פרופ' מ"ק נחמה אורי - מי זקוק לניתוח אף רפואי?

ניתוחי אף לא קוסמטיים כוללים לרוב תיקון של מחיצת אף סוטה, וכן טיפול בקונכיות התחתונות. לפניכם מידע חשוב על ניתוחים אלו שמספקת פרופסור מ"ק נחמה אורי, המשמשת כמנהלת יחידת אף וסינוסים בבית חולים "כרמל" בחיפה.

תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תוכן שיווקי

שלום פרופסור אורי, מיהם האנשים שזקוקים לניתוחי אף רפואיים?

פרופ' מ"ק נחמה אורי: כדי להבין מיהם האנשים יש להסביר תחילה שמחיצת האף היא סחוס שמפריד בין שני צדדיו, ושבבדיקות מכוונות או אקראיות נמצאות לעיתים קרובות סטיות של המחיצה לכיוון זה או אחר. לפעמים מדובר בסטייה מולדת, למשל עקב מעבר תינוק בתעלת הלידה או עקב תנוחתו של העובר ברחם, ופעמים אחרות מקורה בחבלות קודמות שגרמו לשבר באף. נקודה חשובה נוספת היא שבאף בכל צד ישנן 3 קונכיות, שהן כמו קפלי רירית עם עצם בתוכה. התפקיד של הקונכיות הוא ליצור שטח פנים גדול יותר של רירית האף, כדי שהאוויר ששואפים יהיה מסונן, לח וחם יותר. הקונכיות עצמן מתחלקות לעליונות, אמצעיות ותחתונות, ובעיקר הקונכיות התחתונות עלולות לגדול באופן ניכר עקב תהליכים אלרגיים. למשל, כתהליך מפצה לסטייה של המחיצה אשר גורם לחסימה אפית בדרגת חומרה משתנה.

ניתן להעביר שאלות און-ליין לפרופ' מ"ק נחמה אורי באמצעות פורום מחלות סינוס שבניהולה.

פרופ' מ"ק נחמה אורי

איזה טיפול ניתן לקונכיות מוגדלות?

בדרך כלל ניתן טיפול שמרני להגדלה של הקונכיות, אשר מבוסס על תרסיסים סטרואידליים מסוגים שונים וכן טיפולים אחרים. יחד עם זאת, אם הטיפולים השמרניים אינם מועילים קיימת אפשרות לטפל בקונכיות גם באופן כירורגי. יש לציין כי קיימים חילוקי דעות מהותיים בנוגע לטיפולים הללו, הן מבחינת הטכניקה הניתוחית והן באשר לעצם קיום הניתוח.

ומתי מבצעים ניתוח מחיצת אף?

אם עצם המחיצה או סחוס המחיצה מעוקם וסוטה לצד כלשהו, הטיפול השמרני לא יעזור. כעת יש לפנות לניתוח שמבוצע דרך האף באמצעות הרמה של הרירית משני הצדדים, כשבהמשך מוציאים את החלק הסוטה ואם הדבר אפשרי מחזירים הסחוס מיושר מקום. מדובר בניתוח שנעשה תחת הרדמה כללית או מקומית, ואורך כארבעים וחמש דקות כתלות בדרגת הקושי. בעיקרון, את הניתוח הזה יבצע רופא אף-אוזן גרון, אך ראוי לציין כי מרביתם אינם מבצעים ניתוחים קוסמטיים. מאידך, ישנם מנתחי אף-אוזן-גרון שאכן למדו את הטכניקה הזו ומבצעים אותה.

כיצד עוברת ההתאוששות מהניתוח?

במרבית המקרים כאשר הניתוח מסתיים לא מוכנסים לאף טמפונים (חבישה), כאשר ההחלטה על כך היא של המנתח. לאחר מכן, במשך מספר ימים ועד שבועות הרירית תהיה נפוחה (בצקתית), ומסיבה זו המטופל לא חש מייד הקלה בנשימה. בנוסף, במשך שבועיים עד שלושה יש לבצע שטיפה של האף במי מלח וזאת כמה פעמים בכל יום. מעבר לכך, אופן ההחלמה תלוי בתגובתו של המטופל להרדמה הכללית (במידה שבוצעה), וכמו כן מופיעים כאבים שלרוב חולפים בעזרת אקמול, אופטלגין ומשככי כאבים רגילים אחרים. כעבור שבוע בערך כבר אפשר לשוב לפעילות רגילה ולעבודה, אם כי הרופא ייתן המלצות מסוימות לגבי פעילות ספורטיבית, לרוב הימנעות ממנה לשבוע או שבועיים.

האם ישנם סיבוכים בניתוחים אלו?

ישנם שני סיבוכים עיקריים של זיהום ודימום, המטופלים בהתאם. ראוי לציין שאם מתקיים גם טיפול בקונכיות לצד ניתוח מחיצת אף תהיה תקופת החלמה יותר ארוכה. כמו כן, במקרים אלו גם תהיה הצטברות גדולה יותר של קרישי דם, ולכן האף יהיה יותר סתום. זוהי גם הסיבה שבגללה יש סכנה גדולה יותר לדימום אחרי טיפול בקונכיות, ויש להקפיד על הימנעות מפעילות ספורטיבית וחשיפה לשמש לתקופה יותר ארוכה.

פרופסור מ"ק נחמה אורי נמנית על המומחים המובילים בישראל ברפואת אף-אוזן-גרון וניתוחי ראש צוואר, ומשמשת בתור מנהלת יחידת אף וסינוסים בבית החולים כרמל, חיפה.