דירה שנפרצה בתל אביב, ב-2013תומר אפלבאום

המשטרה עוצרת חשודים בפריצה לבתים רק ב-10% מהתיקים

מחקר שנערך באגף התכנון של המשטרה מצא כי בעשור האחרון חלה ירידה בשיעור מעצרי החשודים בתיקי פריצות. כמו כן, הוא מזהיר כי מגמת הירידה במספר עבירות הרכוש עלולה להיעצר

המשטרה לוכדת חשודים בפריצה לבתים רק בעשרה אחוזים מהתיקים - כך עולה ממחקר שנערך באגף התכנון והארגון במשטרה. המחקר, שבחן את הסיבות לירידה במספר עבירות הרכוש בשנים האחרונות, העלה כי שיעור המעצרים בעקבות פריצות ב-2015 היה נמוך מכפי שהיה עשור קודם לכן, ב-1995, אז עמד על 13%.

בעשור האחרון נרשמה ירידה של כ-40% במספר עבירות הרכוש, ובהן פריצות לדירות ולבתי עסק, גניבת מכוניות ורכוש מתוך מכוניות, עבירות שוד, גרימת נזק לרכוש, גניבות אופניים וגניבות אחרות. ירידה חדה במיוחד, של קרוב ל-50%, נרשמה במספר גניבות הרכב והפריצות לבתי עסק ולדירות.

דירה שנפרצה בתל אביב, ב-2013 תומר אפלבאום

המחקר שפורסם באסופת המאמרים "העיקר במחקר 2017" ובאתר המשטרה בחן את המגמה ואת הסיבות לה. לצד ההתפתחויות בעבודת המשטרה, ובהן הקמת יחידות ייעודיות ושיפורים טכנולוגיים מציינת ד"ר יקטרינה יז'מסקי, מומחית לחקר ביצועים מהאוניברסיטה העברית, שורה ארוכה של גורמים חיצוניים לירידה במספר העבירות: הקמת גדר ההפרדה והגדר לאורך גבול מצרים, המהוות חסם לסחר ברכוש גנוב; ריבוי מצלמות האבטחה בבתי עסק; והשימוש הגובר  של הציבור הישראלי בכרטיסי אשראי במקום בכסף מזומן, כך שאנשים מחזיקים פחות כסף בבתיהם.

יז'מסקי מוסיפה כי "בזכות הצמיחה הכלכלית המתמשכת, העליה בהכנסה נטו למשק בית והעלייה בתעסוקה, נראה כי נוצרו התנאים לירידה בפשיעת רכוש בעשור האחרון". עוד מזכיר המחקר כי בתקופה שנסקרה (2015-2006) התקיימו כמה מבצעים צבאיים, ובהם מלחמת לבנון השנייה ומבצע צוק איתן, שהגבירו את הלכידות החברתית והשפיעו אף הם על שיעורי הפשיעה.

עם זאת, שיעור התיקים שבהם אותר חשוד נותר נמוך מאוד. לשם השוואה, בעבירות של התפרצות לבית עסק שיעור התיקים שבהם מאותר חשוד הוא 21%. השבוע הפנה אזרח שאלה בעניין למפכ"ל רוני אלשיך, שהופיע ב"פורום בר אילן". השואל סיפר כי אלמונים פרצו לדירתו ושדדו אקדח מכספת, זמן קצר לאחר שביקר בה מדביר. לדבריו, אף שהתלונן במשטרה, מסר את פרטי המדביר והעלה את ההשערה שהוא קשור לפריצה, התיק נסגר כעבור כמה ימים בעילה של חוסר עניין לציבור. "לא מספיק לדעת מי עשה את העבירה, צריך גם להביא ראיות", השיב אלשיך. "השיטה איננה לפענח עבירה-עבירה כי זה לא אפשרי, אלא לקחת את המודיעין מאירוע כמו שלך ולנסות לאתר את הכנופייה. זה לא בהכרח יפענח את העבירה שבוצעה נגדך אבל אולי נוכל למנוע עבירות עתידיות והכנופייה הזו תצא מהמשחק. נכון שהאזרח מצפה שנשקיע את כל המשאבים שאפשר בפריצה לבית שלו, אבל בסוף המשאבים מוגבלים. אי אפשר להשקיע אותם משאבים של תיק רצח".

אלשיך. לא מספיק לדעת מי עשה את העבירה, צריך גם להביא ראיות תומר אפלבאום

ד"ר יז'מסקי מזהירה כי מגמת הירידה עלולה להיעצר, תוך מתיחת ביקורת על יכולות החקירה של המשטרה בתיקי פריצה לדירות. "להערכתנו, בהיעדר שיפורים בכל הנוגע לשיקום אסירים משוחררים, ירידה באחוזי החזרה לפשיעה בקרב אסירי רכוש ושיפור בתפוקות החקירה המשטרתית, נראה כי אין לצפות להמשך הירידה המאותרת בפשיעת רכוש בישראל", היא כותבת בסיום המחקר. 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "משטרת ישראל שמה לה למטרה להיאבק בעבירות הרכוש באשר הן, ובהתאם נבנו תוכניות עבודה ממוקדות, כשלצד האכיפה הנחושה, מתבצעים גם פעילויות מניעה יזומות וצעדים להורדת הביקוש לרכוש הגנוב. לצערנו, יש מי שמנסה בכל הזדמנות לגמד את הישגי המשטרה, אך קשה להתווכח עם הנתונים והעובדות הממחישים את הישגי המשטרה בתחום זה, כמו גם בתחומים רבים אחרים. בהתחשב בגידול מתמשך ומשמעותי בכמות התושבים בישראל, השוואות לשנות ה-90 לא ברורות כלל. משטרת ישראל ממשיכה בפעילות מאומצת נגד עברייני הרכוש בכל האמצעים והכלים העומדים לרשותה, ומגמות הירידה ממשיכות להעמיק גם מאז תחילת השנה הנוכחית. אנו נמשיך לפעול יומם וליל בכדי לשמור על רכושם של אזרחי מדינת ישראל".