ארדואן במסיבת עיתונאים בטהראן, בשבוע שעבר HANDOUT/רויטרס

ארדואן: העולם צריך למנוע ממשטר אסד לפגוע בחפים מפשע באידליב

הנשיא הטורקי כתב במאמר בוול סטריט ג'ורנל כי הקהילה הבינלאומית "לא יכולה להותיר את אזרחי סוריה לרחמיו של אסד". הוא קרא לארה"ב ולאירופה לפעול, והטיל את האחריות גם על איראן ורוסיה

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן קרא הלילה (שלישי) לקהילה הבינלאומית להתערב כדי למנוע פגיעה מחפים מפשע במחוז אידליב בצפון סוריה. "אנחנו לא יכולים להותיר את אזרחי סוריה לרחמיו של בשאר אל-אסד", כתב ארדואן במאמר שפורסם בוול סטריט ג'ורנל וכותרתו "העולם חייב לעצור את אסד".

ילדים שנמלטו מאידליב לגבול עם טורקיה, שלשום AFP

ארדואן התייחס במאמרו להתקפה הצפויה של משטר אסד על אידליב, מעוז המורדים האחרון החשוב במדינה, שבו חיים למעלה משלושה מיליון תושבים. לדבריו, הנשיא הסורי טוען כי הוא רוצה להילחם בטרור, אולם הוא יפגע גם בתושבים נוספים, שאינם נמנים על שורות המורדים. "התקפות חסרות הבחנה כדי למגר את האופוזיציה, ולא קמפיין אפקטיבי נגד טרור", כינה ארדואן את ההתקפה הצפויה על אידליב. "ההתקפה של המשטר גם עלולה לגרום לסיכון הומניטרי וביטחוני עבור טורקיה, שאר אירופה ומעבר לכך", הוסיף.

שרידי הפצצות של משטר אסד במחוז אידליב, שלשום Uncredited/אי־פי

הנשיא הטורקי קרא לארה"ב לפעול ולהפסיק להתמקד בנשק הכימי של אסד. "זה קריטי שארה"ב תדחה את ההיררכיה השרירותית של המוות. נשק קונבנציונלי אחראי להרבה יותר מקרי מוות", כתב. בנוסף למדינות המערב, ארדואן הטיל את האחריות למנוע את הפגיעה בחפים מפשע באידליב גם על בעלות הברית של אסד, רוסיה ואיראן. "אם הקהילה הבינלאומית, כולל אירופה וארה"ב, לא יפעלו עכשיו, סורים חפים מפשע ייפגעו וכל העולם ישלם את המחיר", הדגיש.

במאמרו הסביר ארדואן כי ארצו נלחמה בארגוני טרור, "מבלי לפגוע או להעביר אזרחים ממקומם". "אסור שחפים מפשע יוקרבו בשם המאבק בטרור", כתב, "זה יגרום רק לעוד טרור וקיצוניות". לדברי ארדואן, מורדים מתונים מאפשרים לטורקיה להילחם בטרוריסטים בצפון סוריה, "העזרה וההדרכה שלהם יהיו קריטיות גם באידליב", הסביר.

ארדואן בפסגה בטהראן בנושא סוריה עם נשיא איראן חסן רוחאני ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, בשבוע שעבר Mikhail Klimentyev/אי־פי

ארדואן תקף במאמר את אסד, וכתב כי במשך שבע שנות המלחמה, משטרו של הנשיא הסורי "פגע באזרחי סוריה באמצעות מעצרים שרירותיים, עינויים שיטתיים, הוצאות להורג, פצצות, ונשק קונבנציונלי וכימי".

ביום שבת כתב ארדואן בטוויטר כי טורקיה לא תביט מהצד בהרג של עשרות אלפי חפים מפשע באידליב, והוסיף כי המובלעת נמצאת בסיכון להפוך ל"נהר של דם". הנשיא הטורקי הציע לקדם הפסקת אש באזור, אך נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הודיע כי מוסקבה מתנגדת ליוזמה.