ספינת החלל שנחתה על גדות נהר בסקוטלנד

הוא חרג מתקציבו, הכפיל את עלותו ל–80 מיליון ליש"ט ונחנך באיחור של ארבע שנים. מוזיאון העיצוב החדש בדנדי שבסקוטלנד הוא פלא של ממש, שמשלב בין קדמוני לעתידני

מוזיאון "V&A דנדי". בטון מחוספס על גדות נהר הטאי AFP

בסוף השבוע הקרוב, ארבע שנים אחרי המועד הראשוני שיועד לפתיחתו, ייחנך מוזיאון העיצוב "V&A דנדי" בעיר דנדי שבסקוטלנד. המבנה, שסגנונו נע בין הקדום לעתידני, שוכן על גדות נהר הטאי ומדמה בחלקו ספינת גליאון, סוג של אוניית מסחר ומלחמה בעלת מפרשים וכמה סיפונים, שהיתה בשימוש מדינות באירופה מן המאה ה-16 עד המאה ה-18.

המונומנט המאסיבי בנוי מלבנים—מלבנים של בטון מחוספס. מזוויות התבוננות מסוימות, נראות כמה מדפנותיו כפתחה של מערה. מאחרות, נדמה שקיימת למרגלותיו באר, או שלמעשה מדובר בשלד של ספינה טרופה.

כמו פתח מערה. מוזיאון "V&A", מבט מלמטהAFP

"אני אוהב לעצב מבנים הבנויים חלקים—חלקים", סיפר השבוע קנגו קומה, האדריכל היפני שעמד בראש צוות האדריכלים שהובילו את הפרויקט. "כך נמנעים מיצירת קיר גדול ומשעמם, ומעניקים למרחב אינטימיות — שהרי בתוך קופסא לבנה ופשוטה לא ניתן ללמוד דבר".

בנייתו של ה"V&A דנדי" ארכה כעשור בעלות של 80 מיליון ליש"ט — כפול מתקציבו המקורי. עשר שנות בנייתו לוו שוב ושוב בבעיות ותוספות תקציב, עיכובים וחילופי האשמות של גורמים שונים בצמרת הניהול. תקציבו המקורי היה 27 מיליון ליש"ט, שעלה ל–45 מיליון. כן תוכננו עיצובים שונים ודרכים שונות למפגש בינו לבין מי הנהר.

בניין שנושק לנהרAFP
AFP

"אם רוצים להפוך בניין לקרוב יותר לטבע — אזי העלות צפויה להיות בלתי צפויה", הוסיף קומה בהצהרתו, בהתייחסו לקשיים שליוו את הקמת הבניין. "נתקלנו בכשלים רבים לאורך הדרך, שהגיעה כעת לסיומה".

כעת, בלא פחות מארבע שנות איחור, ייפתח ה"V&A דנדי" לקהל הרחב. בין כותליו יוצגו למעלה מ–300 אובייקטים שונים שנוצרו או עוצבו ברחבי סקוטלנד — החל מכתר יהלומים שהיה שייך לדוכסית מרוקסברו ועד לאיור ראשוני של דני שובבני (Dennis the Menace) שהופיע במגזין הילדים הוותיק "בנו" (The Beano).