טראמפ מקבל עדכון בבית הלבן על הוריקן "פלורנס", אתמולAFP

בעין הסערהלמרות 3,000 ההרוגים, טראמפ התגאה: "טיפולנו בהוריקן מריה היה הצלחה גדולה"

ערב הפגיעה של הוריקן "פלורנס" העוצמתי בחופי קרוליינה, אמר הנשיא שממשל מוכן ושלא שיבחו אותו על הטיפול בהוריקן ב-2017. ראשת עיר בפוארטו ריקו: "מותם של 3,000 אנשים זה הצלחה?"

בשעה שהוריקן "פלורנס" עושה את דרכו לחופי ארה"ב, הנשיא דונלד טראמפ אמר אתמול (שלישי) שהתגובה של הממשל הפדרלי להוריקן "מריה" בפוארטו ריקו בשנה שעברה הייתה "מדהימה, הצלחה שלא שיבחו אותה". באסון הטבע בטריטוריה האמריקאית נהרגו קרוב ל-3,000 בני אדם ודבריו של הנשיא הובילו זכו לגינויים בארה"ב ובפוארטו ריקו.

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, צייץ בטוויטר ש"זו תגובה פוגעת, מכאיבה ושקרית באופן בוטה מצד הנשיא". לדבריו, "קרוב ל-3,000 אזרחים שלנו מתו בפוארטו ריקו בעקבות הוריקן 'מריה'. זה ההיפך המוחלט מ'הצלחה'".

תושבים מתפנים מאזור החוף בצפון קרוליינה, אתמול AFP

הנשיא האמריקאי הזכיר את טיפול ממשלו בסופה הקשה ב-2017 בניסיון להרגיע את הציבור ולהבטיח לו שהממשל "מוכן כפי שאף אחד מעולם לא היה מוכן" להוריקן "פלורנס" העוצמתי שמתקרב לחופי דרום וצפון קרוליינה ואמור לפגוע ביבשה בלילה שבין חמישי לשישי.

כרמן יולין קרוז, ראשת העיר סן חואן שבפוארטו ריקו ומי שנחשבת למבקרת חריפה של טראמפ, אמרה שדבריו הם הוספת חטא על פשע. בראיון לרשת סי-אן-אן, היא אמרה: "זה כתם על הנשיאות שלו. הוא אומר שעשה עבודה טובה כש-3,000 אנשים מתו? אלוהים יברך את כולנו אם האיש הזה ימשיך בדרכו".

הסנאטור הדמוקרטי ברני סנדרס אמר: "קרוב ל-3,000 בני אדם מתו. זו איננה הצלחה. זו טרגדיה וחרפה".

טופסייל ביץ' בצפון קרוליינה, אתמול AFP

טראמפ אמר את הדברים השנויים במחלוקת מהחדר הסגלגל, שבו הוא מקבל עדכונים על הכנות הממשל הפדרלי להוריקן "פלורנס" המתקרב לחופי ארה"ב. טראמפ נשאל איזה לקחים הפיק ממשלו מתגובתו לסופות הקשות בטקסס, פלורידה ופוארטו ריקו בשנה שעברה, והוא אמר שלממשלו מגיע לקבל ציונים גבוהים על עבודתו.

"אני חושב שפוארטו ריקו היה נהדר, הצלחה שלא שיבחו אותה", הוא אמר. "טקסס, קיבלנו ציון מעולה. פלורידה, קיבלנו ציון מעולה. אני חושב, במידה מסוימת, שהעבודה הכי טובה שעשינו הייתה בפוארטו ריקו, אבל אף אחד לא מבין את זה".

הממשל בוושינגטון ספג ביקורת על התגובה האיטית ולא מספיקה בפוארטו ריקו. במהלך ביקורו באי בספטמבר שעבר, טראמפ זרק גליל נייר טואלט לעבר קהל אנשים ואמר לגורמי הממשל בטריטוריה שהם צריכים להיות גאים על כך שהנזק שנגרם מהוריקן "מריה" אינו דומה לזה שבהוריקן "קתרינה" ב-2005, שלדבריו היה "קטסטרופה אמיתית".

כ-1,800 בני אדם מתו בהוריקן "קתרינה", שגרם להרס גדול בניו אורלינס. בחודש שעבר, כשנה לאחר שהוריקן "מריה" הכה בפוארטו ריקו, ממשלת האי העלתה את מניין ההרוגים הרשמי ל-2,975 בני אדם – עלייה דרמטית בהשוואה לנתון הרשמי הקודם שעמד על 64 בלבד.

"פוארטו ריקו הייתה למעשה (הסופה) הקשה ביותר עבורנו משום שמדובר באי – אתה לא יכול לשנע דברים לתוכו. הכול נעשה בסירות", אמר טראמפ. "העברנו בית חולים לתוך פוארטו ריקו – בית חולים צבאי ענק בתוך ספינה". הנשיא המשיך ואמר: "אני חושב שפוארטו ריקו הייתה הצלחה גדולה".

הוריקן "פלורנס" התחזק שלשום לדרגה 4 המסוכנת עם רוחות במהירות של 225 קמ"ש והוא נמצא במרחק של כ-800 ק"מ מהחוף המזרחי של ארה"ב. ראש הסוכנות הפדרלית לניהול מצב חירום (FEMA), ברוק לונג, אמר שההוריקן "עשוי להיות הסופה המסוכנת ביותר בתולדות הקרוליינות". הוא פנה בטוויטר לתושבי שתי המדינות שייפגעו ראשונות מהסופה העוצמתית והזהיר אותם מ"עליית מים מהירה שתהיה חזקה וקטלנית".

החזאים בארה"ב לא צופים שהסופה תשנה את מסלולה באופן שימנע ממנה פגיעה ישירה בחוף המזרחי בין חמישי לשישי, דבר שיוביל לעליית מי האוקיינוס ולהצפות בעקבות גשמים כבדים שיירדו באזור. טראמפ התייחס לסופה הקרבה ואמר שההוריקן "מאוד גדול ומאוד רטוב".

הרשויות האמריקאיות הורו על פינוי חובה של יותר מ-1.4 מיליון תושבים באזור החוף במדינות צפון קרוליינה, דרום קרוליינה ווירג'יניה. בשלוש מדינות אלה, במדינת מרילנד ובבירה וושינגטון הוכרז מצב חירום.

קרייג פוגייט, לשעבר מנהל FEMA, אמר: "אני מפחד, בהתבסס על הניסיון שלי ב-FEMA, שהציבור לא מוכן כנראה כפי שכולם רוצים שיהיה מוכן". קן גרהאם, מנהל מרכז ההוריקנים הלאומי  האמריקאי, אמר "הסופה הזו ממש מפחידה אותי".

הוריקן "פלורנס" גדול ב-56% מסופה רגילה באוקיינוס האטלנטי ועם פגיעתו ביבשה צפויים כשבעה ימים גשומים במיוחד באזור. "אתם הולכים לקבל גשם כבד, סופה קטסטרופית ומסכנת חיים, וגם רוחות", אמר גרהאם.

רוב תושבי החוף לא לקחו סיכונים והתפנו מבתיהם. בדרכם לפנים היבשת מהאזור הם נתקלו במשאבות דלק ריקות בתחנות, במדפים ריקים בחנויות ובפקקי תנועה כבדים. מושל צפון קרוליינה, רוי קופר, קרא לתושבים לעזוב את האזור. "הגלים והרוחות של הסערה הזו עשויים להביא משהו מהסוג שלא ראיתם מעולם. גם אם שרדתם סערות בעבר, הסופה הזאת שונה. אל תהמרו על החיים שלכם".

"הסופה הזאת עומדת להפיל את החשמל למשך שבועות. היא הולכת להרוס תשתיות. היא הולכת להרוס בתים", אמר ג'ף באיירד, גורם בסוכנות FEMA. החזאים מעריכים שכמה חלקים בצפון קרוליינה יקבלו 50 ס"מ של גשם, אם לא יותר, ובאזורים אחרים במדינה יירדו כ-25 ס"מ. מספר דומה צפוי לרדת בווירג'יניה, בחלקים במרילנד ובבירה וושינגטון.

המסלול הצפוי של הסופה החזקה כולל בין היתר כתריסר תחנות כוח גרעיניות ואתרי פסולת תעשייתית. דובר חברת דיוק אנרג'י, שפועלת בצפון קרוליינה, מסר שהחברה תתחיל לנתק תחנות כוח גרעיניות לפחות שעתיים לפני שרוחות הסערה יורגשו באזור.