עימות בין מפגינה אויגורית לאנשי ביטחון סיניים בשינג'יאנג, ב-2008AP

בצעד נדיר, ארה"ב שוקלת להטיל סנקציות על בכירים סינים בגלל דיכוי המיעוט המוסלמי

אף שטראמפ נמנע מלהאשים את בייג'ין על הפרות זכויות אדם, בממשלו מקדמים עיצומים כלכליים על חברות וגורמי ממשל סינים בשל כליאתם של מאות אלפי אויגורים מוסלמים במחנות לחינוך מחדש

ממשלו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוקל להטיל סנקציות גורמים בכירים בסין וחברות סיניות כדי להעניש את בייג'ין על כליאתם של מאות אלפי אויגורים מוסלמים ומיעוטים אחרים במחנות גדולים. כך לפי גורמי ממשל בהווה ובעבר ששוחחו עם העיתון ניו יורק טיימס.

הטלת עיצומים כלכליים על חברות ואנשי ממשל סינים נחשבת לצעד נדיר שבו נוקט ממשל טראמפ בתגובה להפרות זכויות אדם בסין. גורמי ממשל אמריקאיים גם רוצים להגביל מכירות של טכנולוגיית מעקב אמריקאית שבה משתמשות סוכנויות מודיעין וחברות סיניות כדי לפקח על האויגורים המתגוררים ברובם בצפון-מערב סין.

כוח משטרה באורומצ'י, בירת מחוז שינג'יאנג, ב-2009 BLOOMBERG NEWS

במשך כמה חודשים דנו בבית הלבן, במשרד האוצר ובמשרד החוץ האמריקאי כיצד להגיב לדיכוי המיעוט המוסלמי בסין. לפני שבועיים הפכו הדיונים לפעולה ממשית כשחברי קונגרס ביקשו משר החוץ מייק פומפאו ומשר האוצר סטיבן מנוצ'ין להטיל סנקציות על שבעה גורמי ממשל סינים.

עד עתה התנגד טראמפ להעניש את סין בגין התנהלותה בנושא זכויות אדם או אפילו להאשים אותה בהפרות נרחבות. אם יאושרו, הסנקציות יגבירו את המתיחות שממילא גבוהה בין שתי המעצמות על רקע מלחמת הסחר ביניהן וחילוקי הדעות בנושא הטיפול בגרעין של צפון קוריאה.

המוסלמים הסינים שכלואים במחנות נאלצים להשתתף מדי יום בשיעורים יומיים, לגנות היבטים באיסלאם, ללמוד את התרבות הסינית ולהביע נאמנות למפלגה הקומוניסטית הסינית. חלק מהעצורים ששוחררו מהמחנות סיפרו על עינויים שעברו על ידי כוחות הביטחון הסיניים.

בסין מכנים את הליך מעצרם וכליאתם של האויגורים "טרנספורמציה דרך חינוך" או "חינוך נגד קיצוניות". עם זאת, השלטונות בבייג'ין מכחישים שמספר האנשים הכלואים במחנות לחינוך מחדש מגיע לכמה מאות אלפים.

התוכנית האמריקאית להטיל סנקציות על בכירים בסין היא דוגמה נוספת לאופן שבו בממשל בוושינגטון פועלים בניגוד לעמדתו של טראמפ. הנשיא לא נוהג למתוח ביקורת על ממשלות זרות על הפרות זכויות אדם או על מדיניות אנטי-ליברלית ולמעשה שיבח מנהיגים אוטוריטרים, בהם נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

ממשל טראמפ נמצא בעימות ישיר עם סין בנושאים כלכליים, בין היתר בנושא מכסים, אך התבטא מעט מאוד בנושא הפרות שביצעו כוחות הביטחון הסיניים. "ההיקף של זה – זה מסיבי", אמר הסנאטור הרפובליקאי מרקו רוביו בהתייחסו למתקני המעצר בסין. "לא מדובר רק בהפחדת אנשים שלא להביע דעה פוליטית, אלא גם ברצון לשלול מאנשים את הזהות שלהם – זהות אתנית, זהות דתית – בסדר גודל שאני לא בטוח שראינו בעידן המודרני".

האויגורים הם עם טורקי שחי ברובו (כעשרה מיליון בני אדם) בסין ומגדיר את עצמו שייך תרבותית, דתית, אתנית ולשונית למדינות מרכז אסיה. מאות אלפים נוספים מתגוררים בקזחסטאן, אוזבקיסטאן, קירגיזסטאן, טורקיה, רוסיה ופקיסטאן. רוב האויגורים הם מוסלמים סונים.

האויגורים בסין מתגוררים ברובם הגדול במחוז האוטונומי שינג'יאנג שבצפון-מערב המדינה, והם דוברים אויגור – שפה השייכת למשפחת השפות הטורקיות וקרובה לאוזבקית, קירגיזית וקזחית וכוללת גם מילים מסינית, ערבית, פרסית, רוסית ומונגולית.

האוכלוסיה האויגורית בסין מתלוננת על דיכוי דתי ותרבותי מצד השלטונות הקומוניסטיים ועל חיים בפחד וטוענת לאפליה של הרשויות, המעדיפות את בני האן, הסינים האתניים. לטענת האויגורים, הסינים שהיגרו בשנים האחרונות לשינג'יאנג בעידוד הרשויות ושינו את המאזן הדמוגרפי, נהנים מפירות הפיתוח הכלכלי של האזור העשיר בנפט, בשעה שהם חיים בעוני ופחות משכילים. כמו כן, הם טוענים שהרשויות הסיניות דורשות מבתי הספר בשינג'יאנג ללמד כמעט כל נושא במנדרינית. יתר על כן, בכמה אזורים בסין נאסר על נשים אויגוריות ללבוש כיסוי ראש, שמות "מוסלמיים מדי" נפסלים וכניסת ילדים למסגדים נאסרת.