מגוייסים טריים לצבא. למצולמים אין קשר לכתבהGerry Broome/AP

השתמשתם בסמים? לא נורא, הדוד סם עדיין רוצה אתכם

על רקע מחסור במגויסים מגדיל צבא ארה"ב את מספר היתרי הגיוס המיוחדים למי שהשתמשו בסמים או הפגינו התנהגות בעייתית, ומשקיע 200 מיליון דולר בקמפיין הגיוס

על רקע הצורך להגדיל את מצבת החיילים, החליט צבא ארה"ב (הזרוע היבשתית) להגדיל את מספר היתרי הגיוס המיוחדים שהוא מעניק למתגייסים שהשתמשו בסמים או שהיו להם בעיות התנהגות בעבר, ולהזרים סך נוסף של 200 מיליון דולר בשנה, על מנת למשוך לשורותיו יותר מתגייסים ולשכנע את החיילים המשרתים כבר, להישאר.

על פי נתונים שהגיעו לסוכנות אי-פי, קרוב לשליש מהיתרי הגיוס המיוחדים שהעניק הצבא בששת החודשים הראשונים של שנת הכספים הנוכחית, ניתנו למגויסים עם בעיות התנהגות או שימוש בסמים, לרוב מריחואנה. שיעור זה גבוה משמעותית מזה שנרשם בשלוש הזרועות האחרות של הכוחות המזוינים של ארה"ב (חיל האוויר, הצי והנחתים), ומלמד על מגמת גידול בשלוש השנים האחרונות. בדרך כלל ניתנים היתרים אלה לסובלים מבעיות רפואיות.

במקביל, הצבא הגדיל השנה את סכומי הבונוסים למגויסים ביותר מ-30%, בעיקר למי שמשרתים בתפקידי היי-טק כתקשורת לוויינים או הצפנה. חיילים בתפקידים אלה עשויים לקבל תוספת של 30 אלף דולר בתקופת שירות של חמש שנים.

לדברי הצבא, ההטבות למגויסים גדלו השנה ב-115 מיליון דולר לעומת השנה שעברה, והסכום שהוקצה לעידוד חיילים משרתים להישאר גדל בקרוב ל-100 מיליון דולר. ראשי הצבא הבהירו שאין כל כוונה להוריד את רמה הדרישות למגויסים בשביל לעמוד ביעד הוספת 8,000 חיילים.

חיל הנחתים, הצי וחיל האוויר העבירו בחודש אפריל את הנתונים על היתרי הגיוס שהעניקו, אבל הצבא סירב לחשוף את נתוניו עד כה. לבסוף משרד ההגנה סיפק לסוכנות אי-פי את הנתונים הנוגעים לארבע הזרועות. הנתונים מלמדים שהצבא הגדיל בהתמדה את מספר המגויסים הזקוקים להיתר גיוס מיוחד בגין בעיות התנהגות או שימוש בסמים. שיעורם ב-2016 היה קרוב ל־19%, ב-2017 קרוב ל-25%, ובמחצית הראשונה של 2018, הוא חצה את רף ה-30%.

נתונים אלה גבוהים בהרבה מאלה שבשלוש הזרועות האחרות. מנתוני הפנטגון עולה שבשלוש השנים האחרונות, הצי, חיל הנחתים וחיל האוויר לא העניקו אף היתר גיוס מיוחד בגין שימוש בסמים, ושמספר היתרי הגיוס בגין בעיות התנהגות נמוך בהרבה מזה שבצבא, ונע בין 2% ל-13% מכלל היתרי הגיוס המיוחדים שניתנו, בהתאם לזרוע. מתגייסים שקיבלו היתר גיוס מיוחד נדרשים לעמוד בכל שורת המבחנים הצבאיים של תפקידם.

כרזת גיוס ישנה

לדברי מנהל אגף כוח אדם בצבא, ג'ו קלוויי, היעד לגיוס לצבא שנקבע השנה הוא 76,500 חיילים, עלייה של 8,000. מספר החיילים הכולל בצבא עומד היום על כ-992 אלף ויעמוד עד סוף השנה הבאה על 1.03 מיליון חיילים. לפי קלוויי, הצבא הגיע עד כה ל-90% מיעד הגיוס שקבע השנה.

גם חיל הנחתים נתקל בבעיות גיוס. "זה מאתגר היום יותר משהיה בחמש השנים הקודמות", אומר פול קנדי, קצין בכיר שפיקד עד לא מכבר על מטה הגיוס של זרוע הנחתים. "מי שמתגייס בשביל כסף, הסיכוי להשאירו בתקופות קשות נמוך", אומר קנדי.

רוב היתרי הגיוס המיוחדים בארבע זרועות של כוחות הבטחון של ארה"ב נגעו למגבלות רפואיות, כאסתמה, ליקויי ראיה, נגעים בעור, פגיעות גופניות קודמות, או לבעיות מורכבות יותר; למשל, אם צעיר קיבל בנעוריו תרופה בגלל בעיות קשב וריכוז, הוא יזדקק להיתר גיוס מיוחד; מי שממשיך לקבל את התרופה לא מורשה להתגייס. השבוע החמירו ראשי הצבא את תנאי הגיוס והוסיפו עבירות לרשימת העבירות שבעטיין אדם פסול לגיוס, ודרשו שבמקרים רפואיים ונפשיים אחדים, היתרי הגיוס ייבחנו מחדש.

לכתבה באי-פי