שרה נתניהו לצד ניר חפץ (למטה משמאל), בטקס השבעת הממשלה ב-2015. פרקליטו עבר לייצגהדוברות הכנסת

תיק 4000 מעלה חשד למעשי מרמה נוספים של שרה נתניהו

רעיית ראש הממשלה חשודה כי יצרה מצג שווא שלפיו שילמה מכיסה ליועץ ניר חפץ על שירותיו לזוג נתניהו - לאחר שהובהר להם כי אינם יכולים להעסיק אותו ללא תמורה

חומרי החקירה שנאספו בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) עלולים לסבך את שרה נתניהו בפרשת מרמה נוספת, לאחר שהואשמה בעבירה דומה בפרשת המעונות. ל"הארץ" נודע כי לפי החשד, מעשי המרמה המיוחסים לרעיית ראש הממשלה נוגעים להעסקת היועץ לשעבר של משפחת נתניהו, ניר חפץ.

בשבוע שעבר הודיע נציג המשטרה באופן רשמי מה שנרמז עוד קודם: ראש הממשלה ורעייתו חשודים בקבלת שוחד בצוותא מבעלי בזק שאול אלוביץ' ורעייתו איריס. למרות זאת, ספק רב אם שרה נתניהו אכן תואשם בשוחד בגלל הסיקור האוהד באתר וואלה. בראשית השנה, כשחקירת הפרשה הפכה גלויה והדמויות המרכזיות בה נעצרו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היסס מאוד לפני שאישר למשטרה לחקור את רעיית ראש הממשלה באזהרה בחשד לקבלת שוחד. לשיטת היועץ, אף שנתניהו היתה מעורבת בבקשות להטיית הסיקור ולמרות הרמזים לכך שהיתה מודעת ליחסי התן וקח עם אלוביץ', הכוכב הראשי של תיק 4000 הוא בעלה. הוא זה שבשבתו כשר התקשורת אישר עסקה בהיקף של כמיליארד שקלים שקידם אלוביץ', למכירת מניות של חברת הלוויין יס מהחברה האם יורוקום לבזק. החשדות נגד רעיית ראש הממשלה, כאמור, מתמקדים בקשר עם חפץ. 

השירותים יקרי הערך שסיפק היועץ לבני הזוג ללא תמורה עוררו בעבר ביקורת ציבורית. על שר נאסר לקבל מתנות או טובות הנאה מבעלי אינטרסים, אלא במקרים חריגים ובאישור ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה. הוועדה רשאית לסרב למתן היתר, או לאשר אותו בתנאים מסוימים. בקרוב היא תידרש להחליט אם להתיר לנתניהו לקבל כספים למימון ההגנה המשפטית שלו משני אילי הון מקורבים, שאף העידו בפרשת טובות ההנאה (תיק 1000): ספנסר פרטרידג' ובן הדוד נתן מיליקובסקי.

נתניהו פנה לוועדת ההיתרים כמה פעמים, באמצעות עורך הדין דוד שמרון, בניסיון להסדיר את ההתקשרות עם חפץ. בהמשך משך את הבקשה, לאחר שחברי הוועדה סיכמו עם שמרון שחפץ לא יוכל לעבוד בשביל בני הזוג נתניהו ללא תמורה או בתשלום סמלי. אדם המכיר את הנושא סיפר ל"הארץ" כי בדיוני הוועדה דובר על כך שבני הזוג נתניהו ישלמו לחפץ תעריף שעתי דומה למקובל בשוק תמורת שירותי ייעוץ לגופים ממשלתיים. לדבריו, "מרגע שהוועדה הבהירה לנתניהו שאין אפשרות שחפץ יעבוד ללא תמורה, היא סיימה את עבודתה".

נתניהו עם המבקר יוסף שפירא (מאחור השר אורי אריאל) אמיל סלמן

ל"הארץ" נודע כי בעת חקירת תיק 4000, שבה נחתם הסכם עד מדינה עם חפץ, עלה החשד ששרה נתניהו ניסתה ליצור במרמה מצג שווא כאילו הוציאה מכיסה כספים בעבור שירותיו של חפץ. אם החשד הזה יבוסס, הוא עלול לסבך את נתניהו במעשה מרמה נוסף, הפעם כלפי מבקר המדינה. בהקשר להתקשרות בין בני הזוג נתניהו לבין חפץ הוזכר שמה של עמותת צדקה מוכרת. לפי מידע שהגיע ל"הארץ", חוקרי המשטרה אספו חומר בעניין ממשרד מבקר המדינה. החשד החדש היה גם אחד המכשולים בפני השגת הסדר מותנה בפרשת המעונות, שהיה פוטר את שרה נתניהו מכתם פלילי: לא ניתן להגיע להסדר כזה כשהנאשם חשוד באותה עת בעבירה בעלת מאפיינים דומים.

בכמה מקרים דווח כי אנשים שעבדו בעבור ראש הממשלה נדרשו להשיב לו את התשלום שקיבלו ממנו. שר החינוך, נפתלי בנט, עבד בהתנדבות כראש המטה של יו"ר האופוזיציה נתניהו, שהבטיח לו תשלום סמלי בסך 2,000-1,000 שקלים. בנט סיפר לחוקר של משרד מבקר המדינה כי נתניהו אמנם העביר לו המחאה אחת, אך "משנודע הדבר לשרה נתניהו הוא התבקש להחזיר את ההמחאה", וכך עשה. אודליה כרמון, שיעצה לנתניהו באותה תקופה, סיפרה בהקלטה שנחשפה ב"הארץ" כיצד הגיבה רעיית ראש הממשלה כשנודע לה שבעלה שילם לה: "היא התעצבנה... אמרה שאני לוקחת את האוכל של הילדים שלה".

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בקבלת דבר במרמה בשל הסתרה ממבקר המדינה בפרשת מעטפות הכסף. בית המשפט העליון קבע כי בכך שאולמרט לא דיווח למבקר על הכספים שקיבל מאיש העסקים משה טלנסקי, הוא "ביצע מעשה מרמה כלפי מבקר המדינה, שבעקבותיו קיבל 'דבר' בדמות הנחת דעתו של המבקר, שבתורה אפשרה לו להמשיך ולהחזיק בכספים המדוברים ולהשתמש בהם לצרכיו הפרטיים".

שאול ואיריס אלוביץ' בדיון בתיק 4000, בשבוע שעבר מוטי מילרוד

מבין כל הפרשות שבהן חשודים ראש הממשלה ורעייתו, תיק 4000 נתפס בצמרת מערכת אכיפת החוק כקטר שמוביל את שאר התיקים. לצד קווי הדמיון בין פרשת בזק ותיק 2000 - עסקאות שבמרכזן הבטחות לסיקור מוטה תמורת ג'סטות שלטוניות - כמה גורמים משפטיים, ובראשם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, מזהים הקבלה גם בין תיק 4000 לבין פרשת טובות ההנאה. בשתי הפרשות ניהל נתניהו מערכת יחסים קרובה עם אילי הון שהרעיפו עליו מטובם: ארנון מילצ'ן סיפק לו תיבות סיגרים ובקבוקי שמפניה וקנה לרעייתו תכשיטים, ואילו אלוביץ' נתן לבני הזוג דריסת רגל בוואלה. לפי החשד, שני אילי ההון ניצלו את הנגישות שלהם לנתניהו ואת התחושה שהוא חייב להם ופנו אליו כשנזקקו לסיוע שלטוני.

בעוד מילצ'ן זכה במחוות קלות עד בינוניות - מהשגת הוויזה האמריקאית ועד הניסיון לסייע לו לרכוש נתח מערוץ 2 - אלוביץ' קיבל מנתניהו טובה גדולה בהרבה: התערבותו של ראש הממשלה ושר התקשורת בעסקת בזק-יס נחשבת במערכת אכיפת החוק לפעולה רגולטורית בוטה שמסבכת אותו מבחינה משפטית. הד לעמדה הזו נשמע בשבוע שעבר בדיון בבית המשפט השלום: "בלי האישור הזה (של נתניהו) לא ניתן היה לבצע את העסקה, אין עסקה", אמרה נציגת המדינה, עו"ד ניצן וולקן, "העסקה הזאת אושרה בגין שוחד שניתן". מנגד, כפר בא כוחו של אלוביץ', עו"ד ז'ק חן, בכל החשדות נגד מרשו. הוא טען כי כל שומרי הסף אישרו את העסקה, וכי הטענה שנתניהו סייע לאלוביץ' לקבל מיליארד שקלים "מופרכת".

מטעם שרה נתניהו לא נמסרה תגובה על שאלות "הארץ" בנוגע לתנאי העסקתו של חפץ.