חאן אל אחמר, מאי אשתקדליאור מזרחי

לעצור את הדחפורים בגופנו

ממשלה עבריינית, שיכורה מכוח, חסרת לב ובלמים מוסריים עומדת להרוס את הבתים הדלים של קהילת הבדואים בחאן אל־אחמר ולהשאיר 173 בני אדם בלא קורת גג, ו–150 תלמידים בלא בית ספר. הבדואים משבט הג'הלין הגיעו למקום לאחר שישראל גירשה אותם מהנגב בשנות ה–50, הם גורשו פעם נוספת מהאדמה שעליה הוקמה ההתנחלות כפר אדומים, וכך הגיעו למקומם הנוכחי.

אחרי 51 שנה נעשינו אדישים לדברים מחרידים, ולמי כבר אכפת גורל כמה בדואים הגרים על כביש מספר 1. אבל אין מנוס מלקרוא לילד בשמו: הריסת בתים של קהילה שלמה היא העברה כפויה, טרנספר, הפרה חמורה, דהיינו פשע מלחמה. ופשע מלחמה יש לחסום בגופנו.

גיבורי הסיפור מדגימים, כל אחד בתפקידו, תכונה אנושית בזויה אחרת — החל במתנחלים החמדנים, שעתרו כדי לגרש את השכנים הבדואים, דרך שר הביטחון הגזען, אנשי המינהל האזרחי והביורוקרטיה האטומה שלהם ומפקדי הצבא המתקרנפים, ועד שופטי בג"ץ ערלי הלב, שהכתימו לדיראון עולם את המוסד שהם מכהנים בו. איזה מזל יש למתנחלים, שחבר הכנסת מטעמם מוטי יוגב לא הספיק לעלות על בג"ץ עם D9, קודם שפסק שאפשר לשלוח את הבולדוזר לפלסטינים. ועל הכל מרחפת הרוח הרעה של דונלד טראמפ, שדוחפת את הממשלה לממש את חלומותיה המשיחיים הנתעבים ביותר.

הימין המתנחלי בראשות בנימין נתניהו מנסה לסלק מבקעת הירדן, מדרום הר חברון וממישור אדומים את הפלסטינים הגרים שם. עד כה נמנעה ישראל מלבצע טרנספר בבת אחת, בהוראה לצבא להעלות עשרות אלפי פלסטינים על משאיות. תמונות מסוג זה היו מעוררות יותר מדי ביקורת. כך שמבצעים את זה טיפין טיפין, בהתעללות מחושבת. ישראל יצרה בקהילות שתחת שליטתה תנאי חיים בלתי נסבלים לאוכלוסייה קשת יום וענייה, הרסה את בתיה, החרימה ציוד חקלאי, שלחה חיילים לרמוס שדות באימונים צבאיים ומנעה חיבור למים וחשמל. הכל כדי שתעזוב ותלך למקום אחר.

אבל עם האוכל בא התיאבון, בוושינגטון נותנים הסכמה שבקריצה, ואפשר להגביר את הקצב. אביגדור ליברמן שם גז על דוושת הטרנספר, ובכוונתו להרוס בבת אחת יישובים שלמים, בסוסיא בדרום הר חברון ובחאן אל־אחמר. יש להבהיר, שאם יהרסו את בתי שתי הקהילות המבוססות והגדולות יחסית הללו, ייפרץ הסכר, וישראל תבצע טרנספר בקלות לעשרות קהילות קטנות, שבהן משפחה או שתיים.

התירוץ להריסה הוא "בנייה לא חוקית", כביכול בנייה בלא היתר. אבל זה טיעון שקרי ותירוץ מופרך, כי המינהל האזרחי אינו נותן לפלסטינים היתרי בנייה. וכך נסללה הדרך להרוס בתים של עשרות אלפי פלסטינים למען "שלטון החוק" ובחותמת הכשרות המפוקפקת של בג"ץ.

הגיעה שעה קשה, שבה יש לקרוא לאי ציות ולהתנגדות אקטיבית, נחרצת ונחושה. ההרהור כיצד היינו מתמודדים עם מבחנים של רשע גזעני, שההיסטוריה של העם היהודי רצופה בהם, חלף בוודאי בראש של כל אחד ואחת בציבור. והנה, לבושתנו, ממשלת ישראל מבזה את העם היהודי ומזמנת לציבור מבחן כזה.

יש להשתמש במבחן הזה בכל הכלים של מאבק לא אלים, כולל אי ציות אזרחי וחסימת הדחפורים. הממשלה נבחרה כדין, אבל אין לה מנדט לבצע פשע מלחמה. לא בשמנו, לא במשמרת שלנו.

הכותבת היא יו"ר מרצ לשעבר והמנכ"לית המייסדת של "בצלם"