היי שלום אור הגנוז: פרידה מאהובה עוזרי

עם הבשורות הקשות על מותה ממחלה קשה של אחת היוצרות הגדולות במוזיקה הישראלית, אהובה עוזרי, אנחנו נפרדים בלב כואב מאחד הקולות הכי חשובים שהיו כאן

יוסי חלילי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המוזיקאית אהובה עוזרי
עשתה זאת בדרך שלה. אהובה עוזריצילום: דודו בכר
יוסי חלילי, עכבר העיר

"הלב דואב, רחוק ממך
שולח לך אלפי ברכות
הלילה קר, בתוך חדרי
חום ועדנה בחלוני
נערתי הקטנטנה
מכתב שלחה באהבה"
(מתוך "אמי אמי")

» אהובה עוזרי - כל הכתבות
» "לא זמרת דכאון": ראיון עם אהובה עוזרי
» ההופעה האחרונה של אהובה עוזרי

לפני יותר משנתיים נשאלה אהובה עוזרי בראיון במעריב עד כמה היא מאוכזבת מהעובדה שלא זכתה בפרס ישראל. "לקבל את הפרס זה חלום של כל אמן" היא השיבה. "הוא הולך איתך כל זמן שאת חיה, עד שאת מתה. אבל אין דבר כזה לקחת בכוח. אם מגיע לי ייתנו לי. אבל אם ייתנו לי את הפרס, איזה חלום עוד אוכל לחלום?". אולי כעת, משנדם ליבה וחלומותיה גוועו, יכיר גם הממסד במה שברחוב הישראלי על כל גווניו הבינו כבר מזמן: אהובה עוזרי היתה ועודנה אבן יסוד בזמר המזרחי הישראלי, כזאת שתרומתה המכרעת עיצבה והפכה אותו עם השנים לזרם מרכזי בתרבות הישראלית.

נדבך חשוב במוזיקה הישראלית. אהובה עוזרי עם "עמק הפרחים":

קרדיט: DIGITONE77

ההתפתחות שלה כפורצת דרך - אישה, מזרחית, משכונה תל אביבית מוזנחת - שהופכת לשם דבר ומתגברת בדרך על שלל מכשולים, לרבות אחד טרגי וקשוח במיוחד שכלל התמודדות מתמשכת עם מחלת הסרטן ואבדן מיתרי הקול, מספקת את כל המרכיבים לדרמה טובה. היא עלולה גם להסביר את החיבוק הרחב וחוצה התרבויות שזכתה לו בשנים האחרונות, אולם אין בכל אלה ולו במעט כדי להבין את הישגיה ותרומתה המוזיקלית. פרס אקו"ם למפעל חיים בו זכתה באפריל האחרון היווה הכרה בקריירה ענפה ורבת שנים. היא החלה אי אז בשנות ה-60' בכרם התימנים עם ילדה ממוצא תימני שמקוננת למתים ומשמחת בקולה בחאפלות מקומיות, עברה דרך 15 אלבומים שהנפיקו כמה להיטים ובעיקר השאירו חותם ותמורה ממשית בתפיסה המוזיקלית המקומית, לרבות שירים שכתבה והלחינה לאחרים, והסתיימה כעת, כשעד לרגע האחרון ממש מהדהדים רשמיה.

עוזרי לא הסתפקה בלשיר אלא הייתה אחת מנגניות הבולבול-טרנג (כלי הודי מסורתי) הראשונות והיחידות בארץ, ושימשה גם כמורה נבוכים וסמכות עליונה לזמרים צעירים ומנוסים כאחד. זוהר ארגוב נעזר בה בתחילת דרכו (האגדה מספרת שבמקום כסף שלא היה לו עבור השיעורים - הסיע אותה לסידורים ברכבו) ולאחר מכן גם רון שובל וזמרים נוספים, כשעד לאחרונה שימשה מורה לפיתוח קול ולנגינה. שיתופי הפעולה שלה במרוצת השנים לא נתחמו בגטו המזרחי והעבודה שלה עם אמנים כמו יהודית רביץ והדג נחש סיפקו הוכחה נוספת ליכולותיה להנגיש את המוזיקה למנעד רחב של מאזינים. האלבום האחרון שלה, שנקרא "מעליי דממה", נטען היום במשמעות טרגית חדשה עם הידיעה המצערת על מותה. הוא כולל ביצועים של זמרים ותיקים וצעירים מסגנונות מוזיקליים שונים לשירים אותם כתבה והלחינה, בעוד היא תורמת בנגינתה על הבולבול-טרנג ומשמשת הוכחה חיה למי שלא הסכימה להשלים עם הגזירה שלקחה ממנה את המתנה המולדת שלה והמשיכה ליצור, לכתוב ולהפרות אמנים נוספים בדרכה.

אהובה עוזרי נכנעה לבסוף, אבל הדרך שלה ניצחה. מי שנתנה לדממה לחלוף מעליה, הישירה מבט אל הצלילים ואל המוזיקה והפכה לסמל אמיתי של יצירה, אמונה ומושא להזדהות. עכשיו, מעמק הפרחים בו היא נחה ומביטה מטה, היא לבטח יכולה להבחין באהבה לה היא ראויה.

"אור שמחה בליבי
אור שמחה בנשמתי
אור שמחה מעיני היוקדות
עוד אשיר ואנגן
אשמח כל לב
עוד אראה את העולם
כולו צוחק

בכל בית שמחים
בכל בית שרים
ואני יושבת לנגן
העולם כולו צוחק
העולם כולו צוהל
הרי כך נכספה נפשי"
(מתוך "עוד אשיר ואנגן")