מימין: יצחק רבין, ג'ון פורסטר, משה דיין ומנחם בגין במלון הילטון בירושלים, אפריל 1976יעקב סער / לע"מ

רבין כבר הביא מעריץ היטלר ל"יד ושם"

אין לך כמעט מעשה עוולה או נבלה שעושה המשטר הדתי-לאומני הנוכחי בראשות הליכוד, והוא עושה כאלו לרוב, שהמשטר הלאומני-סוציאליסטי הקודם, בראשות מפלגת העבודה לדורותיה, לא עשה כבר קודם, ובהצטיינות יתרה, והכשיר את הקרקע וסלל את הדרך אל עוולות ונבלויות ההווה, וגם אל הנוראות שעוד נכונו לנו.

קחו, למשל, את היחסים ההדוקים והחמים שקושרת בימים אלו מדינת ישראל של נתניהו עם רפובליקת הפיליפינים, תחת משטרו "השנוי במחלוקת" של רודריגו דוטרטה, שחיסל סוחרי סמים ונרקומנים ללא משפט, השווה את עצמו להיטלר, וטען שהסיבה לאונס היא יופיין של הנשים.

ביקורו בארץ של דוטרטה, הלבביות שבה התקבל על ידי ראשי המדינה, ובעיקר אירוחו במוזיאון השואה הלאומי "יד ושם", עוררו בקרב חוגים ליברלים בחברה ובתקשורת הישראלית תחושות ותגובות של בחילה וזעם, ואף עיתוננו "הארץ" יצא במאמר מערכת נגד ביקורו של "מעריץ היטלר ביד ושם".

ראש ממשלת דרום אפריקה, ג'ון פורסטר (מימין) בביקורו בכותל, אפריל 1976 משה מילנר / לע"מ

אלא שהנשיא דוטרטה לא היה ראש המדינה מעריץ-היטלר הראשון שביקר ב"יד ושם". קדם לו בהרבה שנים "מעריץ היטלר" ותיק יותר, ראש ממשלת דרום אפריקה בשיא האפרטהייד, ג'ון פורסטר, שביקר בישראל באפריל 1976 במה שהוגדר כ"ביקור פרטי", כאורחו של ראש ממשלת ישראל אז יצחק רבין, וזכה גם הוא להתארח ב"יד ושם". למארחיו אמר, כך נכתב ב"הארץ", ש"אין להבין כיצד אירעה הטרגדיה הנוראה של השואה". 

שני הבדלים מובהקים בין שני הביקורים: האחד - להבדיל מרודריגו דוטרטה, אורחו של נתניהו ב-2018, שהכריז על עצמו בדיעבד כמעריצו של היטלר, במעין התבטאות או התבדחות לא נאותה, הרי שג'ון פורסטר היה בנעוריו, בתקופת מלחמת העולם השנייה, חבר בתנועה אנטי-בריטית ופרו-נאצית, כלומר היה מעריץ של היטלר בעודו חי ופעיל. השני – עם כל סלידתנו ממשטרו הנוכחי של דוטרטה, אין בו סממנים גזעניים או נאציים כלשהם, ואילו משטר האפרטהייד בדרום אפריקה, שבראשו עמד פורסטר, אורחו של רבין ב-1976, היה למעשה המשכו המדיני הגזעני והרצחני הישיר של המשטר הנאצי.

תמונתו של פורסטר, ראש הממשלה הדי נאצי של דרום אפריקה, מרכין ראש לזכר ניצולי השואה ב"יד ושם" פורסמה ב''ידיעות אחרונות", שאף פירסם, עם סיום הביקור, שפורסטר אמר למארחו רבין כי "אני יוצא מכאן אדם טוב יותר". ואכן, שלושה חודשים לאחר ביקורו בישראל, רצחה משטרת דרום אפריקה כמה מאות שחורים ב"מהומות סווטו" הידועות לשמצה.

גם אז, כנראה כמו עכשיו עם הפיליפינים, עמדה בבסיס "הידידות האמיצה" של ישראל עם משטר הזוועה הדרום-אפריקאי, עסקת נשק עצומה. אלא שאז היה מדובר בעסקת נשק גרעיני, שפרטיה עדיין לא ברורים לחלוטין, אבל לפי פרסומים זרים דרום אפריקה סיפקה לישראל אורניום ובתמורה ישראל מסרה למדינת האפרטהייד ידע וטילים, והשתיים אף ערכו, ככל הידוע מפרסומים זרים, ניסוי אטומי באוקיינוס ההודי. בסופו של דבר היו בידי דרום אפריקה של האפרטהייד שש פצצות אטום, שפורקו עם פירוקו של משטר האפרטהייד.

אז לכל הנזעקים והזועקים עכשיו על ביקורו של דוטרטה הפיליפיני בארץ ו''ביד ושם'' ועסקאות הנשק שרקמה איתו ממשלת נתניהו – כל זה כסף קטן על יד הקנוניה הנוראה שעשתה ישראל של רבין עם דרום אפריקה של האפרטהייד.

והגיע כבר הזמן שנבין - נתניהו, בנט, ליברמן, שקד וסמוטריץ' הם לא המחלה. הם הסימפטום של המחלה.