שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

האוונגליזם והמשיחיות היהודית: כסף עכשיו, דם בעתיד

שיתוף הפעולה בין שני הזרמים הקיצוניים בשתי הדתות נובע מהדימיון הרב בשיטותיהם להבאת "הגאולה". בדרך הם מקעקעים את עקרונות המוסר הנוצריים והתנ"כיים ומסכנים את המרחב הציבורי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
השגריר פרידמן בטקס חנוכת "דרך עולי הרגל" בסילוואן
השגריר פרידמן בטקס חנוכת "דרך עולי הרגל" בסילוואןקרדיט: צילום מסך מתוך עמ�
עמירם גולדבלום
עמירם גולדבלום

מדענים רבים חוקרים את שאלת "מקור החיים" (Origin of Life). מוסכם ביניהם כי התהליך הבסיסי והקריטי ביותר ליצירת חיים הוא חיבור בין מולקולות לכדי תבנית המאפשרת יצירת מולקולות אחרות ואז את שכפולן. סביר שיעברו עוד שנים עד שיפוענחו מקורות הקוד הגנטי ויחד איתו צפונות היווצרות החיים אי שם לפני 3.5-4.5 מיליארד שנה.

את הקוד הגנטי שמשותף לנצרות האוונגליסטית וליהדות המשיחית, לעומת זאת, ניתן לזהות הרבה יותר בקלות: עשרת הדיברות שניתנו בידי האל ובניית בית המקדש על הר הבית. המטרות הסופיות של שני הזרמים אמנם שונות, אך דרכיהן לשם זהות. הן גם משתפות פעולה ביניהן, כפי שניתן היה לראות למשל בהשתתפותם המתוקשרת של שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן ושליח הבית הלבן למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, ב"פריצת" המנהרה מתחת לכפר סילוואן, כחלק מטקס לחנוכת "דרך עולי הרגל"

השתתפותם של פרידמן וגרינבלט בטקס קשורה למבצע הגיוס של אנשי "העליונות הלבנה", האוונגליסטים בארה"ב והימין היהודי בישראל, למען בחירתו מחדש של דונלד טראמפ לנשיאות ארה"ב. אלה וגם אלה תומכים בכל פעילות מתנחלית של עמותת אלע"ד, זו שבראשה עומד דוד בארי, חתן פרס ישראל על הישגיו בתחום סילוק פלסטינים מבתיהם. "לא תחמוד" ו"לא תגנוב" נמחקו מזמן אצל הימין המשיחי ואצל מיטיביו האוונגליסטים.

כנס של נוצרים אוונגליסטים בירושלים, 2015
כנס של נוצרים אוונגליסטים בירושלים, 2015צילום: אוליבייה פיטוסי

החיבור האוונגליסטי לישראל בכלל ולמשיחיות היהודית בפרט הוא חיבור של כסף עכשיו תמורת דם בעתיד, והוא דומה לאהבתו של השוחט לעגל. המאכלת שלו היא הדולרים של האוונגליסטים. וככל שהעגל רוצה לינוק אותם כך השוחט משתוקק להעבירם עבור הגשמת מטרת חייו - חזרתו של ישוע אחרי מלחמת גוג ומגוג בה מיועדים רוב היהודים להשמדה, והנותרים - לשמד. "לא תרצח"? אין בעיה עם ג'נוסייד כשמדובר במטרה העליונה. 

הכומר האוונגליסטי ג'ון הייגי, זה שטען כי היטלר והנאצים היו שליחי האל כדי שתוקם מדינת ישראל, כבר הבהיר בספרו "תחילת הסוף" כי רצח יצחק רבין היה מימוש נבואה תנ"כית. הכומר פט רוברטסון אמר כי רצח רבין היה עונש על הסכמתו לחלוקת הארץ. ואצלנו? לרצח רבין היה "קדימון" שנועד לפוצץ את הסכמי אוסלו באמצעות טבח המתפללים במערת המכפלה. המשיחיים שלנו תומכים ב"תוכנית יהושע בן נון" לחיסול הקיום הפלסטיני ויש להם גם הצדקות אחרות להרג גויים כפי שתואר בספר "תורת המלך" של הרבנים יצחק גינזבורג ויוסף אליצור.

מתוך הספר "תורת המלך". הצדקות יהודיות להרג גויים
מתוך הספר "תורת המלך". הצדקות יהודיות להרג גוייםצילום: אוליבייה פיטוסי

גם התוכניות של החבורה הזו לסילוק מבנה כיפת הסלע, "השיקוץ" על הר הבית, לא נגנזו מעולם. למעשה, החלום הזה הוא שיאו של הקשר בין המשיחיים האמריקאים והישראליים. זהו אות הפתיחה לאותו מרחץ הדמים שאליו תשוקת האוונגליסטים. "לא תרצח"? לפי האוונגליסטים וחלק מהרבנות המשיחית - חובה לרצוח. מה הפלא אם כך שהאוונגליסטים מתנגדים לכל בקרה על כלי נשק בארה"ב. בשם העליונות הלבנה כבר שילמו בחייהם מנהיגים שחורים כמו מרטין לותר קינג, מדגר אוורס, פרד המפטון, הארי והארייט מור ועוד המונים שנרצחו בידי הקו קלוקס קלאן ועוזריהם.

היהודים המשיחיים והאוונגליסטים מציגים את עשרת הדיברות כקפיצה קוונטית במוסר העולמי במאה ה-14 לפני הספירה. אבל אצל המשיחיים שלנו - "לא תרצח", "לא תגנוב", "לא תענה ברעך עד שקר" ו"לא תחמוד בית רעך" מתקיימים רק עבור יהודים וגם זה בערבון מוגבל. "אנוכי ה'", "לא יהיה לך", לא תישא" משקפים סגידה ועבדות לאל שהיא ההיפך ממוסר. גם האוונגליסטים נצמדים לתפישות אלה מהצד הנוצרי שלהן ולכן יש להקיא את שתי הקבוצות האלה מהמרחב הציבורי שלנו.

עמירם גולדבלום
עמירם גולדבלום |שמאלית מוחצת

פנסיונר פעיל ופרופסור אמריטוס לכימיה תרופתית שפיתח אלגוריתמים לתכנון ממוחשב של תרופות. במקביל ללימודיו היה קריין חדשות בשנות השבעים (עמירם אילון), הגיש מוזיקה קלאסית וערך והגיש את התוכנית "פניני ג'ז". חבר המועצה האקדמית של האקדמיה למוזיקה ומחול בירושלים.

חבר המועצה הבינלאומית של "הקרן החדשה לישראל". מראשוני פעילי "שלום עכשיו", דובר התנועה עד שנת 2000 והמקים של פרויקט מעקב ההתנחלויות. ממקימי ארגון "שוויון" למניעת גזענות ואפרטהייד בישראל, אתיאיסט פעיל וחבר בפורום החילוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ