עמיר בלבן
עמיר בלבן
3
דנאית מלכותית לפני חציית ימת אונטריוקרדיט: עמיר בלבן
עמיר בלבן
עמיר בלבן

היערות הממוזגים של צפון אמריקה הם מקום שבו הסתיו הוא מופע מהיר של צבע ותנועה. לשינויים שמתרחשים בעונה הזו, לאורך שלושה חודשים, לקראת החורף החשוך והקר - אין אח ורע על פני כדור הארץ.

התקצרות היום והירידה בטמפרטורות מכניסה את המערכת הטבעית לאמוק של היערכות. התגובה הבולטת הראשונה היא נהירה עצומה של כל מי שיש לו כנפיים או סנפירים אל יעדים חמים יותר במרכז ובדרום אמריקה. השנייה, והלא פחות מרשימה, היא של הנשירה או התרדמה של אלה שנגזר עליהם להתמודד עם החורף הצפוני הקשה.

הפארק העירוני טומי תומפסון נמצא בטורונטו, קנדה, על גדות ימת אונטריו. מנמל מטענים שבו הושלכו לאורך עשרות שנים ערימות ענק של פסולת בנייה, הוא הפך לאחד הפארקים המרתקים בצפון אמריקה. על הפסולת העזובה התפתחה מערכת צומח ומגוון בתי גידול לחים עמוסי חיים. המקום הפך לאתר הימלטות נפלא מהעיר הסואנת, בעיקר בסופי השבוע.

בספטמבר ותחילת אוקטובר משמש הפארק כתחנת עצירה חשובה לדנאית המלכותית, פרפר גדול שנודד יותר מ-4,500 ק"מ מאזורי הרבייה בקנדה אל מקסיקו. שם, הוא יבלה בתרדמת קיץ נעימה. החזרה צפונה לא תהיה מהירה. הדנאית יתרבה במהלכה מספר פעמים ורק הדור השלישי הרביעי יגיע אל מחוז חפצו. איך הדנאית יודע למצוא את הדרך לקנדה? פלא אמיתי!

במהלך תצפית בוקר בפארק החל לרדת גשם שלא ממש הרשים את הפרפרים. הדנאית המלכותית הוא פרפר על, עם מוטת כנפיים של כ-15 ס"מ וצבעי אזהרה המעידים על רעילות. עורקי הכנף השחורים שלו מעידים ככל הנראה על המבנה החזק שמאפשר נדידה מרשימה כל כך.

בקרו בדף היוטיוב Israel wildlife Channel

6
פסולת בנייה כתשתית למערכת טבעית מרשימהצילום: עמיר בלבן
1
בחיפוש אחר מזוןצילום: עמיר בלבן
5
ריטריט נהדר מהעיר הסואנתצילום: עמיר בלבן
4
"מטה הזהב" (Goldenrod) מספק שפע של צוףצילום: עמיר בלבן
עמיר בלבן

עמיר בלבן | |רגע לטבע

מקדישים קצת תשומת לב למערכת הטבעית המדהימה שמקיימת אותנו.

עובד בחברה להגנת הטבע בתחום הטבע העירוני. מצלם, מסריט ומצייר טבע מילדות. ממייסדי התחנה לחקר ציפורי ירושלים ועמק הצבאים. אינסטגרם: balabanamir

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ