זירת הפיגוע, לפני כשנתייםמנחם כהנא/אי־אף־פי

ביהמ"ש גזר 35 שנות מאסר על מחבל שדקר שוטרת והותיר אותה משותקת

איימן כורד פצע את השוטרת ציפי יעקוביאן באורח קשה ושוטר נוסף באורח קל. שופטי המחוזי בירושלים: העונש חמור, אך מתחייב לנוכח הנסיבות החמורות

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (רביעי) 35 שנות מאסר על איימן כורד, המחבל שביצע את פיגוע הדקירה בשער הפרחים במזרח ירושלים לפני כשנתיים. הוא דקר שני שוטרים שאחת מהן, ציפי יעקוביאן, נפצעה באורח קשה ונותרה משותקת מצווארה ומטה.

כורד, אז בן 20, הגיע לאזור שער הפרחים מצויד בסכין. לאחר שהקשיב בטלפון לפסוקי קוראן הוא הבחין בשני השוטרים צועדים. הוא הסתער עליהם ודקר את השוטר בצווארו מאחור, ולאחר מכן פנה לדקור את יעקוביאן. הוא דקר אותה כמה פעמים בראש ובצוואר ואף שבר את הסכין בגופה. בשלב זה שלף השוטר את נשקו וירה לעברו מספר כדורים. בבית החולים התברר כי הסכין פגעה בחוט השדרה של יעוקביאן, והיא נותרה משותקת. כורד עצמו נותר משותק מהירי ומאז הוא מרותק לכיסא גלגלים.

יעקוביאן עם בני משפחתה, בשנה שעברה אמיל סלמן

השופטים יורם נועם, רבקה פרידמן-פלדמן ואלי אברבנאל כתבו כי העונש "הנו אכן חמור ויוצא דופן, אך הוא מתחייב לנוכח הנסיבות החמורות ויוצאות הדופן של המעשים ותוצאותיהם הקשות".

בנוסף גזרו השופטים על כורד לשלם פיצויים לשני הנפגעים - סכום של 258 אלף שקלים ליעקוביאן ו-70 אלף שקלים לשוטר. לדבריהם, "באירוע זה כמו בפיגועי טרור נוספים, בוצעה העבירה על רקע אידיאולוגי, כאשר הנאשם ביקש להיות שהיד ... נסיבות ביצוע העבירות בענייננו מצויות בדרגת חומרה מרבית בשל ביצוע המעשים על רקע אידיאולוגי, תוך תכנון מוקדם והצטיידות מבעוד מועד בסכין ככלי רצח, ואגב הפגנת נחישות ואכזריות בכוונת הקטילה. כאמור, הנאשם עקב אחר השוטרים, התנפל עליהם מאחור ודקר אותם פעם אחר פעם בצווארם, עד שמעוצמת הפגיעה נשברה הסכין".