ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן בפרלמנט האירופי בשטרסבורג, אתמולAFP

הפרלמנט האירופי פתח בהליכי ענישה נגד הונגריה בשל פגיעתה בדמוקרטיה

החלטת בית המחוקקים באה בתגובה להתקפה של ממשלת הונגריה בראשות אורבן על בתי המשפט והתקשורת במדינה. עם זאת, פולין הלאומנית צפויה לחסום את יישומו של כל מהלך נוקשה נגד הונגריה

האיחוד האירופי הצביע היום (רביעי) בעד פתיחת הליכי ענישה נגד הונגריה בגין הפגיעה העקבית מצדה בחוקים דמוקרטיים.

בהצבעה שנערכה בפרלמנט האירופי בשטרסבורג, הצביעו 448 חברים בעד המהלך, 197 התנגדו ו-48 נעדרו. זו הפעם הראשונה שבית המחוקקים האירופי מפעיל את סעיף 7 באמנת האיחוד האירופי נגד מדינה חברה באיחוד.

לפי אתר דויטשה וולה, המועצה האירופית תעביר כעת להונגריה אזהרה רשמית והמלצות לשינויים. לאחר שהונגריה תמסור את תשובתה, על חברות האיחוד יהיה להחליט פה אחד אם להטיל סנקציות על הונגריה. צעד הענישה החמור ביותר שמוגדר בסעיף 7 הוא שלילת זכויות ההצבעה של הונגריה באיחוד האירופי. עם זאת, לא בטוח שצעד זה ייצא לפועל משום שלא כל מדינות האיחוד האירופי צפויות לתמוך בו. ממשלת פולין הלאומנית, למשל, צפויה לחסום כל מהלך נוקשה נגד אורבן וממשלתו.

ג'ודית סרגנטיני, שהציגה את הדו"ח שהכינה ועדת האיחוד האירופי לזכויות אזרח, משפט וסוגיות פנים, בירכה על התוצאה. "ממשלתו של ויקטור אורבן מובילה את ההתקפה נגד הערכים האירופים על ידי השתקת התקשורת החופשית, החלפת שופטים ביקורתיים והחזקת האקדמיה ברצועה", אמרה, "לעם ההונגרי מגיע טוב יותר. מגיע להם חופש ביטוי, הגנה מאפליה, סובלנות, צדק ושוויון - כולם מעוגנים באמנות האיחוד האירופי". 

עוד אמרה סרגנטיני: "זו תוצאה היסטורית לאזרחי הונגריה ולאזרחים באירופה, שהפרלמנט האירופי הצביע ברוב גדול להגן על הערכים שיקרים לכולנו".

לאחר שעלה לשלטון ב-2010, יצא ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן למתקפה נגד בתי המשפט, כלי התקשורת ועמותות לא ממשלתיות במדינתו, וסירב לקלוט מבקשי מקלט שהגיעו בהמוניהם לאירופה.

אף שהאיחוד האירופי מתח לא פעם ביקורת על המדיניות של ממשלת הונגריה והעומד בראשה, הוא לא עשה יותר מדי כדי לעצור את מה שמבקריו של אורבן הגדירו כפגיעה בדמוקרטיה ומעבר לשלטון בעל אופי יותר אוטוריטרי. אלא שהעלייה בתמיכה בפוליטיקאים לאומנים ופופוליסטים ברחבי אירופה הובילה את ראשי האיחוד להגיב בתקיפות לפעולות האחרונות של הממשלה בבודפשט.

אורבן נאם אתמול בפני המחוקקים האירופאים ואמר שהוא לא יתקפל בגלל "הסחיטה" של האיחוד האירופי, אלא ימשיך לדבוק במדיניותו.