הנציגות הפלסטינית בוושינגטוןAFP

פרשנותסגירת משרדי אש"ף בוושינגטון: הפלסטינים מחכים שהעולם יתערב

מדינות אירופה והעולם הערבי יכולים להפוך את ארה"ב למבודדת בנושא הפלסטיני, אך ספק אם יעזו לקרוא תיגר על טראמפ. בינתיים יש ברמאללה מי שמזהה דווקא חלון הזדמנויות

הודעת הממשל האמריקאי על סגירת משרדי אש"ף בוושינגטון היא צעד סמלי יותר מאשר מעשי. לא מדובר בקונסוליה או בשגרירות, אלא במטה שפעילותו מתמקדת ביחסי ציבור ובהצגת הנרטיב הפלסטיני בפני הציבור, התקשורת ונציגי הממשל שעדיין מוכנים להקשיב. במשך שנים השפעתה של הנציגות לא ממש הורגשה: לעיקר המאמץ ההסברתי היו אחראים פקידים בכירים כסאיב עריקאת וחנאן עשראווי, שר החוץ ריאד אלמאלכי והנציגים הפלסטינים באו"ם, נאסר אלקידווה ואחריו ריאד מנסור.

לאחר שדונלד טראמפ נבחר לנשיא ארה"ב, מינה מחמוד עבאס את יועצו האסטרטגי חוסאם זומלוט לנציג הפלסטיני בוושינגטון. זומלוט, הדובר אנגלית רהוטה, הפיח רוח חיים בנציגות, הרבה להשתמש ברשתות החברתיות והתראיין בתדירות גבוהה לכלי תקשורת אמריקאיים והבינלאומיים בניסיון להבהיר את העמדה הפלסטינית בנוגע לסכסוך עם ישראל. השבוע טען זומלוט כי אחת הסיבות לסגירת המשרדים היא שבממשל מתחילים לזהות תפנית בדעת הקהל בארה"ב לטובת הפלסטינים. 

בין אם הטענה הזו נכונה ובין אם לא, בהנהגה הפלסטינית רואים בהחלטת הממשל המשך ישיר למדיניות שמובילים דונלד טראמפ ואנשיו נגד הפלסטינים בשנה האחרונה, בניסיון להכריח אותם לחזור לשולחן המשא ומתן בתנאים הרצויים לישראל - בלי מדינה בגבולות 67', בלי ירושלים כבירה ובלי זכות השיבה - כך שהחלום הפלסטיני יצטמצם למינהל אזרחי מורחב בגדה המערבית ולמעין מדינה ברצועת עזה.

ההנהגה הפלסטינית, כצפוי, הגיבה בזעם להודעה והדגישה שאין בכוונתה להיכנע למה שהגדירה כסחטנות מצד טראמפ. עם זאת, ברמאללה יודעים היטב כי לאש"ף, לרשות ולעבאס אין כלים להתמודד עם מעצמה כארה"ב ועם מדינה חזקה כישראל ללא תמיכת הקהילה הבינלאומית והעולם הערבי והמוסלמי. אם מדינות מרכזיות באירופה יגיבו לעמדה האמריקאית בהצהרה על הכרתן במדינה פלסטינית בגבולות 67', ואם מדינות ערב העשירות יוכיחו עצמאות ויעמידו לאונר"א ולרשות רשת ביטחון כלכלית, ארה"ב עצמה היא שתישאר מבודדת. אלא שעד היום היתה התמיכה בפלסטינים בעיקר הצהרתית, וספק אם תתורגם בקרוב לקריאת תיגר מעשית מול הממשל הכוחני בוושינגטון.

טראמפ ועבאס בעת ביקורו של נשיא ארה"ב בבית לחם, בשנה שעברה Evan Vucci/אי־פי

בזירה הפלסטינית יש גם מי שמזהים בהתנהלות האמריקאית חלון הזדמנויות לשינוי אסטרטגי ביחס לארה"ב ולישראל, ולשחרור מהתלות הכלכלית והביטחונית בהן מאז נחתמו הסכמי אוסלו. תחת זאת, הם מציעים לפעול לאיחוי הקרע בתוך הזירה הפלסטינית ולהפיח חיים במוסדות הלאומיים.

בעוד כשבועיים שוב יעמוד עבאס על בימת האו"ם וידבר אל העולם. האיש שלפני רבע מאה חתם על הסכמי אוסלו, בתקווה שמדובר בפתח למדינה פלסטינית, מבין שזה לא יקרה בעתיד הנראה לעין. כעת הוא יצטרך להבהיר לאן מועדות פניו ברמה המדינית ואולי גם האישית. לא רק העולם מבקש תשובות, אלא גם העם הפלסטיני.