בולטון בנאומו, אתמול ERIC THAYER/רויטרס

ממשל טראמפ מאיים על בית הדין הבינלאומי בהאג: נעמיד לדין תובעים ונטיל סנקציות

היועץ לביטחון לאומי בולטון כינה את בית הדין לא לגיטימי והצהיר כי ארצו "תנקוט את כל האמצעים" אם יחקור את אזרחי ארה"ב בחשד לפשעי מלחמה באפגניסטאן. "ה-ICC כבר מת בשבילנו"

היועץ לביטחון לאומי בארה"ב ג'ון בולטון איים אמש (שני) להטיל עיצומים על בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC) ולהעמיד לדין בכירים בו בגין חקירת חשד לפשעי מלחמה אמריקאים באפגניסטאן. בולטון השמיע את המתקפה החריפה על בית הדין במהלך הנאום שבו הודיע על סגירת הנציגות הפלסטינית בוושינגטון.  

"ארה"ב תנקוט בכל האמצעים הנדרשים כדי להגן על אזרחינו ועל אזרחי בעלות בריתנו מהעמדה לדין חסרת צדק בבית הדין חסר הלגיטימיות הזה", אמר. הוא הוסיף כי ממשל טראמפ "יילחם" אם תימשך החקירה נגד צבא ארה"ב וסוכנויות הביון על המלחמה באפגניסטן או אם תחל חקירה נגד ישראל או בעלות ברית אחרות של וושינגטון.

בולטון: "נשתמש בכל האמצעים כדי להגן על אזרחינו"

בולטון הצהיר שארה"ב תגיב בהטלת איסור על שופטי בית המשפט ותובעיו להיכנס לארה"ב, בהטלת עיצומים על מימון שהם מקבלים מארה"ב ובהעמדתם לדין במערכת המשפט האמריקאית. "אם בית הדין ירדוף אותנו, את ישראל או כל בעלת ברית אחרת של ארה"ב – לא נשב בשקט", אמר בולטון. הוא איים להטיל עיצומים על כל מדינה שתסייע לחקירה.

בנאומו הסביר בולטון כי תובעים בבית הדין ביקשו בשנה שעברה לחקור פשעי מלחמה לכאורה שביצעו חיילים אמריקאים ואנשי סוכנויות הביון במהלך מלחמת אפגניסטאן. "בכל יום עלול בית הדין להודיע על פתיחת חקירה רשמית נגד פטריוטים אמריקאים", אמר בולטון והוסיף כי אותם אמריקאים ניסו "להגן על מדינתו, בתינו ומשפחותינו בצל מתקפת 11 בספטמבר". 

היועץ לביטחון לאומי גינה את חקירת פשעי המלחמה באפגניסטן וכינה אותה "חסרת ביסוס וחסרת צדק". "ניתן ל-ICC למות לבד", אמר, "אחרי הכל, ה-ICC כבר מת בשבילנו". הוא הוסיף כי ארצו תפתח במשא ומתן להסכמים מחייבים שיימנעו הסגרת אמריקאים להאג.

דיוויד שפר, ששירת כשגריר ארה"ב לענייני פשעי מלחמה אמר כי נאומו של בולטון חותר תחת המאמצים להעמיד לדין פושעי מלחמה בכל העולם. "הסטנדרטים הכפולים בנאומו צפויים לשרת משטרים רודניים שיתנגדו לקבל אחריות על פשעים מזוויעים ויתעלמו מהמאמצים בינלאומיים לקדם את שלטון החוק", אמר שפר. הוא הוסיף כי ממשל טראמפ מאויים ממערכת המשפט והנאום העביר מסר "של חולשה ולא של כוח".