב זה. כמו כן, גולשים שירשמו לאתר יקבלו גישה ל-10 כתבות "סגורות" בחודש.

אילן אמודאי, עדי, דוד, יורם ושמואל שואלים: כיצד מתבצע תהליך ההרשמה וההתחברות לאתר?
על מנת לרכוש מינוי דיגיטלי או להפעיל מינוי קיים יש תחילה להירשם לאתר. ההרשמה לאתר מתבצעת על ידי לחיצה על כפתור ההרשמה אשר מופיע בצדו השמאלי העליון של דף הבית. אם כבר נרשמתם בעבר לאחד מאתרי הארץ, עליכם ללחוץ על התחברות, להקליד את כתובת הדוא"ל שאיתה נרשמתם ואת הסיסמה (לא זוכרים סיסמה? לחצו על שחזור סיסמה). לאחר ההרשמה תוכלו לעשות שימוש באותם דוא"ל וסיסמה כדי להיכנס לאתר מכל מחשב, סמרטפון או טאבלט. (אין צורך להירשם פעם נוספת).

אחרי ההרשמה, תיראו את שמכם מופיע בצדו השמאלי העליון של דף הבית. עכשיו זה הזמן להיכנס לעמוד המסלולים, שם תוכלו לרכוש מינוי דיגיטלי, מינוי משולב (עיתון סופ"ש + דיגיטל) או מינוי יומי לעיתון (ולקבל גם את חבילת הדיגיטל). אם אתם מנויים לעיתון, תוכלו באותו עמוד לבדוק את זכאותכם להנחה (מלאה או חלקית) על מחיר חבילת הדיגיטל באמצעות לחיצה על בדיקת זכאות.

לכל שאלה נוספת ניתן לפנות לשירות הלקוחות במייל, באתר או בטלפון 5200*. כאמור, בשל העומס הרב על מוקד שירות הלקוחות, תיתכן המתנה ארוכה מהצפוי למענה. אנו עושים כל שביכולתנו כדי לסייע לכם במהרה.

דוד רובין שואל: מה צריך לעשות מנוי שאין לו את מספר המינוי ושהטלפון שרשום אצלכם הוא טלפון קווי שלא מקבל SMS, וכיצד ניתן ליצור קשר עם מחלקת שירות הלקוחות?
מי שאין ברשותו מכשיר סלולרי שמקבל הודעות SMS, מוזמן ליצור קשר עם מחלקת שירות הלקוחות באחת מהדרכים הבאות: כאן באתר, בטלפון 5200* או באמצעות דואר אלקטרוני. כאמור, בשל העומס הרב על מוקד שירות הלקוחות, תיתכן המתנה ארוכה מהצפוי למענה. אנו עושים כל שביכולתנו כדי לסייע.

מיכאל, נעה נדל, שלומי, נמרוד, שי שרון ויונתן ספיבק שואלים: האם לאחר ששילמתי על המינוי הדיגיטלי, אמשיך לראות פרסומות מסוגים שונים?
בעלי המינוי הדיגיטלי אכן נחשפים לפחות פרסומות. בין היתר לא יוצגו פופ-אנדרים ומעברונים. עם זאת, הכנסה מפרסום היא נדבך חשוב במודל העסקי של העיתונות. גם בעיתון המודפס ההכנסות מגיעות משני מקורות מרכזיים - מינויים ופרסום. כעת אנחנו מרחיבים מודל זה גם לנכסים הדיגיטליים של הארץ.

דניאל דוכובני, זיו צורף, אסף, ענת גילבוע-רון, ענבל קצף, רז, דבי, מתן ישראלי, ליאת סגל וניר גדעון שואלים: כמה אנשים יכולים להשתמש באותו המינוי?
המינוי הדיגיטלי מיועד לשימוש על ידי משתמש אחד בלבד. יחד עם זאת, מערכת הארץ מתירה שימוש הוגן במינוי, כלומר שימוש מקביל של כמה בני משפחה באמצעות אותו שם משתמש ואותה סיסמה.

קובי, דניאל וששי עומר שואלים: האם מי שיש ברשותו מינוי דיגיטלי יכול להשתמש בו גם באתר וגם בסמרטפון?
מינוי דיגיטלי בודד מאפשר גישה במספר מכשירים אלקטרוניים. למשל, במחשב בבית, בעבודה ובסמרטפון. עם זאת, אנו מתירים רק שימוש הוגן במינוי.

מיכאל וגולש נוסף שואלים: האם הארץ מתחייבת לא למכור לצד שלישי את מאגר המידע על המנויים בתשלום?
רשימת המנויים, הפרטים האישיים וכתובות המייל שמורה בידי קבוצת הארץ. לא ייעשה שימוש ברשימה זו על ידי צד שלישי.

ראובן ונועם שואלים: יש לי מינוי באחד ממסלולי המינויים של קבוצת הארץ (סוף שבוע, TheMarker וכו'). האם עלי לשלם מחיר מלא עבור המינוי הדיגיטלי?
למנויים של קבוצת הארץ מגיעה הנחה מלאה או חלקית ברכישת המינוי הדיגיטלי, ובהתאם למסלול המינוי שלהם. לבדיקת הזכאות להנחה לחצו כאן או פנו לשירות הלקוחות שלנו.

אבי גולדשטיין, רפאל שלהב, מיכל פוקס, יוסף, רפאל קוסלובסקי, שי פלדמן ומוריה שואלים: האם כמנוי המהדורה האנגלית אני זכאי לגישה חופשית גם לתכנים בהמדורה העברית, ולהיפך?
בעלי המינוי הדיגיטלי של הארץ באנגלית זכאים ל-50% הנחה על האתר בעברית ואילו המנויים על האתר בעברית זכאים ל-50% הנחה על האתר באנגלית. מומלץ לרכוש כעת מינוי לחודש הראשון ב-4.90 שקלים ולפנות לשירות הלקוחות שלנו, לקבלת ההנחה.

ליזר, יובל אדלר וששי שואלים: האם אתר TheMarker יהיה גם הוא מוגבל?
בשלב זה המנויים בתשלום מתייחסים רק לאתרי הארץ בעברית ובאנגלית. לפיכך, אתרי המרקר ועכבר העיר ישארו זמינים לכלל הגולשים.

מבצעים לסטודנטים ומנויים מחו״ל

רועי גילרון, דור יהושע, מתן שמיר ונועם נוה שואלים: האם יש מבצעים מיוחדים לסטודנטים?
סטודנטים וחיילים מוזמנים לקנות מינוי דיגיטלי ב-4.90 שקלים בחודש הראשון ולפנות לאחר הקנייה לשירות הלקוחות שלנו לקבלת 30% הנחה בהצגת תעודת סטודנט ו/או תעודת חוגר.

חנה רוזנטל שואלת: האם אפשר לעשות מינוי חודשי?
בהחלט, אנחנו מציעים באתר אופציה של מינוי שנתי ומינוי חודשי מתחדש. במסגרת מבצע ההשקה, תשלמי 4.90 שקלים בחודש הראשון ולאחר מכן 31.90 בחודש. לרכישת המינוי לחצי כאן.

שירי רם וששי עומר שואלים: האם יש חבילה מיוחדת לישראלים בחו"ל?
המחירים זהים לגולשים בישראל ובחוץ לארץ. בחו"ל, התשלום מתבצע בשקלים, אך כרטיס האשראי שלכם יחוייב במטבע המקומי. מומלץ לעשות שימוש במבצע ההשקה שלנו, וליהנות מהנחה של עשרות אחוזים על המינוי.

ליעד שואלת: האם אתם עומדים להעלות מחירים? ואם המחירים יירדו - האם אתה מוכן להתחייב אישית שהם יירדו גם למנויים המשלמים?
מחיר ההשקה נמוך משמעותית מ-40 ₪. כרגע אין לנו תוכניות להעלות את המחיר שקבענו. אני מוכן להתחייב אישית לדבר אחד: שאעשה כל מאמץ ש"הארץ" יוכל להמשיך למלא את תפקידו בחברה הישראלית.

מיכל אופנהיים כותבת: בשנים האחרונות קיימות הרבה טעויות בגרסא הדיגיטלית שמקשות על הקריאה. כמו כן, התוכן לא אחיד ברמתו. בולט במיוחד המגזין אונלייף, שהכתבות בו חובבניות ביותר. הייתי שמחה אם יהיה שימוש בחלק מכספי המינוי להקפדה על עריכה לשונית והקפדה על רמה גבוהה.
המלחמה על ההקפדה הלשונית לא פשוטה. עם יותר אמצעים היינו יכולים להוסיף עוד סבב קריאה והגהה, אבל המצוקה כלכלית מקשה עלינו לעשות את זה. אנו מקיימים תהליך קבוע של מתן הנחיות לשוניות לעורכים ויש שיפור מסוים, אך בוודאי לא מספיק.

אונלייף אינו אתר שאנו מייצרים אלא זאת התקשרות מסחרית שלנו, אבל נדון איתם בהערה שלך.

נמרוד זריהן כותב: משהחלו הקיצוצים בעיתון, תחילה בחלק ב' ואח"כ במוסף הספורט, השינוי בגלריה ולבסוף במוסף סוף השבוע החלטתי שאני כבר לא אהיה חלק ממשפחת קוראי הארץ. עשה טובה, החזר עטרה ליושנה ואל תפגע בעיתון, הוא גם ככה חבול וחבל שיגיע לגסיסה. אל תלך ראש בראש עם הקוראים שלך, כי חבל, בלעדיהם לא יהיה לך עיתון. קהל היעד שלך יודע מה טוב בשבילו והוא מוכן לשלם.
אני מצטער שכך אתה מרגיש. את חלק ב' ואת הספורט נאלצנו להקטין מטעמים כלכליים. את השינוי במוסף השבועי ובפורמט של "גלריה" (התכנים בסך הכל לא השתנו), יותר קוראים קיבלו בברכה מאשר בביקורת.

אני מקווה שתצטרף כמנוי ותמשיך לראות בנו עיתון שלמרות מגרעותיו, הוא עדיין הטוב ביותר.

עמוס שוקן משיב לשאלות גולשים צילום: מוטי מילרוד

ד"ר אייל רוזנברג שואל: האם שקלתם לנסות מודל של (מיקרו-)תשלומים וולנטריים?
לא שקלנו, אבל אולי בעתיד נשקול.

עומר יריב שואל: מתי תוציאו אפליקציה יומית של הארץ לאייפד?
בעוד כמה שבועות נשיק את אפליקציית מוסף הארץ באייפד. האפליקציה מספקת חוויה אינטראקטיבית שאפשר לקרוא בסוף השבוע ולאורך כל השבוע. אתר הארץ מותאם לגלישה באייפד ואנחנו שוקדים כל העת על פיתוח פלטפורמות נוספות לתכני הארץ. האפליקציה לאייפון תותאם בקרוב לאייפון 5, ונשקול לפתח אפליקציה יומית לאייפד לפי הביקוש.

צביקה הרץ שואל: מה עלי לעשות אם אני גר בחו"ל ומעוניין לרכוש מינוי, אך אין ברשותי מספר טלפון בישראל או מספר ת"ז?
בעמוד הרכישה יש כפתור שבאמצעותו ניתן לסמן כי אתה מתגורר בחו"ל. לאחר הלחיצה על הכפתור, המערכת לא מבקשת ממך פרטים אלו.

מרית ארבל, דניאל, אודי ורותם שואלים: האם כל תכני העיתון המודפס יעלו לאתר והאם יופיעו תכנים שאינם מופיעים במלואם כיום, דוגמאת מוסף הארץ?
מזה כמה שבועות, באתר הארץ מתפרסמים כל תכני העיתון המודפס. למעשה, בגלל מגבלת המקום בעיתון, חלק מהידיעות עולות רק באתר. האתר גם מתעדכן לאורך היום בדיווחים שוטפים וכולל זירה תוססת של בלוגים ודעות. מנויים ייהנו גם מכל כתבות מוסף הארץ וכן מאפליקציית אייפד ייחודית של המוסף.

שרה גולן וגולש נוסף שואלים: האם תשבץ ההיגיון של יורם הרועה ושאר התשבצים המתפרסמים בעיתון יהיו כלולים במהדורה הדיגיטלית המשולמת?
כמו כל התכנים שמתפרסמים בעיתון המודפס, גם התשבץ מתפרסם באתר הארץ. ניתן לגלוש לדף ואף להדפיס אותו.

עמית כהן ואלון אלחנני שואלים: האם גליונות קודמים של העיתון יהיו זמינים למנויים?
ניתן לצפות במהדורות ה-PDF על בסיס יומי. כל הכתבות שמתפרסמות באתר זמינות למנויים גם בארכיון הכתבות של האתר.

תמר פלג ושרון שואלות: האם גם גישה לקישורים ישנים תדרוש מינוי דיגיטלי?
כל הקישורים לכתבות שפורסמו בעבר בהארץ ממשיכים להיות זמינים ברשת. גם בעתיד תוכלו להפנות לכתבות, מאמרים וביקורות – אלה יהיו זמינים למנויים המשלמים וגם לגולשים הרשומים (בהתאם למכסת הכתבות החודשית שלהם).

"לא מבקשים מהמנויים להשתתף בהפסדים של העיתון"

רון לוין ויפתח ארבל שואלים: האם יש לך תשובה להאשמה שבעצם תוכנית המינויים נועדה לממן את הדיווידנדים שאתה ומשפחתך מושכים מקבוצת הארץ, והאם תהיה מוכן לחשוף את מצבו הכלכלי של העיתון? האם נכון שבמשך השנים האחרונות משכתם כארבעים מיליון ש”ח כדיווידנד? האם כסף זה לא היה יכול לחסוך את הצורך של המינויים להשתתף בהפסדים (לכאורה) של העיתון?
ראשית זאת לא האשמה. אילו היינו מושכים בשנים האחרונות דיווידנדים לא היה בזה שום דבר שלילי. זה הרי אחד מתפקידיה של חברה עסקית. אני לא רוצה להתייחס לנתונים של החברה, שהיא חברה פרטית ולא ציבורית, ומה שאיזה בלוגר כותב על סמך משהו שמישהו אחר שאין לו קשר לחברה כתב, באמת לא מחייב אותי להגיב לזה, אבל מתחום המידע הגלוי שכבר פורסם גם על ידינו אסתפק בזה שבעלי המניות של הארץ הזרימו לחברה בשנים האחרונות 280 מיליון ₪ (בדרך הנפקת מניות לשותפים חדשים והקטנת חלקם של הבעלים הקודמים, ומבלי שחלק מן הסכום הזה היה כסף שבעלי המניות קיבלו).

אנחנו לא מבקשים מן המנויים להשתתף בהפסדים של העיתון. אנחנו מקיימים עסק של עיתונות שבו מוכרים שני מוצרים עיקריים: תוכן ופרסום. אנחנו לא מאמינים שאפשר לקיים את הפעילות הכלכלית הזאת מבלי שמשתמשי התוכן ישלמו בעבור השירות, ואת איכות השירות לקורא כל אחד יכול להעריך כהבנתו.

רועי שואל: אם מצופה ממני, כלקוח ו'שותף לדרך' לממן חלק מהעיתון, מדוע לא נחשפים הדוחות הכלכליים של העיתון? כאדם שעבד בענף העיתונאות אני יודע כמה מעט עיתונאים מרוויחים, איזה ערובה תהיה לי שהכסף שאשלם על המינוי יגיע לכיס העובדים ולא אל כיסו של בעל ההון?
"הארץ" היא חברה פרטית שאינה מפרסמת נתונים כספיים. אבל כל מי שקרא עיתונים בשנים האחרונות יודע מה מצב הענף. רק לפני חודשיים התפרסמו במרקר נתוני הפרסום בישראל בשנת 2012 והתברר שהפרסום בעיתונות ירד ב-12%. משנת 2005 הוא ירד ביותר מ-40%, וזאת למרות שנוספו "ישראל היום" ו"כלכליסט". את התוצאות ראינו במה שקרה ל"מעריב". בשנים האחרונות בעלי המניות של החברה הכניסו לה 280 מיליון שקל (בדרך של הקצאת מניות לשותפים חדשים, למרות שיכלו למכור גם מהמניות שלהם ו"לקחת כסף הביתה"). הכסף של המינויים יגיע לכסוי עלויות הייצור של העיתון. אגב, זה לא רק עובדים.

אסנת שואלת: מדוע אתם מבקשים תעודת זהות ומספר טלפון נייד ברכישת מינוי דיגיטלי?
המידע נאסף לבקשת חברת כרטיסי האשראי וכן כדי לשמש אותנו בסיוע לגולשים שפונים לשירות הלקוחות. מספר טלפון מאפשר לנו להתקשר לגולשים שמבקשים מענה טלפוני ומספר תעודת זהות משמש לזיהוי מנוי שאיבד סיסמה ומייל. גולשים שאינם מעוניינים למסור מידע זה, יכולים לרשום עצמם כמנויים מחו"ל - ואז אין צורך למסור תעודת זהות או טלפון נייד.

ליעד שואלת: האם בדעתכם לחזק את התוכן המקורי? בשנה-שנתיים האחרונות שיעור הכתבות המתורגמות בהארץ עלה משמעותית. רבות מהכתבות האלה הן כתבות צבע ופרפראות, שאין להן את המשקל הסגולי המצופה מכתבות של הארץ. האם בכוונתכם להסיט חלק מההכנסות החדשות, הצפויות מהמהדורות הדיגיטליות, לטובת גיוס כותבים מוכשרים חדשים?
אין לנו כרגע תוכניות ספציפיות, אבל כמו בכל התקופות גם בעתיד נשקוד על איכות התוכן, ונשתדל להביא עוד כותבים איכותיים.

רן שואל: מה רמת האבטחה של נתוני הגולשים והמנויים באתר?
נתוני הגולשים נשמרים בקפדנות, לפי מדיניות הפרטיות של האתר. כרטיסי האשראי לא מאוכסנים בשרתי הארץ, ועומדים בתקן PCI.

מו"ל הארץ עמוס שוקן משיב לשאלות הגולשיםצילום: מוטי מילרוד

עוזי סגל ומרים זינגר שואלים: ברכות למעבר לאתר בתשלום, אכן צעד מתבקש. אבל, האם מתוכנן שינוי בעיצוב של דף הבית שנראה כיום אקלקטי ועמוס בגימיקים ובהפניות שאינן העיתון עצמו?
אני מודה על הברכות, ובהחלט נשקול את ההצעה בדיוני העיצוב הבאים.

ברק זמר וגלעד שואלים: האם כאשר האתר יהיה בתשלום, קצב העלאת התכנים ישתפר?
מערכת הארץ פועלת כעת בשיטת עבודה של דיגיטל פירסט, במסגרתה מועלים התכנים לזירות הדיגיטליות מייד עם עריכתם. כך למעשה, לעתים קרובות תכני העיתון מתפרסמים באתר לפני הפרסום במהדורה המודפסת.

דליה שמר שואלת: שלום, מה חבל. האם יהיו כתבות או מדורים פתוחים לקהל הקוראים שלא ירכשו מינוי דיגיטלי, וכיצד הם יסומנו?
אתר הארץ נותר פתוח לכל הגולשים, ורק חלקים ממנו נגישים לגולשים רשומים ומנויים. ניתן לראות את כל רשימת הכתבות שמתפרסמת בדף הבית ובדפי המדורים, ואף הוספנו תיבה חדשה "כתבות אחרונות באתר" שמציגה את התכנים האחרונים שהועלו. חלק מהכתבות דורשות הרשמה, כאשר גולש רשום מקבל זכאות ל-10 כתבות או מאמרים בחודש. מנוי להארץ מקבל גישה מלאה לכלל התכנים.

דינה לשנו שואלת: האם המינוי יכלול גם גישה לארכיון?
בהחלט. המינוי כולל גם גישה חופשית לארכיון הדיגיטלי המכיל את כל הכתבות והמאמרים שפורסמו באתר מאז 2001. לכתבות שפורסמו לפני 2001 יש לפנות לארכיון העיתון, ששליפת כתבות ממנו כרוכה בתשלום.

דוד אלון ויאניה לבד שואלים: האם חבריי ברשתות החברתיות שאינם מנויים יוכלו לקרוא כתבות של הארץ ששיתפתי?
בהחלט. כתבות ששותפו ברשתות החברתיות, גם כאלה שמוגדרות כסגורות למנויים בלבד, יהיו פתוחות לכל הגולשים, גם עבור אלה שאינם מנויים. יחד עם זאת, המשך גלישה באתר וכניסה לכתבות נעולות, מחייבת רכישת מינוי או הרשמה.

ד"ר אסתר כפיר שואלת: האם לקורא הרשום לאתר תהיה אינדיקציה לגבי מספר הכתבות שקרא?
משתמשים רשומים נהנים מקריאת 10 כתבות בחודש ללא תשלום. על מנת להירשם לאתר, יש ללחוץ על כפתור "הרשמה" המופיע בחלקו העליון של עמוד הבית של הארץ. לאחר ההרשמה יופיע בצדו השמאלי העליון של דף הבית מונה כתבות שיאפשר לגולש הרשום לדעת כמה כתבות הוא קרא עד כה.

שירלי פינצי לב שואלת: האם ניתן יהיה לקרוא כתבות גם באופן לא מקוון והאם ניתן לשמור כתבות מעניינות במיוחד לקריאה עתידית?
את הכתבות באתר ובאפליקציות הסלולריות ניתן לקרוא רק במצב מקוון, את אפליקציית האייפד למוסף הארץ ניתן יהיה לקרוא גם במצב לא מקוון. באשר לשמירת כתבות, מומלץ לעשות שימוש ברשימת הקריאה האישית, שאליה ניתן להכניס כל כתבה שתהיי מעוניינת לשוב ולקרוא בעתיד. בראש כל כתבה, מצד שמאל לפיסקה הראשונה, ישנו כפתור שמאפשר הוספה לרשימת קריאה. לגישה לרשימת הקריאה לחצי כאן.

יואב, ליאור, גיא ואליהו שואלים: מדוע אתם ממשיכים לפרסם את מאמריו של יצחק לאור ולא מאפשרים לגולשים להגיב לדבריו?
משום ששמנו לב שהטוקבקים ללאור בעיקרם לא קשורים למה שכתב אלא לטענות שאשה אחת טענה כלפיו, לגבי אירוע שלפי טענתה התרחש לפני עשרות שנים. אילו הטענות היו מוכחות לאור לא היה כותב ב"הארץ", אך השתכנענו שאין להן בסיס.

נועם אורדן שואל: מה המדיניות שלכם לגבי פרסום טוקבקים?
אתר הארץ מטפל מדי יום באלפי טוקבקים מגולשים, כל תגובה מאושרת באופן ידני על ידי עורך ולכן הטיפול בה עלול לקחת זמן. בחודשים האחרונים הגברנו את קצב העלאת הטוקבקים ואנחנו שואפים להשתפר עוד בנושא. כל תגובה שמשתמשת בשפה סבירה, לא נוקטת באלימות או קוראת למעשי אלימות מאושרת על ידי העורכים ללא הבדל בין ימין לשמאל.

עמירה עמית ואביעד שואלים: האם בראייה לעתיד אתם חושבים כבר על ביטול המהדורה המודפסת?
אין לנו שום תוכנית לבטל את המהדורה המודפסת. במסגרת האופציות שאנו מציעים עכשיו נכללת גם האפשרות לעשוי מינוי למוצר המודפס, כל השבוע או רק ביום ששי. מנויים לעיתון היומי זכאים לגישה חופשית לכל התכנים הדיגיטליים. ניתן לקנות גם מינוי משולב לדיגיטל ועיתון שישי בלבד.

שלומית טרון, עופר וינשטיין, זוהר ימי, שלו אייזיק, נתנאל גוטמן, גלעד, שחר קינן, ירדן ותמר שואלים: האם מתוכננת אפליקצייה לאייפד ולטאבלטים נוספים?
בשבועות הקרובים תושק אפליקציית אייפד מיוחדת ומושקעת למוסף הארץ ובהמשך האפליקציה תושק גם לטאבלטים מבוססי אנדרואיד. במקביל, אנו ממשיכים כל העת בפיתוח מוצרים נוספים המותאמים לשוק ההולך וגדל של הטאבלטים בישראל.

איציק, שחר קליין ושירן מרלין שואלים: האם יהיו אפליקציות של הארץ גם לאנדרואיד,ל-windows 8 ולקינדל?
כבר כיום קיימות אפליקציות ייעודיות של הארץ למכשירים מבוססי אנדרואיד (לחצו להורדה) ולמכשירי טאבלט מבוססי Windows 8 (לחצו להורדה). אפליקצייה מיוחדת למכשירי קינדל לא מתוכננת בשלב זה.

אילן קדוש כותב: מר שוקן היקר והמכובד, אני מציע שתקחו כסף גם על תגובות לדוגמא: תגובה של שורה 25 שקל, תגובה של כמה שורות 30 שקל והלאה זה יכניס עוד יותר כסף לעיתון הדיגיטלי.
מר קדוש היקר רעיון מצוין, איך לא חשבתי על זה!

יניב ערן-שמיר שואל מדוע דף ההרשמה באתר לא מאובטח SSL?
ההרשמה לאתר אינה כוללת פרטים חסויים, אך בעתיד הקרוב אנו מעוניינים לעבור לרמת האבטחה SSL למידע זה. פרטי האשראי של הגולשים נשמרים לפי התקן הקפדני של PCI.

רועי סיני כותב: בדיוק כפי שהכוחות האמיתיים בשמאל הישראלי מתכנסים להם בניחותא במרכז תל-אביב, כך יתנחל לו העיתון הביקורתי היחידי בישראל על מסכיהם של המשוכנעים בלבד, בעוד שצבא המחלקים של "ישראל היום" ימשיך להכשיר את הלבבות לטרגדיה אליה מובילים אותנו הכוחות הפוליטיים הדומיננטיים במדינה. מצער אותי עד מאוד ללמוד על הפיכתו של עיתון "הארץ" לזירה לבעלי אמצעים בלבד. לכולנו ברור שגם אם העיתון ישרוד, את תפקידו החברתי הוא יאבד.
בוא נדבר רגע על תפקידו החברתי של העיתון. נדמה לי שיש בישראל 9 מיליון מכשירי סלולר. לפני כמה שנים החל TheMarker בכתיבה נמרצת למען רפורמה בתעשיית הסלולר. פרטנר וסלקום מיד החרימו אותנו והפסיקו לפרסם אצלנו. כל אמצעי התקשורת התעלמו או כתבו שאין מה לעשות והם דווקא קיבלו את פרסומי החברות האלה, מחשובות המפרסמים במשק באותן שנים. אנשי TheMarker שיכנעו את שר התקשורת משה כחלון שיש בעיה אמיתית שעליו לטפל בה בעדיפות גבוהה. התוצאה ידועה והציבור בישראל חסך מאות שקלים בחודש כתוצאה ממאבק שהמרקר יזם ודחף - והגיע לתוצאה. בכנס בירושלים לפני כשנה אמר שר התקשורת: את הרפורמה עשיתי יחד עם TheMarker.

לקוראים הפוטנציאליים חסכנו הרבה יותר מדמי המינוי של 40 שקל, ואל תטעה: אם לא היינו זה לא היה קורה. הכוחות נגד היו החזקים ביותר במשק.

יניב כהן כותב: אני קורא קבוע של הארץ, אבל אני לא אשלם, מהסיבה הפשוטה שיש הרבה אלטרנטיבה. אתם מפסידים פעמיים, פחות תעבורה באתר, פחות כסף מפרסומות. נתראה בעוד כמה חודשים כשזה יהיה שוב חינם.
או שלא. או שתיתן לי רעיון אחר איך לשלם שכר לאנשים שעושים את העיתון.

מרגוט שואלת: האם כל תכני מוסף ספרים יעלו לאתר?
כל התכנים של מוסף ספרים וגם של מוסף הארץ מתפרסמים במלואם במהדורות הדיגיטליות. תכני מוסף הספרים מופיעים בסרגל הניווט תחת לשונית "ספרים" ותכני המוסף מופיעים תחת "סוף שבוע".

עינת כותבת: שוקן לא נותן תשובות מספקות לשאלות שעולות בתחקיר של אישתון. בימים שלאחר המחאה החברתית שהחזירה לפרונט את החשיבות של שקיפות מצד הגופים החזקים במשק, תשובה כמו "זאת חברה פרטית ולא ציבורית" היא לא יותר מאשר התחמקות וזלזול בציבור.
קודם כל אני שמח שאת מונה אותנו בין הגופים החזקים במשק. עד היום חשבתי שאנחנו חזקים בתוכן, באינטגריטי המקצועי ובשירות העיתונאי לציבור, אבל אף פעם לא חשבתי שאנחנו גוף חזק כלכלית. סתם שאלה: האם את מונה גם את "מעריב" בין הגופים החזקים במשק? ותגידי, קראת אצל אישתון שהכנסות כל העיתונות בישראל בין 2005 ו- 2012 ירדו ב-41%? קראת שבשנים האלה נוספו לשוק שני עיתונים "ישראל היום" ו"כלכליסט", כלומר ההכנסות מפרסום של "הארץ" "ידיעות" ו"מעריב" ו"גלובס" וכל האחרים ירדו ביותר מ-41%. זה ממש "גופים חזקים במשק".

שאלות נוספות ששלחו המגיבים בטוקבקים:

האם שקלתם לחסום את המגיבים המקללים הסדרתיים?

לא שקלנו לחסום מגיבים, אבל יתכן שהצורך לעשות מנוי ידלל את מספרם.

למה אתם מציגים אייפד בתמונה כאשר אין לכם אפליקציה לאייפד?

המנוי הדיגיטלי יקבל גם גישה חופשית לאפליקציה באייפד למוסף "הארץ" כבר בשלב זה.

האם אינך חושש מירידה דרסטית בכמות האנשים (בעיקר צעירים שקוראים חדשות בעיקר במדיה החדשה) שנחשפים לתכנים שלכם? פועל יוצא מכך יהא הפקרת הזירה לעיתונות חינמית כמו זו של "ישראל היום", מבלי שיוצג לישראלים גם הצד המאזן והשפוי של התכנים שלכם.

ברור שאני מעוניין שתכני הארץ יגיעו לקוראים רבים ככל האפשר, אבל לפני כן אני חייב להבטיח שהארץ יתקיים. זה יכול להיות רק אם יהיה לו בסיס כלכלי.

מדוע אינכם חושפים את ההוצאות וההכנסות של העיתון?

"הארץ" הוא חברה פרטית. יש לזה חיסרון כי איננו יכולים לגייס כסף בשוק ההון. אבל יש לזה גם יתרון והוא סודיות המידע. אנחנו בשוק מאוד תחרותי, איננו הגורם החזק בשוק, והסודיות היא יתרון תחרותי. מן הטעם הזה איני מתכוון לענות על שאלות מן הסוג הזה או אפילו לאשר או לשלול איזה מידע שמישהו מפיץ.

אם אהיה מנוי, האם הארץ מתחייב לא לצנזר תגובות שלא מתאימות לו מבחינה פוליטית?

איננו מצנזרים תגובות בשל עמדות פוליטיות המובעות בהן, אלא רק כאלה שעל פניהן, ובסריקה מהירה מעלות אפשרות לבעיה משפטית. התגובות לעיתים עולות באיחור של מספר שעות בגלל שאנו מוגבלים בכח האדם שיכול לעבור עליהן ולהעלותן.

-----------------------

אני מודה לכל השואלות והשואלים, ובעיקר אני מודה לקהילה הגדולה של קוראי "הארץ" בדפוס ובדיגיטל, הם אלה שמאפשרים למלא את התפקיד הציבורי ש"הארץ" נוטל על עצמו כל השנים, ואני מאמין שהמהלך החדש יחזק אותנו לקראת העתיד.

בברכה,

עמוס שוקן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ