משתתפים בטקס הזיכרון בגראונד זירו, היוםAFP

17 שנים ל-11 בספטמבר: אמריקה זוכרת, הפוליטיקאים מתבקשים לשתוק

טראמפ השתתף בטקס בפנסילבניה, שם נחנך אתר זיכרון חדש. יום השנה הנוכחי מתקיים בצל מערכת הבחירות לקונגרס, אך אזרחים וארגונים ביקשו שלא לנצל את הזיכרון לצרכים פוליטיים

אזרחי ארה"ב מנציחים היום (שלישי) את פיגועי ה-11 בספטמבר בטקסים, פרויקטים התנדבותיים וחנוכת אתר זיכרון חדש לנספים. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס השתתפו בטקסים בפנסילבניה ובפנטגון לציון 17 שנה לאסון.

מרג'י מילר נמנית עם אלפי בני המשפחה של הנספים, הניצולים, צוותי ההצלה ואחרים שהתאספו בבוקר יום שלישי בכיכר ההנצחה שבה עמדו פעם מגדלי התאומים. היא הגיעה לאתר מביתה בבולדווין שבמדינת ניו יורק, כפי שהיא עושה כעשר פעמים בשנה, כדי להיזכר בבעלה, ג'ואל מילר.

"בשבילי הוא כאן. זה המקום הקדוש שלי", אמרה האלמנה לפני שהטקס התחיל בדקת דומיה ובצלצול פעמונים ב–08:46 בבוקר (זמן ניו יורק), השעה שבה מרכז הסחר נפגע על ידי המטוס הראשון שהוטס על ידי המחבלים. קרובי משפחה של הקורבנות הניפו שלטים ועליהם תצלומים של יקיריהם.

טראמפ ופנס יצאו לשני מקומות נוספים שאליהם כוונו מטוסים חטופים ב–11 בספטמבר 2001. הנשיא והגברת הראשונה מלניה טראמפ טסו לפנסילבניה ונכחו בעצרת במצבת הזיכרון בשדה סמוך לשנקסוויל, שם נחנך אתר זיכרון חדש בשבת, המכונה "מגדל קולות". פנס השתתף בטקס בפנטגון.

במהלך הטקס בפנסילבניה, טראמפ הזכיר את הנוסעים שנאבקו בחוטפי המטוס ו"נטלו את השליטה על גורלם ושינו את מסלול ההיסטוריה". עוד הוסיף: "השדה הזה הפך לאנדרטה להתנגדות האמריקאית. הטקס הזה הוא הודעה לעולם: ארה"ב לעולם לא תיכנע לרודנות".

טראמפ ומלניה מסיירים באתר הזיכרון בפנסילבניה, היום KEVIN LAMARQUE/רויטרס

כמעט 3,000 בני אדם נהרגו במתקפת הטרור ב–11 בספטמבר, כשהטרור הבינלאומי הכה בארה"ב באופן חסר תקדים. האירוע עדיין משפיע על היבטים שונים במדיניות ארה"ב, על הפוליטיקה וכן על חיי היומיום במקומות שונים, החל בנמלי תעופה וכלה בבנייני משרדים, אף שאחרי 17 שנה נוכחותו מורגשת פחות. תזכורת קשה למתקפת הטרור אירעה זמן לא רב אחרי יום השנה לאירועים בשנה שעברה: אדם דרס למוות שמונה בני אדם על שביל אופניים לא הרחק מאתר מרכז הסחר העולמי.

הטקסים לציון פיגועי ה–11 בספטמבר הפכו למוכרים ושגורים, ומתמקדים בקריאת שמות הנספים. ואולם מדי שנה בגראונד זירו, קרובי המשפחה של הקורבנות משתמשים בטקס כדי להעביר מסרים של זיכרון והשראה לרבים.

המסר של ניקולאס הארוסקשור כוון לפוליטיקאים שעורכים השוואות בין פיגועים או מזכירים אותם לצרכים פוליטיים. "תפסיקו את זה!", התחנן הארוס, שאיבד את אמו בת ה–76, פרנסס, "תפסיקו לנצל את העצמות ואת האפר של יקירינו כתפאורה בתיאטרון הפוליטי שלכם. החיים, הקורבן והמוות שלהם שווים כל כך הרבה יותר. בואו לא נתייחס אליהם כאל עניינים של מה בכך".

יום השנה הנוכחי מתקיים בשעה שמערכת הבחירות לקונגרס הופכת לסוערת במיוחד. ואולם היו כמה ניסיונות להפריד את יום השנה הקודר מעניינים שבפוליטיקה. ארגון 9/11 Day, המקדם התנדבות ביום השנה, אשר הוכרז כיום שירות לאומי ב–2009, מבקש ממועמדים לתפקידים ציבוריים לא לקדם או לפרסם את עצמם ביום זה. מארגני טקס גראונד זירו מתירים לפוליטיקאים להיות נוכחים בטקס אבל מאז 2011 הם מתבקשים לא להקריא שמות או לשאת דברים. השמות מוקראים בידי יקיריהם של הנספים.

טקסי זיכרון ימשיכו להתפתח בשנקסוויל, שם יכלול מגדל הקולות בסופו של דבר פעמון רוח לזכרם של כל אחד מ–40 בני האדם שנהרגו בטיסה, ובגראונד זירו, שם יתחילו בקרוב עבודות על הקמתו של שביל לכבוד צוותי ההצלה וההתאוששות, וגם לזכר האנשים שחלו או מתו מהחשיפה לרעלים שהשתחררו לאוויר כשהמגדלים קרסו. במשך שעות אחרי הטקס ישוטטו שתי קרני אור עוצמתיות בשמי הלילה במנהטן התחתית.