ילדות בבית ספר הצמיגים בחאן אל אחמראמיל סלמן

השופטים ממהרים לאשר את הריסת חאן אל־אחמר

לשופטי בג"ץ אצה הדרך לאשר למדינה להרוס את כפר הג'האלין בחאן אל־אחמר. אם מישהו עוד קיווה שאולי הרושם הזה, שיצרו השופטים בדיון ב–25 באפריל, מוטעה — השתלשלות העניינים המשנית שתדווח למטה מרמזת על ההיפך.

כשהדחפור יעלה באישור בג"ץ על בית הספר מצמיגים ועל שאר המבנים שבכפר, התנחלות כפר אדומים תחגוג. הרי בעקבות עתירותיה העקשניות בתשע השנים האחרונות — להסיר את המטרד הבדואי מהנוף שנשקף מהווילות שלה — הודיעה המדינה על גירושם הממשמש ובא של תושבי הכפר. בכוונתה לעקור אותם, נגד רצונם, לאדמת אבו דיס, ולכפות עליהם אורח חיים חצי־עירוני. השופטים דנו גם בשתי עתירות הפוכות, שהגיש בשם הבדואים עורך הדין שלמה לקר: נגד הריסת הכפר ונגד הריסת בית הספר.

ההרכב שנקבע לדיון לפני כמה חודשים מונה את השופטים נועם סולברג, ענת ברון ויעל וילנר. ידוע שסולברג הוא תושב התנחלות אלון שבות. ידוע שווילנר היתה אחת מהמועמדים של שרת המשפטים איילת שקד. בצעירותה השתתפה בניסיון של גוש אמונים להתנחל בסבסטיה. מה שלא ידוע ברבים, זה שיש לה אח ואחות המתגוררים בכפר אדומים.

לפני תחילת הדיון, ב–25 באפריל, פנתה וילנר אל הנוכחים באולם ואמרה, ש"למען הגילוי הנאות אומר שיש לי קרובי משפחה בכפר אדומים. איני יודעת מה עמדתם. איני חושבת שזה צריך לשנות משהו. אך למען הפרוטוקול". מלים אלה לא נרשמו בפרוטוקול, אך כך זכרו אותן חלק מהנוכחים, בהם הסופר דויד גרוסמן, המדען דוד הראל, האמן הדס עפרת ואשת החינוך אליס שלווי. הם ולקר התרשמו מנימת דבריה של השופטת, כי מדובר בקרובי משפחה רחוקים מאוד. מה גדולה היתה פליאתם, כשלאחר הדיון התברר שמדובר באח ואחות. זאת סיפר להם אחד מתושבי כפר אדומים שנכחו באולם, המשתייך לקבוצה שגילתה באיחור מתמיה, שיישובם משדל בשמם למעשה עוול. השופטים הניחו לקבוצה זו לטעון נגד ההריסה ועקירת הקהילה הבדואית.

סעיף 77א לחוק בתי המשפט קובע, ששופט לא יישב בדין ביודעו שצד להליך הוא בן משפחתו, או שלבן משפחתו מדרגה ראשונה יש עניין כספי ממשי או עניין אישי ממשי בהליך או בתוצאותיו. לקר הגיש בקשה לפסילה. שלושת השופטים גילגלו אותו ואת הבקשה מכל המדרגות, ואליהם הצטרף בשבוע שעבר גם השופט ניל הנדל.

הוא דחה את ערעורו של לקר על האי־פסילה בנימוקים הבאים: לקר לא בירר ושאל מיד מיהם הקרובים שהזכירה וילנר ברוב הגינותה, הוא לא דרש מיד שתפסול את עצמה, וגם הגיש את בקשת הפסילה באיחור. לקר מתכוון להגיש תלונה לנציב תלונות הציבור על שופטים. זכויות דיוניות ומהותיות של מרשיו, הוא אומר, נפגעו בגלל התנהלות השופטים.

גם לפני עידן שקד התעלם בג"ץ מטענות של פלסטינים ומייצגיהם, על כך שהם נאלצו לבנות בלא היתרים, כי המדינה סירבה להכיר בוותק שלהם במקום ולהכין בעבורם תוכניות מיתאר. בג"ץ לא אישר לגרשם, אבל גם לא הורה למדינה לתקן את העוול.

עכשיו בג"ץ עומד לאשר גירוש. כמו באום אל־חיראן. כשכפר הג'האלין יימחה, שטחו יצטרף למרחב המתרחב של כפר אדומים: אם כשטח טיולים וספורט, אם לבנייני ציבור ואפילו שכונת מגורים. אחיה של וילנר ובני משפחותיהם ייהנו מזה מעצם היותם תושבי ההתנחלות. בישראל היום זה לא נחשב עילה לפסילה.