אבו אלקיעאן בביתו לאחר שהוכה, ב-2016אליהו הרשקוביץ

מח"ש מונעת ממתלונן שהוכה על ידי שוטרים לעיין בחומרי החקירה

מייסם אבו אלקיעאן הותקף ב-2016 על ידי שוטרי מג"ב, לדבריו לאחר ששמעו אותו מדבר בערבית. לאחר שעתרו לבג"ץ, פרקליטיו הורשו להעתיק את חומרי החקירה בכתב. לאחרונה הגיש ערר נגד סגירת התיקים של תוקפיו

המחלקה לחקירות שוטרים סירבה לאפשר לאדם שהוכה על ידי שוטרים לעיין בחומרי החקירה, גם אחרי שנסגרו התיקים נגד השוטרים. מייסם אבו אלקיעאן, תושב חורה, הוכה לפני שנתיים מחוץ למרכול בו עבד, ברחוב אבן גבירול בתל אביב. באחרונה הגיש אבו אלקיעאן ערר על סגירת התיקים נגד השוטרים.

בעתירה לבג"ץ שהגישו עורכי דינו, מטעם הוועד נגד עינויים, הותר להם להעתיק בכתב יד את חקירות השוטרים במשרדי מח"ש. עם זאת, נאסר על עורכי הדין להשתמש בטלפונים הניידים שלהם מחשש שיצלמו את החקירות, והם נאלצו להתחייב כי אבו אלקיעאן לא יראה את החומרים.

אבו אלקיעאן טען כי שוטרי מג"ב הכו אותו רק מכיוון ששוחח בערבית, וסיפר כי בעת תקיפתו קראו לו "ערבי מסריח". אחד השוטרים, שלא היו בתפקיד, תועד בעת התקיפה והוחלט להעמידו לדין משמעתי. יתר התיקים נסגרו. מח"ש והפרקליטות סירבו לאפשר לפרקליטיו של אבו אלקיעאן לעיין בחומרי החקירה לשם הגשת הערר בטענה שהדבר עלול לשבש את ההעמדה לדין משמעתי.

הנחיות פרקליט המדינה קובעות כי יש לאפשר את צילום התיק "במקרים המתאימים, על פי שיקול הדעת של הגוף המחזיק בו". החוק מאפשר לעיין בחומרי חקירה רק לאחר הגשת כתב אישום, מלבד במקרים חריגים, כמו תיקים בעלי רגישות ביטחונית גבוהה. במקרים אחרים מוחתם המתלונן כי הוא מודע לכך שעיון בחומר עלול לפגוע בהליכים אחרים שיתנהלו נגד החשוד.

מח"ש סירבה גם למתלוננת נגד ניצד רוני ריטמן, שנחשד בעבירות מין, לעיין בחומרי החקירה נגדו בטענה כי הם רגישים. לבסוף הותר לפרקליטיה להעתיק בכתב ידם מהחומרים במשך פרק זמן מוגבל, והם התחייבו לא לאפשר לצ' לעיין בהם.

ממח"ש נמסר בתגובה כי "הוחלט שהעברת חומר החקירה עלולה לפגוע בניהול ההליך המשמעתי, ועל כן, מטבע הדברים, לא הועבר. מח״ש כמו כל יחידה אחרת בפרקליטות מקפידה לשמור על זכויות נאשמים ונפגעי העבירה, לרבות זכות העיון בחומרי חקירה על פי חוק ופעמים רבות אף מעבר לנדרש בחוק. במקרים מסוימים כאשר לא מדובר ב'חומר חקירה' או במקרים בהם ישנו הליך תלוי ועומד והעברת חומר החקירה עלול לפגוע בניהולו או כאשר מדובר במידע חסוי - במקרים אלה לא תעביר הפרקליטות את החומר לעיון, זאת בהתאם להנחיית פרקליט המדינה".