מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה, אתמולאליהו הרשקוביץ

את החזקים מכבדים

על רקע אי ההתקדמות במגעים להקלה על המצור בעזה ולרגיעה לטווח ארוך, התחדשו ההפגנות בסמוך לגדר הגבול עם ישראל. יחד אתן התחדשו גם האלימות וההרג, ואלו צפויים להחריף עם הפסקת המימון של אונר"א על ידי ארה"ב. הדיווחים האחרונים כוללים את כל המנות בתפריט ההסלמה: חיל הים ירה על משט מחאה; אלפי פלסטינים הפגינו ברצועת החוף, וצה"ל ירה לעברם; פלסטינים ניסו לחצות את הגדר ונעצרו בידי צה"ל; כלי טיס של צה"ל תקף חוליה ששיגרה בלוני תבערה ושריפות פרצו בעוטף עזה; עשרות פצועים, שלושה נערים הרוגים, ובהם נער שנראה בסרטון מנופף בידיו לפני שנורה. ללא הסדר מדיני שיבטיח מקורות הכנסה, חשמל, דלק ותוכנית שיקום, סבב המחאה הזה הוא רק הקדימון לסבב נוסף של תקיפות, הפגזות ורקטות.

התירוץ הנקודתי להפגנות הוא מחאה על התנהלותו של טראמפ נגד הפלסטינים. אלא שהסיבות להתחדשות המחאה מורכבות יותר. "במשך 12 שנים אנחנו במצור, ילדינו לא קיבלו תרופות וטיפולים לסרטן, והעולם לא התערב", אמר השבוע מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר. "בעקבות תהלוכות השיבה והלחץ שנוצר, המתווכים הגיעו כמה פעמים ביום". אלא שכששככה המחאה, הלחץ הבינלאומי פחת. לדברי סינוואר, שליח האו"ם למזרח התיכון, שבזמן התהלוכות נפגש עם בכירי חמאס פעמיים ביום, לא מצא לנכון לבקר ברצועה בשלושת השבועות האחרונים.

היחס הצונן של ישראל כלפי מחמוד עבאס המתון, ונכונותה לשקול הסדרה ארוכה עם הנהגת חמאס בעזה רק בתגובה לאלימות, מעבירים מסר חד: ישראל מגיבה רק לכוח, וללא לחץ עליה, לא יהיה שיפור במצב. למעשה, אין זה רק היקש שנגזר מההתנהגות הישראלית. בנימין נתניהו, בנאומו בטקס קריאת הכור בדימונה על שמו של שמעון פרס, תיאר זאת ללא כחל וסרק: "החלשים קורסים, נטבחים, נמחקים מן ההיסטוריה, והחזקים, לטוב ולרע, הם אלה ששורדים. את החזקים מכבדים, עם החזקים כורתים בריתות… ובסופו של דבר, אתם עושים שלום".

המכות שארה"ב מנחיתה על הפלסטינים, לצד המתנות לישראל, הן הוכחה שגם ארה"ב של טראמפ מתגמלת את החזקים ופוגעת בחלשים. רק אתמול הודיעה על החלטתה לסגור את משרדי אש"ף בוושינגטון. הדיפלומטיה הפלסטינית נתפשת כחולשה, בעוד המאבק האלים מתקבל בכבוד. צעדיה התוקפניים של ארה"ב נראים כמתואמים עם ישראל, ואולי אפילו מוכתבים על ידיה. קשה להבין מה מצפים בישראל שיניבו צעדים אלה, זולת התפרצות מחודשת של גל אלימות.