השחקנים החובבנים של דנמרק במשחק מול סלובקיה. ביקשו רק בירה קרהRonald Zak/אי־פי

זה לא רק משחק מלים: משהו באמת רקוב בנבחרת דנמרק

סכסוך כספי בין השחקנים הבכירים להתאחדות הדנית גרם למצב בו התייצבה הנבחרת עם חובבנים למשחק ידידות בסלובקיה. המשבר אולי חלף, אבל התזכורת לחולי שטמון בכדורגל המודרני כאן כדי להישאר

בסופו של דבר התייצבה נבחרת דנמרק ביום ראשון עם הרכבה החזק ביותר למשחק שלה במסגרת ליגת האומות, בבית בארהוס נגד וויילס. היא ניצחה 0-2 מצמד של כריסטיאן אריקסן, ונמנעה ממבוכות, עונשים ובלגן. ועדיין, ספק אם זה השכיח לגמרי את העובדה ששלושה ימים קודם לכן עלו הדנים - שרק לפני חודשיים הופיעו בשמינית גמר גביע העולם ונמצאים במקום התשיעי בדרוג העולמי - עם שחקנים חובבנים מליגות נמוכות וחברים בנבחרת הפוטסל (קטרגל) למשחק ידידות בסלובקיה.

היו שם מגן ימני שמשחק בליגה החמישית של דנמרק, ולמעשה הוא יותר סטודנט באוניברסיטה מאשר שחקן כדורגל, או שחקנים שרובם חובבנים (רק חמישה משחקים בקבוצות מקצועניות בליגה הדנית השלישית). השחקן הידוע ביותר ששיחק נגד סלובקיה היה כריסטיאן בומלונד כריסטיאנסן, וזה רק בגלל שהוא כוכב נבחרת הפוטסל הדנית. למעמד הזה הגיע בזכות יכולתו לבצע תרגילים ולהטוטים עם כדור, שהולידו סרטון יוטיוב שהפך בזמנו להיט ויראלי בדנמרק. גם בגלל שהסלובקים קצת ריחמו על החובבנים וקצת הובכו מהסיטואציה, וגם בזכות יכולת מצוינת של השוער כריסטופר האג - בימים רגילים שוער נבחרת הפוטסל - זה נגמר רק ב-0-3.

אלא שהמבוכה האמיתית שייכת קודם כל להתאחדות הדנית. שביתת השחקנים, אותה החלו שישה בכירים לפני שהצטרפו אליהם אחרים, הגיעה בעקבות סכסוך עם ההתאחדות. זו למעשה חששה מעונש כבד מצד אופ"א ופיפ"א במידה שלא תופיע למשחקים נגד סלובקיה ו-וויילס, כשהאחרון הוא משחק רשמי לכל דבר. העונש היה יכול להיות גם הרחקה ממוקדמות יורו 2020, ולכן זומנו החובבנים - רק כדי שיהיה רשום שדנמרק שיחקה.

אפילו המאמן אגה האריידה לא אימן במשחק בסלובקיה (שחקן העבר ג'ון ינסן עמד על הקווים במקומו), ובהתאחדות טענו שהסיבה היא כי לא רצוי שיאמן שחקנים שלא בחר ואינו מכיר. אלא שיינסן, שזכה עם הנבחרת ביורו 92' כשחקן, הודה שהוא עצמו לא מכיר אף אחד מאלו שהופיעו בסלובקיה. בדנמרק טוענים כי האריידה תמך בשחקניו, והיעדרותו נבעה מהשעיה שקטה מצד ההתאחדות.

הסכסוך נמשך חודשים. הוא התחיל עוד לפני גביע העולם, ולאחר שלא נפתר, נקטו השחקנים בצעד הקיצוני. הסיבה, כמובן, היא כלכלית; קיימת מחלוקת בנוגע לסכומי הבונוסים על הצלחה בגביע האומות והעפלה ליורו, אבל יש גם מעבר לכך. עיקר הסכסוך נוגע לדרישת השחקנים לקבל את האפשרות לחתום על חוזי פרסום וחסויות עם חברות שאינן ספונסריות של הנבחרת הדנית. למעשה, בגלל שהסתיים החוזה הישן - בו הוכנס סידור כזה - נחתם הסכם ביניים עד אחרי המונדיאל. השחקנים ביקשו כי ההסכם יוארך בעוד מספר שבועות, עד 1 באוקטובר, כדי שארגון השחקנים יגיע להסכם קבוע עם ההתאחדות. אלא שההתאחדות סירבה להארכה - לטענתה בגלל דרישות מופרזות של השחקנים - והציבה כתנאי את החוזה החדש. התגובה היתה שביתה.

"אנחנו צריכים לפתור את הבעיה עכשיו, לא לשים פלסטר על הפצעים", אמר כריסטיאן אריקסן, הכוכב הגדול של דנמרק, "ההתאחדות עשתה דווקא. זה לא יכול להיות שההסכם שעבד שנים לא יכול להיות בתוקף עוד חודש. ביקשנו שיחתמו על הארכה לחודש ואז נשחק".

בסופו של דבר, גם בזכות תיווך איגוד השחקנים המקומי, זה מה שקרה. נשיא ההתאחדות ייספר מולר הביע סיפוק לאחר שהושגה פשרה והשחקנים ניאותו להופיע נגד וויילס. "עתה נתרכז בכדורגל ובעניינים ספורטיביים ונפתור את הבעיות", אמר, בועד שקספר שמייכל הודה במסיבת העיתונאים לפני המשחק כי "עבר על השחקנים שבוע קשה. לא רצינו להגיע למצב הזה. אנחנו נחושים להראות כמה הנבחרת חשובה לנו, וניתן את הכל".

השחקנים הבכירים של דנמרק באמת נתנו הכל ביום ראשון. האוהדים, שבמהלך הימים שקדמו למשחק זעמו עליהם וכינו אותם "תאבי בצע", דווקא קיבלו את הנבחרת בתשואות. אחרי הכל, כולם רוצים שבמדים הלאומיים ישחקו הטובים ביותר. "ההתאחדות והשחקנים שכחו שנבחרת דנמרק גדולה יותר מכל אחד מהם, שהיא סמל. צריך לוודא שעכשיו כולם מבינים את זה", אמר אוהד לטלוויזיה הדנית לאחר המשחק. אגב, אוהדי וויילס המעטים שנכחו במשחק, מיהרו להקניט את שחקני דנמרק כאשר עלו למגרש בשירת "אתם פה רק בשביל הכסף".

קספר שמייכל במשחק מול וויילס. "לא רצינו להגיע למצב הזה" MATTHEW CHILDS/רויטרס

החובבנים, מצדם, זכו למחמאות רבות על הופעתם מול סלובקיה. "גיבורים", היתה אחת הכותרות בדנמרק. כשהיו"ר מולר שאל אותם מה הם רוצים לאחר המשחק, התשובה שקיבל היתה "בירה קרה" - מה שממחיש עוד קצת את ההבדל בין מקצוענים שהכסף השחית אותם לחובבנים שחולצת הנבחרת היא כבוד עצום עבורם.

זה לא שהשחקנים הדנים לא צריכים לקבל כסף על חוזי פרסום, בונוסים מההתאחדות ועוד, אבל כמו בכל מקום בעולם, גם בדנמרק מקבלים היום כסף על מה שהיה פעם "בחינם" - ולמרות זאת, החשק לשחק בנבחרת ירד. ינסן, אגב, אמר למולר לאחר בקשת הבירה כי לשחקנים שהצילו את הכבוד הדני מגיע "פאב משלהם". התשובה של מולר היתה "כרגע הם יקבלו בירה קרה", מה שמוכיח כי בצד של ההתאחדות עומד טמבל.