נתניהו וטראמפ בדאבוס, בינוארעמוס בן גרשון / לע"

נתניהו מברך על סגירת הנציגות הפלסטינית בוושינגטון: "החלטה נכונה"

ראש הממשלה מסר בתגובה להחלטה לסגור את הנציגות כי "ישראל תומכת בפעולות האמריקאיות שנועדו להבהיר לפלסטינים שהסירוב למו"מ והניסיונות לתקוף את ישראל בפורומים בינלאומיים לא יקדמו את השלום"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (שלישי) כי החלטתה של ארה"ב לסגור את הנציגות הפלסטינית בוושינגטון היא "החלטה נכונה". לדברי נתניהו, "ישראל תומכת בפעולות האמריקאיות שנועדו להבהיר לפלסטינים שהסירוב למשא ומתן והניסיונות לתקוף את ישראל בפורומים בינלאומיים לא יקדמו את השלום".

אתמול הודיע משרד החוץ של ארה"ב בהודעה רשמית כי הנציגות הדיפלומטית הפלסטינית בוושינגטון תיסגר. "אפשרנו למשרדי אש"ף לערוך פעילויות במטרה להשיג שלום מתמשך בין ישראלים לפלסטינים", נכתב בהודעה. "אולם, אש"ף לא עשה צעדים כדי לקדם את תחילתו של משא ומתן ישיר ובעל משמעות עם ישראל. להיפך, בהנהגה הפלסטינית בחרו לדחות תוכניות אמריקאיות עוד טרם ראו אותן וסירבו לשתף פעולה עם ניסיונות לקדם משא ומתן בין הצדדים". 

על פי ההודעה, ההחלטה התקבלה גם על רקע דאגה בממשל ובקונגרס בשל "ניסיונותיהם של גורמים פלסטיניים לקדם חקירה נגד ישראל בבית הדין הבינלאומי". עוד נכתב בה כי אסור שהחלטת ארה"ב "תנוצל על ידי מי שמבקשים להרוס ולהסיח את הדעת מהמטרה של הגעה להסכם שלום". 

במקביל, היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, אמר כי ארה"ב תיאבק בבית הדין הבינלאומי בהאג ובניסיונותיו לקדם חקירות בנוגע למדיניות הישראלית בעזה ובגדה המערבית. "בית הדין מקבל את חברותה של 'מדינת פלסטין' כביכול, ובמקביל מאיים על ישראל, דמוקרטיה ליברלית", אמר בולטון בנאום בפני ארגון ימין בוושינגטון. "יש הצעות שבית הדין יחקור בנייה ישראלית בגדה המערבית. ארצות הברית תמיד תעמוד לצד בת-בריתנו ישראל. לא נאפשר לבית הדין הבינלאומי לפגוע ביכולת ההגנה העצמית של ישראל".

הפלסטינים מחרימים בחודשים האחרונים את הממשל בטענה שאימץ את עמדות ישראל ואינו יכול לשמש מתווך הוגן בין הצדדים. בתגובה להחלטת ארה"ב הצהיר מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת מוקדם יותר ש"הסלמה מסוכנת זו מראה שארה"ב מוכנה לפרק את המערכת הבינלאומית כדי להגן על פשעי ישראל". לדבריו, "זכויות הפלסטינים אינן למכירה, לא ניכנע בפני האיומים והבריונות של ארה"ב ונמשיך את מאבקנו הלגיטימי לחופש, צדק ועצמאות". כמו כן, הוא קרא לבית המשפט הבינלאומי לחקור את פשעיה של ישראל.

הנציגות הפלסטינית בוושינגטון, בשנה שעברה Alex Brandon/אי־פי

הנציגות הפלסטינית בוושינגטון פועלת מאז שנות ה-90, והיא מהווה בפועל את הדבר הקרוב ביותר לשגרירות פלסטינית בעיר. מי שעמד עד לאחרונה בראש הנציגות היה חוסאם זומלוט, מקורבו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. זומלוט הוחזר לרמאללה בעקבות הנתק השורר בין הפלסטינים לבין ממשל טראמפ, מאז החלטתו של הנשיא בשנה שעברה להכיר בירושלים כבירת ישראל. סגירת הנציגות צפויה לדרדר עוד יותר את היחסים בין שני הצדדים.

זומלוט אמר טרם ההכרזה ש"הצעד של הממשל מוכיח שישראל מודאגת מהתפנית בדעת הקהל של ארה"ב כלפי הסוגיה הפלסטינית. זהו ניסיון של ישראל לתת סוג של מכה מקדימה באמצעות הממשל למאמצים הפלסטינים ולהשפעה על דעת הקהל, באמצעות איסור הנוכחות הפלסטינית-ממלכתית בארה"ב".