שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

זוכרים את "מפחיד לזהות בקרבנו תהליכים שקדמו לנאציזם"?

מי שמזהה נאציזם רק עם תאי גזים ומחנות מוות מטעה ומתעתע. "תוכנית ההכרעה" של האיחוד הלאומי-תקומה והאיש שזה עתה מונה לשר בממשלת ישראל שואבים השראה מתקופות חשוכות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פרץ וסמוטריץ' בכנס האיחוד הלאומי והבית היהודי, במארס
פרץ וסמוטריץ' בכנס האיחוד הלאומי והבית היהודי, במארסקרדיט: אוליבייה פיטוסי
עמירם גולדבלום
עמירם גולדבלום

מאז דבריו לפני כשלוש שנים של סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן כי "מפחיד לזהות בקרבנו את התהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה", עסקו רבים באנלוגיה שעשה האלוף דאז להיסטוריה של הנאציזם. תגובות הנגד התמקדו רק בזוועות: אין נאציזם כי אין בישראל מחנות מוות, אין תאי גזים ואין מלחמה עם עשרות מיליוני הרוגים. איש לא טען שיש כאלה, אך מבקריו של גולן ניצלו את הבורות בציבור כדי לתקוף ולהשתיק את מי שמזהירים מפני הידרדרות.

מי שמזהה נאציזם רק עם תאי גזים ומחנות מוות מטעה ומתעתע. תנועות ניאו-נאציות קיימות במקומות רבים בעולם ומזוהות בעיקר עם שנאת זרים, עליונות גזעית ונכונות לאלימות. בפרשת סקוקי ב-1977 לא היו אנשים שרצו להכניס תושבי שכונה יהודית לתאי גזים, אלא ניאו-נאצים שרצו לייצר איום על יהודים שרבים מהם היו ניצולי שואה.

כולנו שונאים נאצים. אני עצמי גדלתי על שנאתם. הכרתי אותם מספריו של דודי, ליתר דיוק מי שהיה נשוי לדודתי, אחות אבי שנספתה באושוויץ - יחיאל די-נור (פיינר) שנודע בשם ק. צטניק. "סלמנדרה" ו"בית הבובות" היו מהספרים הראשונים שקראתי בגיל ההתבגרות. קינאתי בחבורות של בודדים שניסו לנקום בנאצים ומעולם לא הבנתי את ההחלטה של ישראל לא לארגן נקמה מסודרת במאות ואלפים שהתעללו ורצחו יהודים. הסכם השילומים ב-1952 לא מנע זאת.

סמוטריץ' בחדשות הערב של "כאן", השבוע

המפלגה הנאצית הוקמה במרתף בירה במינכן ב-24 בפברואר 1920 בנוכחות כ-2,000 איש. אדולף היטלר הציג את תוכנית "25 הנקודות" שלו וניתן למצוא אותה במקומות רבים ברשת. הנקודות החשובות מבחינתנו הן: "רק מי שדם גרמני זורם בעורקיו יכול להיות אזרח בגרמניה. לכן אף יהודי אינו יכול להיות בן העם" (סעיף 4); "מי שאינם אזרחים חייבים לחיות בגרמניה כזרים תחת חוקים מיוחדים" (סעיף 5); "כל הגירה של לא-גרמנים חייבת להיפסק. אנו דורשים שכל מי שנכנס לגרמניה אחרי ה-2 באוגוסט 1914 יסולק מאדמת הרייך מיד" (סעיף 8); "כל העורכים ועוזריהם בעיתונות המתפרסמת בגרמנית חייבים להיות אזרחי גרמניה" (סעיף 23 א); "המפלגה מייצגת את ההשקפה הנוצרית החיובית ללא מחויבות לכיתה כלשהי. היא נלחמת נגד רוח המטריאליזם היהודית" (סעיף 25).

למפלגה הנאצית נדרשו 13 שנים כדי להגיע לשלטון ולהתחיל לפעול נגד יהודים. 22 שנה נדרשו לה כדי לייצר את הלגיטימציה לתוכנית "הפתרון הסופי". היכן האנלוגיה? אצלנו לא 13 שנה, ודאי לא 22. "תוכנית ההכרעה" של בצלאל סמוטריץ' הוצגה מפיו כבר בתחילת 2017. תומר פרסיקו השווה במאמר ב"הארץ" במאי אותה שנה את עקרונותיה לתוכנית הג'נוסייד של יהושע בן נון ("לא תחייה כל נשמה"). השבוע כבר הושבע סמוטריץ' לשר בממשלת ישראל. לפי תוכניתו, שלוש חלופות עומדות לכל פלסטיני שאינו אזרח ישראל: 1. לקבל את שלטון ישראל ולחיות תחתיו כתושב ללא זכויות אזרח (או במלים אחרות אפרטהייד מרצון). 2. לעזוב לחו"ל בתמיכת ישראל (או במלים אחרות גירוש מרצון). 3. להיות מוגדר "אויב שצריך להילחם בו". לשאלה אם נלחמים גם בנשים ובילדים, ענה סמוטריץ': "במלחמה כמו במלחמה", ובמלים אחרות "אללה ירחמו" (מטבע לשון מטבח כפר קאסם).

ביחסה של האיחוד הלאומי-תקומה לפלסטינים יש סממנים שיכולים להזכיר את אלה של המפלגה הנאצית כפי שנוסחו בשנות העשרים של המאה שעברה. מפלגתו של סמוטריץ' אישרה ב-12 בספטמבר 2017 את "תוכנית ההכרעה". באותה עת, היא היוותה 40% מהבית היהודי ויוצגה בממשלה על ידי אורי אריאל. ראשי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, לא הנידו עפעף. בנימין נתניהו שלח ברכה לכנס המפלגה מבואנוס איירס, מקום הימלטותו התורן מחקירות.

בבחירות האחרונות הפכה האיחוד הלאומי-תקומה לנותנת הטון העיקרית ב"איחוד מפלגות הימין". סמוטריץ', על אף שאינו היו"ר, הוא האישיות הבולטת בה בעוד שהרב רפי פרץ הוא בגדר דמות עלומה לציבור. סמוטריץ' היה גם מי שדחף להכנסת הכהניסטים לכנסת ותכנן יחד עם נתניהו את המהלך שיאפשר זאת. 

אחרי ה"אנשלוס" במארס 1938, פעל היטלר מיד לסיפוח חבל הסודטים הצ'כי שבו חיו גרמנים רבים. הסכם מינכן בסוף ספטמבר אותה שנה נחתם באישורן של בריטניה וצרפת. ואצלנו? לפני שפיזר את הכנסת ה-20, הודיע נתניהו לסמוטריץ' שאפשר יהיה לקדם את סיפוח ההתנחלויות מיד לאחר פרסום התוכנית המדינית של טראמפ. נשיא ארה"ב הוא לכאורה זה שמחליף בימינו את נוויל צ'מברליין ומטרייתו המפורסמת. סיפוח התנחלויות ומתנחלים שווי ערך לסיפוח הסודטים. המטרה זהה - חיסול צ'כיה אז, חיסול פלסטין היום.

מפלגתו של סמוטריץ' ושותפותיה מטמאות את ישראל. מי שנותרו מהבית היהודי ומהמפד"ל ההיסטורית משתפים כיום פעולה עם מי שמציגים לישראל תוכניות פעולה השואבות השראה מחלק מהעקרונות שהעמידו צוררנו. עם נאציזם לא מתווכחים. נאציזם אינו "דעה" אלא פשע. ולכן צריך וחובה להשוות.

עמירם גולדבלום
עמירם גולדבלום |שמאלית מוחצת

פנסיונר פעיל ופרופסור אמריטוס לכימיה תרופתית שפיתח אלגוריתמים לתכנון ממוחשב של תרופות. במקביל ללימודיו היה קריין חדשות בשנות השבעים (עמירם אילון), הגיש מוזיקה קלאסית וערך והגיש את התוכנית "פניני ג'ז". חבר המועצה האקדמית של האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים.

חבר המועצה הבינלאומית של "הקרן החדשה לישראל". מראשוני פעילי "שלום עכשיו", דובר התנועה עד שנת 2000 והמקים של פרויקט מעקב ההתנחלויות. ממקימי ארגון "שוויון" למניעת גזענות ואפרטהייד בישראל, אתיאיסט פעיל וחבר בפורום החילוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ