צעד היסטורי נוסף: גבול אתיופיה-אריתריאה נפתח לראשונה זה 20 שנה

אסטבחה טספייה ביקר בשנות ה-90 חברים באריתריאה ברגע שבו פרצה המלחמה בין המדינות. אחרי שנים הרחק מהבית, הוא התאחד עם משפחתו עם פתיחת הגבול: "מעולם לא חשבתי שהיום הזה יגיע"

אסטבחה טספייה הלך לבקר חברים באריתריאה – ונאלץ להישאר במדינה 20 שנה.

"עמדתי לקחת אוטובוס ביום למחרת, אבל שמעתי שהכבישים נחסמו ושאף אחד לא יעבור בין אריתריאה לאתיופיה", הוא אמר אתמול (שלישי) בשיחת טלפון.

ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד (משמאל) ונשיא אריתריאה איסיאס אפרוורקי באדיס אבבה, בחודש יולי Tiksa Negeri/רויטרס
איחוד בין משפחות שהופרדו מאז המלחמה בין אתיופיה לאריתריאה

טספייה נסע לאריתריאה בדיוק כשפרצה מלחמה בין אתיופיה לבין אריתריאה. הסכסוך האלים בין שתי המדינות הותיר אחריו עשרות אלפי הרוגים. הגבולות נסגרו, שגרירויות המדינות נסגרו, קווי הטיסות ביניהן בוטלו וחל איסור על אזרחים לקיים שיחות טלפון עם שכניהם במדינה הסמוכה שהפכה לאויבת. 

אלא שאתמול נרשמה היסטוריה כשמנהיגי אתיופיה ואריתריאה פתחו מחדש את מעברי הגבול המשותף ובכך סללו את הדרך לסחר ותיירות בין המדינות. פתיחת הגבול, לראשונה זה 20 שנה, היא חלק משורה של צעדי פיוס שתחילתם בחודש יולי, אז חתמו ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד ונשיא אריתריאה איסיאס אפרוורקי על הסכם שלום רשמי ששם סוף לסכסוך האלים בין המדינות.

פיטסום ארגה, ראש הסגל בלשכת ראש ממשלת אתיופיה, צייץ בטוויטר שפתיחת מעברי הגבול יצרה "גבול של שלום וחברות".

שר המידע של אריתריאה ימאן מסקל צייץ ברשת החברתית שאחמד ואפרוורקי ביקרו במעברים בשני צדי הגבול ביחד עם אנשי צבא משתי המדינות. שני המנהיגים תועדו צועדים ביחד וחולפים על פני חיילים ואזרחים שנופפו בדגלי המדינות. במהלך טקס שנערך במקום והועבר בשידור חי בטלוויזיה האתיופית, התקיים איחוד משפחות מרגש בין משפחות שהופרדו במלחמה.

"כך כנראה הרגישו אנשים במהלך מלחמת העולם הראשונה והשנייה כשפגשו את משפחותיהם אחרי שנים של הפרדה וחוסר ודאות", אמר טספייה, שנקלע במדינה שאינה שלו כשפרצה המלחמה בין אתיופיה לאריתריאה.

אריתריאה קיבלה עצמאות מאתיופיה בתחילת שנות התשעים ובאותו עשור פרצה מלחמה בין המדינות שבמהלכה נהרגו יותר מ-80 אלף בני אדם. נקודת המפנה הגיעה ביוני השנה, כשראש ממשלת אתיופיה הכריז שארצו "תקבל ותיישם במלואו" את הסכם השלום שנחתם בין המדינות ב-2000, אך מעולם לא יושם. כמה שבועות לאחר מכן נחתם הסכם רשמי בין המדינות.

מעט מאוד אנשים צפו להתפתחות כה מהירה ודרמטית של אירועים. שגרירויות המדינות נפתחו מחדש, קווי הטלפון חוברו והטיסות חודשו. ביום רביעי עגנה בנמל אריתריאי ספינת סחר אתיופית – הראשונה לעשות זאת זה יותר מעשרים שנה.

לאתיופיה חסרת המוצא לים יש אינטרס אסטרטגי בנמל אסאב שבאריתריאה, שישמש עבורה שער לסחר בינלאומי דרך הים האדום. מאז שאריתריאה קיבלה עצמאות ב-1991 עבר 90% מהסחר של אתיופיה דרך ג'יבוטי. פתיחת מעברי הגבול בין שתי המדינות סוללת את הדרך למעבר אנשים וסחורות שעד כה היה בלתי אפשרי. טספייה נרגש מהמהלך האחרון. "לא חלף יום אחד שלא חשבתי בו על אמי", הוא אמר. "מעולם לא חשבתי שהיום הזה יגיע".