סניף איקאה בבאר שבעאליהו הרשקוביץ

המשטרה מצאה טביעת אצבע של מרכיב רהיטים על ארון, ועצרה אותו בחשד לפריצה

בדיון בהארכת מעצרו של החשוד, תושב ירושלים בן 27 שעבד עבור חברת איקאה, התברר כי אין לו קשר לפריצה והוא שוחרר באופן מיידי. השופטת נזפה במשטרה על התנהלותה

המשטרה עצרה מרכיב רהיטים של חברת איקאה לאחר שטביעת האצבע שלו נמצאה על ארון בדירה שנפרצה. האיש, תושב ירושלים בן 27, נעצר לפני כשבועיים בשדה התעופה עם נחיתתו מחו"ל בחשד שפרץ לבית שבשכונת בית הכרם לפני כשנה וגנב ממנו חפצים. אף שלצעיר אין עבר פלילי, המשטרה איתרה אותו כיוון שבעבר נעצר ונלקחו ממנו טביעות אצבעות.

במהלך דיון בהארכת מעצרו בבית המשפט השלום בירושלים התברר כי החשוד עבד בעברו עם קבלן של איקאה, ובשל כך ככל הנראה היה בבית שנפרץ. בעקבות זאת דרשה השופטת שרון לארי-בבלי לבדוק את גירסתו מול בעל הבית, שאישר כי הארון אכן נקנה באיקאה והורכב על ידי נציגה. עקב כך שוחרר החשוד באופן מיידי. 

"באופן ספונטני המשיב אמר שהוא מרכיב של איקאה, ובאופן מפתיע טביעות האצבע שלו אכן נמצאו על פנים מגירה של רהיט מאיקאה", כתבה השופטת לארי-בבלי. "אין זאת אלא שבכך לא קם ולו חשד סביר שהמשיב ביצע את המיוחס לו. מדובר באדם נורמטיבי ללא עבר פלילי ועל כן אני מורה על שחרורו". עוד ציינה השופטת כי גם השעות בהן היה החשוד עצור על ידי המשטרה היו מיותרות כהגדרתה ונזפה במשטרה על התנהלותה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה כי "מיד עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה שעדיין מתנהלת בימים אלה, וככל הנראה משטרת ישראל היתה משחררת את החשוד שנעצר לאור צירוף נסיבות ייחודי, גם ללא החלטת בית משפט. במהלך החקירה בוצעו מגוון פעולות חקירה במטרה להגיע לחקר האמת, לרבות בדיקתם של ממצאים פורנזיים מזירת העבירה".

"אמנם, חוקרי המשטרה איתרו במקום טביעת אצבע של האיש בחלקו הפנימי של רהיט בבית בו התרחש אירוע ההתפרצות והגניבה ועל כן נדרש להבהיר את מיקומו בזירה", המשיכו במשטרה. "החשוד נעצר מיד עם שובו לארץ ביום שישי, ובכדי למצות את החקירה ולבצע את מכלול הפעולות הנדרשות בהקדם מבלי לפגוע בזכויותיו לאור המעצר בסוף השבוע, פעלו חוקרי המשטרה על מנת להביאו בהקדם בפני בית המשפט לדיון בעניינו טרם חקירתו". 

לדברי המשטרה, "במהלך הדיון בבית המשפט, אומתה גרסתו של החשוד והוא שוחרר לאלתר - תוצאה שהיתה מושגת גם בחקירה במשטרה בלאו הכי, בחקירה שהיתה צפויה להתקיים מיד לאחר הדיון בבית המשפט. משטרת ישראל תמשיך לחקור ביסודיות ובמקצועיות כל עבירה, ובפרט עבירות רכוש המטרידות ופוגעות באזרח הנורמטיבי, בכדי  להגיע לחקר האמת, למצות את הדין עם  החשודים ולהגן על רכושם של אזרחי ישראל באשר הם".