בתי קפה, תוכנית טלוויזיה וסלבס מעריצים: באסיה כולם רוצים ללטף לוטרות - הארץ - הארץ

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בתי קפה, תוכנית טלוויזיה וסלבס מעריצים: באסיה כולם רוצים ללטף לוטרות

לכתבה
לקוחות משחקים עם לוטרות בבית קפה בטוקיו, בחודש שעבר. תוכנית טלוויזיה פופולרית תרמה להתפשטות הטרנד NORIKO HAYASHI / NYT

היונקים המימיים הם מצחינים, צווחניים וחדי-שיניים, אך הפכו לחיות מחמד מבוקשות הנמכרות לכל דורש. מומחים סבורים שרוב הלוטרות בשוק נלכדו בטבע, ולכולם ברור - הן רחוקות מלהיות חיות מחמד אידיאליות

16תגובות

הרחנו אותן עוד לפני שראינו אותן; צחנה קשה של שתן וצואה ליוותה אותנו כשירדנו במדרגות הצרות למרתף קטן, שבו ניצבה ספה מרופטת ליד כלוב מתכת קטן. בתוכו גילינו את מקור האטרקציה והסירחון: ארבע לוטרות אסיאתיות.

ברגע שהן ראו אותנו הן התחילו להשמיע קול ציוצים וצווחות. האחראי חלף על פני דף שעליו מודפסות אזהרות ביפנית, מנדרינית ואנגלית ("הלוטרות אלימות לפעמים") ופתח את דלת הכלוב. בעלי החיים התפרצו מתוכו באחת, התרוצצו בחדר והתנפלו על האוכל. ליטפנו אותן, ומגע גופן המוארך והחום היה פרוותי. מפרצופן המשופם עלתה חיוניות המזכירה את זו של גורי כלבים. היה קשה לצלם אותן. במהלך כל הביקור שלנו, שארך 30 דקות, הן לא הפסיקו להתרוצץ אף לא לרגע.

ליונקים המימיים עם תווי הפנים העדינים שיניים חדות ולסתות חזקות דיין לפצח קונכייה. אולם ביפן, שבה יש היום יותר מתריסר בתי קפה המוקדשים לבעלי החיים, הפכו הלוטרות לחיות אקזוטיות מבוקשות - יותר מתנשמות, לוריסים, כיסנאים דואים וצבים כוכביים.

לוטרות ישנות בבית קפה בטוקיו בעוד לקוחות מלטפים אותן, בחודש שעבר. "לוטרות צעירות נלכדות לרוב בטבע אחרי שהורגים את אמותיהן המנסות לגונן עליהן"
NORIKO HAYASHI / NYT

בבתי קפה ובחנויות לחיות מחמד מוכרים לוטרות לכל דורש. "על רקע הפופולריות הגדלה של הלוטרות כחיות מחמד, אנחנו עדים לעלייה מהירה בביקוש", אמר עובד בבית קפה שבו ניתן לבוא במגע עם חיות. לדבריו, "קצב האספקה לא עומד בקצב הביקוש".

לא רק ביפן הפכו הלוטרות לכוכבות. גם באינדונזיה, בתאילנד, בוויטנאם ובמלזיה הן נעשות פופולריות כחיות מחמד. האינטרנט תרם לעלייה חדה בחיבה כלפיהן ובמכירתן כחיות מחמד, אומרת ניקול דופלה, ביולוגית שימור באוניברסיטת אורגון שבארה"ב. 
"מוכרים מפרסמים את הלוטרות ברשת ובעליהן מעלים תמונות שלהן, שעושות להן שם של חיות מחמד נפלאות - אף שהן אינן כאלה", אומרת דופלה.

בית הקפה עם לוטרות בטוקיו
NORIKO HAYASHI / NYT

"לסוחרים לא אכפת אם החיות שורדות או לא"

קשה לגדל לוטרות בתנאי כליאה בלי לאמץ טכניקות הולמות. מומחי שימור רבים סבורים שמרבית הלוטרות הנמכרות כחיות מחמד נלכדו בטבע. בתאילנד נעצרו כמה אזרחים יפנים בחשד שניסו להבריח לוטרות דרך נמל התעופה.

לוטרה מושיטה יד ללקוחה בבית קפה בטוקיו, בחודש שעבר. האינטרנט תרם לעלייה חדה בחיבה כלפיהן
NORIKO HAYASHI / NYT

החוק במדינה אוסר ללכוד, למכור ולייצא לוטרות. אף על פי כן, הן נסחרות בלי הגבלה ברשת. פנתאי סיריוואט, דוקטורנטית באוניברסיטת אוקספורד ברוקס, עקבה מאז שנת 2017 עד לראשית השנה הנוכחית אחר שבעה עמודי פייסבוק בשפה התאית בנושא, ואיתרה בהם 572 לוטרות למכירה. "המגמה רק הולכת וגדלה", היא אומרת. כמחצית מהלוטרות העומדות למכירה בתאילנד הן ולדות שטרם פקחו עיניים, כתבה סיריוואט במאמר שפרסמה בכתב העת Journal of Asia-Pacific Biodiversity.

האחרות הן לוטרות צעירות שגדלו על מזון חתולים, ולדברי המוכרים, הישרדותן מובטחת ולכן הן יותר יקרות. "לוטרות צעירות נלכדות לרוב בטבע אחרי שהורגים את אמותיהן המנסות לגונן על הוולדות שלהן", אומר פול יוקסון, מנהל המבצעים בקרן הבינלאומית לשימור לוטרות, עמותה שבסיסה בסקוטלנד. "העובדה שיש ולדות רבים למכירה מלמדת שלסוחרים לא אכפת אם בעלי החיים שורדים או לא".

לוטרה בבית קפה בטוקיו
NORIKO HAYASHI / NYT

עמותה נוספת בווייטנאם, המשקמת בעלי חיים שהוחרמו ממבריחים, דיווחה כי עד לאחרונה, במשך 14 שנות קיומה, לא הגיעו אליה לוטרות כלל. אולם, בחודש נובמבר לבדו מסרה המשטרה לידיה עשר לוטרות.

הסחר הבלתי חוקי התפשט בעיקר מתאילנד ליפן. לדברי ארגון Traffic Japan, העוקב אחר סחר לא חוקי של חיות בר במדינה, תוכנית טלוויזיה פופולרית תרמה להתפשטות המגמה בהצגת הלוטרה כחיית מחמד. כוכבי הרשתות החברתיות הלכו בעקבותיה עם סרטונים המנציחים ביקורים בבתי קפה של לוטרות, שחלקם זכו למיליוני צפיות.

לקוחות משקים לוטרה בבית קפה יפני בטוקיו, בחודש שעבר
NORIKO HAYASHI / NYT

על פי תחקיר הארגון, כ-70% מהלוטרות שנלכדו בדרום מזרח אסיה במהלך 2017 נועדו לשוק ביפן. הרשויות תפסו לפחות 39 לוטרות שנשלחו או נועדו ליפן בשנים 2017-2016. באחד המקרים שעלה לכותרות באוקטובר שעבר, הוגשו בטוקיו כתבי אישום נגד שני גברים שהבריחו לטוקיו ולדות של לוטרות מתאילנד. המשטרה קיבלה מידע על הפרשה מיושיאקי נגיאסו, בעל בית קפה פופולרי ללוטרות עם סניפים בטוקיו, נגויה ופוקואוקה. אחד המבריחים צלצל לנגיאסו והציע למכור לו ולדות. נגיאסו חשד כי ההצעה לא כשרה, ודיווח עליה למשטרה.

הקירות בבית הקפה של נגיאסו מלאים בתמונות חתומות של ידוענים יפניים. נגיאסו אומר שמקור הלוטרות שלו בבית גידול שייסד במלאנג באינדונזיה, שם נקלטות וגדלות לוטרות שחולצו מהסחר הבלתי חוקי. החזקות מביניהן משוחררות לטבע, ואילו האחרות נשלחות ליפן, שם הן נמכרות במחיר של כעשרת אלפים דולרים לאחת. לדבריו, כל הרווחים חוזרים לממן את הוצאות התחזוקה של בית הגידול באינדונזיה ואת פעילות שימור הלוטרות בטבע. "לולא עשינו זאת, קרוב לוודאי שכל הלוטרות שאתם רואים כאן כבר היו מתות", מוסיף נגיאסו.

כניסה לבית קפה המוקדש ללוטרות בטוקיו, בחודש שעבר
NORIKO HAYASHI / NYT

עם זאת, גופי השימור סבורים אחרת. הן בקרן הבינלאומית והן בארגון "סקורפיון", העוקב אחר סחר בחיות בר, טענו כי אין ראיות רבות לכך שבית הגידול של נגיאסו מסייע בשימורן. "אחד העובדים במקום אמר לי שהם מקבלים לוטרות מהסביבה, מהטבע", אומר מנהל הארגון, גונון גאה. נגיאסו טוען שיש לו מסמכים המוכיחים שכל הלוטרות הבוגרות בבית הגידול שלו חולצו בידי ממשלת אינדונזיה מרשת הסחר הבלתי-חוקית. עם זאת, הוא סירב להציג מסמכים המוכיחים זאת, וטען כי הרשויות בארצו יספקו אותם.

נגיאסו מציין שהוא מייבא את הלוטרות ליפן כחוק, אך ייתכן כי בקרוב לא יוכל לעשות זאת עוד. בחודש הבא יתכנסו נציגים מהעולם לוועידה בינלאומית של האמנה להגנה על מינים בסכנת הכחדה (CITES), כדי להחליט אם להחיל על הלוטרות את דרגת ההגנה הגבוהה ביותר. אם ההצעה תתקבל, הסחר הבינלאומי בלוטרות מהטבע ייאסר. אולם, דניאל וילקוקס, יועץ מדעי לעמותה הווייטנאמית, חושש שאם ההחלטה תתקבל, עתידן של הלוטרות אינו אופטימי. להערכתו, "אין סיכוי שניפטר לחלוטין מהסחר בחיות המחמד".

לקריאת כתבתה של רייצ'ל נוייאר ב"ניו יורק טיימס"

הרשמה לניוזלטר

החדשות, הפרשנויות, וכל מה שמעניין בספורט הישראלי והעולמי אצלכם במייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות