שגרירות ארה"ב בהוואנה, ב-2015 Alexandre Meneghini/רויטר

דיווח: בכירים בארה"ב חושדים שרוסיה אחראית להתחרשות הדיפלומטים בקובה ובסין

על פי דיווח ברשת NBC, מידע מודיעיני מחזק את החשד שרוסיה אחראית לפגיעה המסתורית בדיפלומטים האמריקאים, שגרמה להם נזק מוחי

סוכנויות המודיעין החוקרות את התקיפות שגרמו להתחרשות ולנזק מוחי בקרב דיפלומטים אמריקאים בקובה ובסין חושדות כי רוסיה היא האחראית לתקיפה, כך דווח היום (שלישי) ברשת NBC.

לדברי שלושה בכירים ששוחחו עם NBC, החשד מגובה בנתונים מודיעיניים שנאספו בחקירה, שבה מעורבים ה-FBI, ה-CIA וסוכנויות אמריקאיות נוספות. הבכירים סירבו להוסיף פרטים בנוגע למידע. לפי הדיווח, הראיות אינן חד-משמעיות, כך שארה"ב אינה יכולה להאשים את רוסיה בתקיפות באופן רשמי.

תופעת ההתחרשות המסתורית החלה ב-2016, כאשר 24 דיפלומטים שעבדו בשגרירות ארה"ב בקובה ובני משפחותיהם נתקפו במפתיע בכאבי ראש, סחרחורות, איבוד שמיעה, בעיות קוגניטיביות ותסמינים נוספים לאחר ששמעו קולות מוזרים. בדיקות רפואיות הראו כי הם סבלו מנזקים מוחיים מוגבלים.

צוות המומחים שבדק את הדיפלומטים ששירתו בקובה וחוו סימפטומים בלתי מוסברים סבור כעת כי הפגיעה המוחית נובעת מחשיפה לקרינת גלי מיקרו. לא ברור לאילו מדינות יש נשק מבוסס קרינת גלי מיקרו ברמה גבוהה - כך שהן יכולות לשגר מלים או משפטים ישירות למוח - אך ידוע שרוסיה, סין ומדינות אירופה רבות מסוגלות להשתמש בקרינה זו כדי לייצר נשק ברמה נמוכה יותר. 

במשרד החוץ של ארה"ב טענו שהם בוחנים את התיאוריה הזו ועדיין לא מצאו את המקור למתקפות. לפי הדיווח ב-NBC, ממשלת ארה"ב בוחנת גם את האפשרות כי נעשה שימוש בטכנולוגיות נוספות בשילוב עם גלי מיקרו.

התופעה פגעה ביחסי וושינגטון והוואנה, שמיד נחשדה כמי שאחראית לה, והובילה לגירוש דיפלומטים קובנים. אולם בעקבות התרחבות התעלומה לדיפלומטים שנפגעו בסין באופן דומה, בארה"ב החלו לחשוד כי מדינות אחרות, כמו סין או רוסיה, הן שעומדות מאחורי המחלה המסתורית. החשדות החדשים מסבכים עוד יותר את היחסים המתוחים גם ככה בין ארה"ב לשתי המדינות במגוון סוגיות פוליטיות, בטחוניות וכלכליות.