שנה טובה? בואו ניזכר בשנה שעברה

תשרי

בית המשפט מתיר ליישוב כוכב יאיר להגביל כניסת ערבים לבריכה. משרד החינוך יוזם: גוף דתי ידריך חילונים כיצד לחולל שינוי התנהגותי אצל ילדים. ישראל מטילה על הגדה סגר חריג למשך שבוע וחצי. אנשי בנט מבטלים את האיסור על כתיבת תשובות גזעניות בבגרות.

חשוון

מתגלה שישראל העבירה נשק לבורמה בזמן הטיהור האתני. חיילים יורים למוות בפלסטיני שנסע ברכב עם אחותו ומסבירים שלא עצר לבקשתם. ארגון תגלית מפסיק את המפגשים עם ערבים. ישראל מכפילה את זמן ההמתנה להיתר יציאה מעזה. מתברר שהמדינה מפעילה זרוע חשאית בחו"ל נגד פעילי BDS. צה"ל דורש ממאות פלסטינים להתפנות מבתיהם בבקעה. היועץ המשפטי מלבין הפקעת קרקעות פרטיות מפלסטינים.

כסלו

המחנה הציוני תומך בגירוש מבקשי מקלט. משרד התרבות מצנזר עירום במופעי מחול. במפלגת כולנו מציעים לכלוא לשבע שנים פעילים בתנועות שמחרימות מוצרים מישראל. הפרקליטות מבקשת לכלוא עורך דין שכתב שיר נגד שוטר. משרד החינוך מסכל מפגש בין הורים שכולים ישראלים ופלסטינים. המדינה דורשת מלסביות שמביאות ילדים להצהיר שאינן עברייניות מין.

טבת

חברת פרלמנט פלסטינית נשלחת לשנה בכלא בלי משפט. בנט מציג תוכנית להעמקת הקשר בין צה"ל לבתי הספר. נתניהו מורה לבחון גירוש בכוח של מבקשי מקלט. עלייה חדה במספר הבקשות של המשטרה לקבל מידע אישי על אזרחים מחברות תקשורת. משגיחי צניעות באקדמיה אוכפים קוד לבוש בקמפוסים במכללת אונו.

שבט

סקר מקיף בארצות הברית מלמד על צניחה בתמיכה בישראל בקרב דמוקרטים. סגן השר מייקל אורן יוזם דיון שבו יבררו אם משפחת תמימי מהגדה אמיתית או שמדובר בשחקנים. המועצה להשכלה גבוהה מצנזרת ביקורת על הפרדה מגדרית באקדמיה.

אדר

השרים מחליטים לקדם חוק שמפקיע מבג"ץ את הסמכות לדון בעתירות של פלסטינים. צה"ל מקים מחסומים כדי לאסוף פרטים אישיים של פלסטינים. המשטרה משליכה למעצר אדם שריסס את הכתובת "משטרת ביזיון". המדינה מפרה את פסיקת בג"ץ שלפיה יש להגדיל את שטח המחיה של אסירים. צה"ל מקים "מחלקת תודעה" כדי להשפיע על דעת הקהל בחו"ל.

ניסן

מועצת כפר ורדים עוצרת שיווק קרקעות לאחר שמחצית מהזוכים במכרז היו ערבים. משרד הפנים מקשיח מדיניות ולא רושם אמהות לסביות במשך חודשים. מערכת הביטחון דורשת מארגוני שמאל למסור מידע על פעילים. המדינה כולאת למשך שמונה חודשים את הנערה עהד תמימי שסטרה לחייל. אנשי חב"ד מסבירים לתלמידי יסודי חילונים על קירוב המשיח.

אייר

צה"ל יורה אש חיה באלפי מפגינים בגבול עזה. נתניהו וכחלון מסכמים לדון בהגבלת כוחו של בג"ץ. צה"ל מפרסם מכרז לגדרות "מודרניות" שיפרידו בין גברים לנשים בבסיסים. הממשלה מקדמת חוק שיכפיף את יהודי התפוצות לבתי הדין הרבניים בישראל. מנהל ננזף כי הזמין נציג של הקרן החדשה ו"היה צריך לדעת שבנט נגדם". תלמידות נאלצות לשבת בשורות האחוריות באולם בכפר סבא בגלל נוכחות של תלמידים דתיים.

סיוון

המשטרה עוצרת לשווא 21 מפגינים נגד הירי בעזה. בית המשפט משחרר אותם, לא לפני שאחד מהם שובר את רגלו במעצר. משטרת כפר סבא דורשת ממארגני מצעד הגאווה להציב גדרות בגובה שני מטרים ולבחור במסלול שיעקוף את בית חב"ד. אוניברסיטת תל אביב מונעת פעילות למען השלום בנימוק ביורוקרטי. בתמיכת העבודה, בכנסת אוסרים אפילו לדבר על הפיכת ישראל למדינת כל אזרחיה. השר גלנט מגבש תוכנית נגד "הבנייה הבדואית העוינת" ומציג נתונים מסולפים.

תמוז

תושבים בעפולה יוצאים נגד מכירת בית למשפחה ערבית. בריכה ציבורית בדרום מפרידה בין יהודים וערבים. ארדן מקדם מתווה שיאפשר למאות אלפי אזרחים לשאת נשק. שר המדע מסכל מינוי חוקרת כיוון שחתמה על עצומה נגד שירות בשטחים. ישראל מצמצמת את מרחב הדיג ברצועה.

אב

הקואליציה מחוקקת את חוק הלאום, שמחליש את מעמד השפה הערבית וקובע שהמדינה תקדם יישובים ליהודים. בצה"ל מחמירים את תקנות הצניעות, מהפרדה בפינות עישון ועד איסור על בגדים קצרים. המשטרה מעכבת לחקירה רב קונסרבטיבי כי השיא פסולת חיתון. שב"כ מתשאל ישראלי בנתב"ג על תמיכתו בשוברים שתיקה, ומזהיר אותו כי הארגון אמנם "לא מחוץ לחוק, אך מדובר במדרון חלקלק". המשוררת דארין טאטור נשלחת לחמישה חודשים בכלא. פעילות שמאל מעוכבות במסוף טאבה ונשאלות לדעתן על נתניהו.

אלול

העיתונאי האמריקאי פיטר ביינרט מעוכב בנתב"ג ונשאל על קשריו עם ארגוני שמאל. משרד החינוך מחליט לממן מיזם אוונגליסטי ש"יעמיק את הקשר של תלמידים לאלוהים". שר התחבורה מקפיא עבודות לבניית גשר בנתיבי איילון כדי למנוע חילול שבת. בעקבות פניית מירי רגב, בית המשפט קובע כי גלריה שאירחה את שוברים שתיקה צריכה להתפנות. מתנחלים תוקפים פעילי שמאל בדרום הר חברון. צעירים תוקפים תושבי שפרעם בחוף בקריות.


זו היתה השנה שהיתה.

שתהיה לכולנו שנה טובה.