פסגת טראמפ-קים, ביוניSusan Walsh/אי־פי

הבית הלבן: החלו הכנות לפסגה נוספת בין טראמפ וקים

בשבוע שעבר קיבל טראמפ מכתב מקים, שבו התייחס לאפשרות של פגישה נוספת בין השניים, כך מסרה דוברת הבית הלבן. בתגובה הודה לו טראמפ ואמר שהוא מצפה לפגוש אותו בקרוב

ארה"ב וצפון קוריאה נערכות לקראת קיום פסגה נוספת בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבין שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און, כך אמרה הערב (שני) דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס.

לדבריה של סנדרס, בשבוע שעבר קיבל טראמפ מכתב מקים, בו שהתייחס לאפשרות לקיים פגישה נוספת בין השניים. בתגובה הודה לו טראמפ ואמר שהוא מצפה לפגוש אותו בקרוב. "מטרתו העיקרית של המכתב הייתה בקשה לפגישה נוספת, וניסיון לקבוע תאריך מעשי לשם כך", אמרה סנדרס. "הצדדים כבר החלו בתיאום הפגישה".

הפגישה הראשונה בין השניים נערכה ביוני האחרון בסינגפור, והסתיימה עם חתימת שני המנהיגים על מסמך הצהרות משותף ועל קריאה להמשך המגעים ביניהם. הפגישה התמקדה בדיונים על פירוקה של פיונגיאנג מנשק גרעיני, אך במסמך שעליו חתמו לא הוזכר הנושא של פירוז חצי האי קוריאה מנשק גרעיני ולא סוגיית השלום בחצי האי הקוריאני. טראמפ סיכם את הפסגה כ"צעד אמיץ ראשון".

בסוף השבוע שעבר דיווחה סוכנות הידיעות של צפון קוריאה שקים אמר שבכוונתו "להסיר לחלוטין את הסכנה של קונפליקט מזוין ואת זוועות המלחמה מחצי האי הקוריאני". המנהיג חזר על מחויבותו לפירוק חצי האי מנשק גרעיני ולשחרר את האזור מאיום גרעיני.

בכיר בדרום קוריאה סיפר שקים אמר לו שיש בו אמון בנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, למרות הקשיים במשא ומתן בין ארה"ב וצפון קוריאה. הבכיר, צ'ונג אוי-יונג, אמר שקים הדגיש במהלך פגישה בפיונגיאנג בשבוע שעבר שהוא מעולם לא אמר דבר שלילי על טראמפ, גם לא ליועציו הקרובים. לדברי צ'ונג, קים מתכוון לשים קץ ליחסים המתוחים בין פיונגיאנג לוושינגטון עוד לפני סוף הקדנציה של טראמפ.

בחודש שעבר דחה טראמפ את ביקורו של שר החוץ מייק פומפאו לצפון קוריאה, לדבריו "מפני שאני מרגיש שאיננו משיגים התקדמות מספקת בנוגע לפירוק הגרעיני של חצי האי הקוריאני". טראמפ הוסיף כי "בשל העמדה הקשוחה שנקטנו בנושא הסחר מול סין, אני לא מאמין שהם מתאמצים בתהליך הפירוק הגרעיני כפי שעשו פעם (חרף סנקציות האו"ם)".

"השר פומפאו מצפה לביקורו בצפון קוריאה בעתיד הקרוב, כנראה אחרי שנפתור את סוגיות הסחר שלנו עם סין", צייץ טראמפ בטוויטר. "בינתיים, אני רוצה לשלוח את ברכותיי החמות ורגשות כבוד ליושב הראש קים. אני מקווה לראות אותו בקרוב!", הוסיף.

כמו כן, באוגוסט דווח כי צפון קוריאה הקפיאה את פירוקו של אתר שיגור לוויינים ופיתוח מנועים לטילים בליסטיים באתר המעקב 38 נורת'. לפי הדיווח, במתקן בסוהיי - שנחשב לחלק מרכזי בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים הבין-יבשתיים של פיונגיאנג - לא התקיימה פעילות משמעותית לפירוק אזור ניסוי המנועים או אתר השיגור מאז 3 באוגוסט. זאת למרות ההבטחה של קים לטראמפ בפסגה שערכו בסינגפור.