משטרת מרחב אקירוב: כשרשויות אכיפת החוק נרתמו לחגיגת בת מצווה בפארק ציבורי

נכדתו של איל ההון חגגה את המאורע בגני יהושע בת"א - שטח ציבורי - וצוות "הארץ" ראה עצמו מוזמן. תחילה נתבקשנו להשאיר את המצלמות בחוץ, אחרי התערבות המאבטחים של אקירוב הועלתה הסברה שאנו פדופילים, ושעתיים ו-34 דקות לתוך המסיבה, המשטרה הודיעה: "זה שטח פרטי עכשיו"

שמאלה לבת המצווה של רפאל, ימינה לעמדות התשלום תומר אפלבאום

הנהלת גני יהושע, חברה בת של עיריית תל אביב, משכירה מדי פעם חלקים מהפארק הציבורי לטובת אירועים פרטיים. במוצאי שבת נסגר חלק מהפארק לטובת חגיגת בת המצווה של נכדתו של בעל השליטה בקבוצת אלרוב, אלפרד אקירוב. מאחר שמדובר, לפי כל דין בשטח ציבורי, ראינו עצמנו, הצלם תומר אפלבאום והחתום מעלה, כמוזמנים לאירוע, או לכל הפחות ככאלה שזכותם לטייל בין שבילי הפארק גם בעת האירוע הפרטי. הייעוץ המשפטי של הנהלת הפארק קבע, לאחר מאבק עיקש מצדנו, שזכותנו אמנם להיכנס למסיבה, אך עלינו להשאיר את ציוד הצילום בכניסה. לאחר שבעל המסיבה סירב להישמע להנחיות המשפטנים ועמד על סירובו שלא לאפשר את כניסתנו, פסקה משטרת ישראל כי כניסתנו אסורה.

20:00 בערב, בכניסה לפארק גני יהושע. רכבי פאר מורידים בזה אחר זה את הצמרת הכלכלית והחברתית של מדינת ישראל. איש, כך נדמה, לא העז להיעדר מהמסיבה המושקעת של נכדתו של איל הנדל"ן והעסקים. עיתונאים, פוליטיקאים, מיליונרים ובנקאים התערבבו אלה באלה. לנוחיותם, העמידה הנהלת הפארק רכבי גולף רבים ואף רכבת, שיובילו אותם מהכניסה שקושטה במטריות ענק צבעוניות אל תוככי הפארק - אתר המסיבה.

מתחם בת המצווה הנחשק, אמשתומר אפלבאום

ומי לא היה שם? אלוף במיל' עמוס ירון, עורך דין הצמרת אלי זוהר, מיכל אנסקי, עופר נמרודי, גבי ואתי רוטר, הבעלים של אופנת קסטרו. חבר מועצת עיריית תל אביב, דן להט, העיתונאית שרון כידון, יצחק הרצוג ורעייתו מיכל, שר השיכון לשעבר אריאל אטיאס, שיש לתהות אם הפך לחברו של הקבלן אקירוב בזמן כהונתו, או ששמר על תקופת צינון. רקפת רוסק עמינח, ציון קינן, השגריר לשעבר אלון פנקס, דני גילרמן, נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' יוסף קלפטר, גליה מאור, רם כספי, משה תאומים, רני רהב ועוד רבים ועשירים.

מאיה מזה, דוברת הפארק שסירבה להזדהות בשמה המלא, חזרה עם גרסה מעניינת: "זה אירוע של קטינים, אולי אתם פדופילים?"

ביקשנו לעלות על הרכבת למסיבה, אך משום שהזדהינו כעיתונאים הדבר נאסר עלינו. יצאנו לדרך ברגל, ובדרך תפסנו טרמפ עם אחד מנהגי רכבי הגולף הצעירים שלא שמע על האיסור להסיע אותנו. "אני עובד של הפארק", הוא סיפר. "אני מקבל על העבודה הערב משכורת מהפארק". אל צמד השומרים הראשון שנתקלנו בו בכניסה לשביל שהוביל אל האירוע הנכסף, כבר הגיעה הפקודה לעצור אותנו בכל מחיר. הצלחנו להתקדם עד לעמדת המתנות והכספת הצמודה אליה, ושם כבר עמדו וחסמו לנו את הכניסה ששה או שבעה מאבטחים. האחראי עליהם טען שהם קיבלו חזקה על המתחם ל-24 שעות ושמבחינתם המקום שייך להם לפרק הזמן הזה. ניסינו להתקדם, אך המאבטחים מנעו זאת מאתנו בגופם. מילולית.

הכניסה ולצדה הכספת והמתנות בפארק הציבורי, אמשתומר אפלבאום
אחת ממכוניות הגולף, אמש. המשכורת מהפארק, ההסעות לבת המצווה הפרטיתתומר אפלבאום

צוות האבטחה הזעיק את מאיה, שסירבה לגלות לנו את שמה המלא, אך הזדהתה כנציגת גני יהושוע במקום. לאחר בירור, הסתבר שמדובר במאיה מזה, מנהלת השיווק של הגן הציבורי. מאיה טענה שמשכירי המקום קיבלו את כל האישורים לעריכת המסיבה - עובדה שקיבלנו ללא עוררין - אך הוסיפה שבמסגרת האישורים הותר להם שלא לאפשר כניסת אזרחים שאינם נמנים עם חבריו הקרובים של אקירוב. טענו שמדובר בשטח ציבורי ושלא ייתכן שמישהו, לא כל שכן משפטן, אישר לה את הדבר. בזמן שאנחנו נהדפים לאחור, הלכה מאיה הצדה ושוחחה בטלפון. כשחזרה, ביקשה ממני לצלצל להלל פרטוק, דובר עיריית עיריית תל אביב לשעבר וכיום דובר גני יהושוע.

בשיחה ראשונה עם פרטוק, הוא טען שאינו בקיא בסטטוס המשפטי וכי בכוונתו לערוך בירור ולחזור אלינו עם תשובות. כעבור כחצי שעה הודיע: בדקתי עם הייעוץ המשפטי ואנחנו מתירים לכם את הכניסה בתנאי שתפקידו את המצלמות בכניסה. מתרגשים הפקדנו את המצלמות וצעדנו פנימה כשמאיה, שחזרה על דברי הדובר, צועדת בעקבותינו. רגע לפני כניסתנו למתחם רץ אלינו בצעקות מפיק האירוע, שאת שמו פספסתי, ודרש מאתנו לעצור. אמרנו לו שמדובר בשטח ציבורי ושאפילו המשפטנים של הנהלת הפארק קבעו שחוקית לא ניתן למנוע מאתנו את הכניסה. בתגובה צרח המפיק לעבר צוות המאבטחים, שעמד כבר על עשרה גברים לפחות: "שרשרת אנושית! שרשרת אנושית! שרשרת אנושית!". המאבטחים צייתו מיד וחסמו שוב את דרכנו. צלצלתי שוב לפרטוק הדובר. "אקירוב עצמו מעורב. אנחנו מדברים איתו. הוא לא רוצה שתיכנסו", אמר. הזכרנו לדובר שגם לאקירוב - אפילו לאקירוב - אסור לעבור על החוק. "בסדר, אבל אנחנו צריכים להגיד לו את החוק".

הדרך לבת המצווה של הנכדה של אקירוב עוברת בשרשרת אנושיתתומר אפלבאום

מאיה, הנציגה של גני יהושוע במקום, ניסתה להסביר למפיק את המצב המשפטי שלא מאפשר מניעת כניסת אזרחים מן השורה למקום, אך זה, נאמן לאקירוב אדונו, קבע שהקרקע שלו, ושבשום אופן הוא לא מאפשר את כניסתנו. המפיק הצליח לקפל גם את מאיה, שקבעה: אתם לא תיכנסו. בשלב זה, כשעמדת המשפטנים ברי הסמכא לצדנו, וכשמדובר על שטח ציבורי לחלוטין, צלצלנו למשטרה. הבנו שרק בחסות נציגי החוק נצליח להיכנס אל המתחם הנחשק. והוא באמת נחשק, שכן לא כל יום יוצא לך להשתתף באירוע של המיליונון העליון.

בינתיים החלו כמה מהאורחים שמיצו את ההון-שלטון לצאת מהמקום. אחד מהם, לוחם האופוזיציה לשעבר הרצוג. הצגתי עצמי וחייכנו זה לזה. אמרתי לו שהוא יפה במציאות הרבה יותר מאשר בצילומים. כשהסברתי לו את נסיבות ההימצאות שלנו מחוץ לאירוע וכי מונעים מאיתנו להיכנס לשטח הציבורי, הוא הוסיף לחייך - והלך. מקונוס הממתקים שקיבלה מיכל באירוע של אקירוב, שלפתי ביצת-סוכריה ואמרתי שלום. מאיה הדוברת בינתיים חזרה אלינו עם גרסה מעניינת על אודות האיסור עלינו להיכנס. "זה אירוע של קטינים", היא טענה. "אולי אתם פדופילים?".

רפי ועפרה אלול על תקן אורחי בת המצווה בגני יהושע, אתמול. "זה אירוע של קטינים"תומר אפלבאום
הזוג הרצוג וקונוס הממתקים, אמשתומר אפלבאום

השוטר, שהגיע בינתיים למקום, חלף על פנינו אף שאנחנו אלו שהזמנו אותו, והלך לדבר עם נציגי הכסף הגדול. כשחזר אלינו וביקש לשמוע את עמדתנו, הוא היה אדיב ונחמד. אמרנו לו שהנהלת הפארק אישרה לנו להיכנס אל המתחם הציבורי שהפך לפרטי, וכי הם בעצמם אישרו שחוקית לא ניתן לאסור זאת עלינו. ידענו שהחוק והצדק לצדנו. בשעה שהשוטר שוחח בטלפון עם צמרת פיקוד מרחב דן, כפי שאמר לנו בהמשך, צלצלתי שוב לפרטוק הדובר, שבזמן שחלף אימץ גם הוא את גרסת ה"אירוע של קטינים". אמרנו לו שהרי היועצים שלו אישרו לנו להיכנס כבר, וביקשתי ממנו שיבדוק אם גרסת האקירוב הזו מחזיקה מים. הוא הבטיח לחזור אלינו, אך בשלב זה עקבותיו נעלמו. לא שמענו ממנו עוד.

בחצות הגיע ליציאה רכב ובו אקירוב, הבעלים של הפארק ליממה. היה זה הרכב הפרטי היחיד שנסע בין שבילי הפארק, בין הרצים ורוכבי האופניים

ואז חזר אלינו השוטר, שעתיים ו-34 דקות מאז שהגענו, ואמר שלאחר התייעצות עם צמרת הפיקוד המשטרתי הוחלט למנוע מאתנו את הכניסה. ביקשנו לשמוע מאין הוא שואב את הסמכות החוקית למנוע מאתנו כניסה לשטח ציבורי, והוא השיב: "זה שטח פרטי כעת. אם תנסו להיכנס, אני אאלץ לעכב אתכם אל התחנה". המומים אך צייתנים, נכנענו ועשינו פנינו אל הכניסה לפארק, הפעם ברכבת שנסעה הלוך ושוב דרך הולכי הרגל, ממתחם האירוע לכניסה המקושטת לפארק. הבוקר, אמר לנו גורם בגני יהושע כי ההחלטה של השוטר למנוע מאתנו את הכניסה, התבססה על חוות הדעת של היועצת המשפטית של מרחב דן. לפיה, מסיבה בלתי ברורה, על אזרחים מוטל איסור כניסה לאירוע המתקיים בשטח הציבורי משל היה שטח צבאי סגור.

כיאה לאיש במעמדו, התעלם אקירוב משאלותנותומר אפלבאום

בחצות בדיוק הגיע אל היציאה רכב ובמושב האחורי שלו אלפרד אקירוב, הבעלים של הפארק לאותן 24 שעות. היה זה הרכב הפרטי היחיד שנסע באותו הערב בין שבילי הפארק, בין הרצים ורוכבי האופניים. השער, למרבה המבוכה של המיליונר, היה סגור, ורכבו הפרטי חנה עשרה מטרים מהצד השני של השער. אבל לא איש כאקירוב יצעד את המטרים האלו ברגל. נהג הרכב, כיאה למי שמסיע את הבעלים הזמני של הפארק, לא חשב פעמיים, ירד מהשביל הסלול ונכנס בנהיגה מהירה אל מתחמי הדשא ונסע עליהם, כשהוא חולף במהירות על פני נכה בכסא גלגלים. הוא קירב את אקירוב כדי חמישה מטרים ממכוניתו, כשרק עמודי ברזל מונעים מכלי הרכב המוביל להיצמד לכלי הרכב המיועד. מבואס משהו, ירד אקירוב וצעד את חמשת המטרים אל רכבו כששני גברים חסונים מקללים אותי ואת תומר הצלם ומנסים למנוע מאתנו לשוחח עם הגביר ולצלמו. שאלנו אותו בכל זאת איך הוא הצליח להשתלט ככה ל-24 שעות על הגן הציבורי, אך כיאה לאיש במעמדו הוא התעלם מאתנו.

מבואסים בעצמנו מכך שכסף כנראה באמת יכול  לקנות כל אחד ולכפוף אפילו את אנשי החוק, שתינו קפה מכוס קרטון, נשענים על השער הסגור. אבל השורה התחתונה חיובית בכל זאת. "הם החליטו בעקבות הדבר הזה לא לאשר עוד אירועים פרטיים סגורים בשטח הציבורי של הפארק", אמר לנו השוטר, שהסתבר בינתיים שדפקנו לו את סיום המשמרת, בהתייחסו לפיקוד המרחב המשטרתי. "נו, זה לא מעט", אמרתי לתומר כשעזבנו סופית את הפארק.

המכונית שהביאה את אקירוב למכוניתו. נאלץ לצעוד את חמשת המטריםתומר אפלבאום

מעיריית תל אביב נמסר: "בעקבות מחאה שהחלה נגד אירועים פרטיים שנערכו בגני יהושע, פנתה ההנהלה של הפארק לעירייה וזו הורתה להפסיק את האירועים. מאחר שנשארו שני אירועים עד סוף השנה עם חוזים חתומים, הוחלט לקיימם כדי לא להיות חשופים לתביעות. האירוע של אתמול היה האחרון. האירועים התקיימו אחרי שעות פעילות הפארק, באישורי רישוי מהעיירה והמשטרה".

ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר באירוע פרטי בשטח שהושכר ושולם מראש על ידי מזמין האירוע מול עיריית תל אביב. משכך, רשאי בעל האירוע למנוע כניסתו של כל אדם שאינו מורשה לתוך המתחם וככל שיש טענות בנוגע להשכרת השטח מלכתחילה יש להפנותן לעירייה - הגורם המשכיר - ולא למשטרה. משטרת ישראל תמשיך לאכוף את החוק ולשרת במסירות כל אזרח באשר הוא, ללא כל קשר לזהותו או מעמדו של אדם ותוך ראיית האינטרס הציבורי הרחב לצד זכויות הפרט, וכל ניסיון לטעון אחרת - מופרך וחוטא לאמת".