תמונות מההיערכות לתרגיל שפרסם משרד ההגנה הרוסי, היום/אי־פי

רוסיה החלה תרגיל צבאי על גבול סין - הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה

במסגרת התרגיל רוסיה העבירה יותר מ-300 אלף חיילים אל הגבול. התמרון יימשך עד 17 בספטמבר ויכלול תרגילים משותפים עם סין ומונגוליה. נאט"ו וארה"ב הודיעו כי יפקחו על התרגיל מקרוב

רוסיה החלה היום (שלישי) תרגיל צבאי רחב היקף קרוב לגבולה עם סין. התרגיל הוא הנרחב ביותר שרוסיה מקיימת מאז שנפלה ברית המועצות, ובמהלכו יתקיימו תרגילים משותפים עם צבאות סין ומונגוליה. התרגיל מתקיים במקביל לפגישה בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא סין שי ג'ינגפינג בעיר ולדיווסטוק בדרום מזרח רוסיה. ברית נאט"ו וארה"ב הודיעו כי יעקבו אחר התרגיל מקרוב.

התרגיל מתוכנן להימשך עד 17 בספטמבר. כהכנה לתרגיל, רוסיה העבירה 300 אלף חיילים אל הגבול. משרד ההגנה של רוסיה פרסם סרטונים ותמונות של משאיות צבאיות, טנקים, כלי רכב משוריינים, ספינות קרב, מטוסים ומסוקים בדרכם לגבול. שר ההגנה של רוסיה סרגיי שויגו אמר כי התרגיל הצבאי הוא הגדול ביותר ברוסיה מאז תרגיל שהתקיים ב-1981.

על פי משרד ההגנה, מטרת השלב הראשון בתרגיל היתה לבדוק את מוכנותו של צבא רוסיה לנייד כוחות למרחקים ארוכים ולבדוק את שיתוף הפעולה בין החילות. בשלבים הבאים הצבאות יבדקו תרחישי תקיפה והגנה.

רוסיה וסין קיימו תרגילים משותפים גם בעבר, אך לא בהיקף כה נרחב. התרגיל הנוכחי, המכונה ווסטוק 2018, מאותת על הקשרים הצבאיים המתחזקים בין המדינות. בנוסף, התרגיל נועדד לאותת לבייג'ין כי רוסיה מוכנה להגן על גבולה המזרחי.

תמונות מההיערכות לתרגיל שפרסם משרד ההגנה הרוסי, היום /אי־פי

מומחים סוברים כי רוסיה נאלצה לשתף את סין ואת מונגוליה בתרגיל כיוון שהוא מתקיים קרוב מאוד לגבולותיהן, והן היו רואות בתרגיל איום לולא היו נכללות בו. עקב מיקום התרגיל, סביר כי גם יפן, צפון קוריאה ודרום קוריאה יעקבו אחריו.

מוקדם יותר החודש ערכה רוסיה תרגיל ימי בים התיכון. בנוסף, רוסיה חזרה לתקוף בהפצצות אוויריות את מחוז אידליב בסוריה, שנותר מובלעת המורדים המשמעותית האחרונה במדינה, במסגרת תמיכתה במשטר אסד.