עמיר בלבן
עמיר בלבן
סבכון שחור-לבן מרגיש בבית בחיפוש אחר חרקים
סבכון שחור-לבן מרגיש בבית בחיפוש אחר חרקיםקרדיט: עמיר בלבן
עמיר בלבן
עמיר בלבן

לצאת לפני הזריחה ל-Ramble שבלב סנטרל פארק, ניו יורק, עלול להיות דבר מלחיץ. צלילי הפתיחה של "חוק וסדר" (דו דום!) ואחריהם המנגינה של "מלתעות" מהדהדים לי בראש. הגעתי מוקדם והפארק חשוך לגמרי. רק חופת יער שחורה לפני. 

התיישבתי על מדרגות המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע. ובזמן שבעלי הדוכנים כבר מיקמו את עגלות הנקניקיות שלהם על המדרכה, שמעתי את הקולות. קריאות קיכלי, ציוצי סיבכונים, מאות ואולי אלפים של נודדי סתיו יורדים בצלילה אל הפארק אחרי תעופת לילה ארוכה מיערות קנדה. זהו, הגיע השעה לשים את הפחדים מאחור ולהיכנס אל השבילים החשוכים.

קיכלי אמריקאי מקומי. מורה דרך לנודדים המותשים
קיכלי אמריקאי מקומי. מורה דרך לנודדים המותשיםצילום: עמיר בלבן

סנטרל פארק הוא אחד מאתרי הטבע העירוני המחשמלים בעולם. פיסה מלאכותית עטופה באחת הערים הכי אינטנסיביות על פני הגלובוס. והציפורים? אין להן ברירה, הן יורדות אל העלווה המצהיבה באוויר הסתיו הקריר. ישיבה שקטה על ספסל מאפשרת מבט אל הנעשה בחופה. הנודדות מקפצות בה בין העלים. איך הן יודעות היכן להתמקם? כיצד יאגרו כוח להמשך המסע? התשובה היא חוכמת המקומיים. בשעה הראשונה עוקבות הנודדות אחר פעילות הציפורים "היציבות". אלה, יודעות היכן יש מזון, מקום רחצה בטוח וגם היכן מסוכן.

Ramble היא נקודת מפגש לחובבי טבע ושוחרי ציפורים. הוא מנוהל ברמה של שמורת טבע ברמה הגבוהה ביותר. מגוון עצי יער בגילאים שונים, צמחיית תת יער מפותחת ושפע פלגי מים (מלאכותיים) מספקים שלל נישות לטבע המקומי והנודד. הזריחה וההתחממות כבר כאן ונותנות את האות לתחילת החגיגה. החרקים מתעוררים והציפורים יוצאות לעבודה.

סנטרל פארק
סנטרל פארק. יער מנוהל לעילא בלב מנהטןצילום: עמיר בלבן

צפרות בצפון אמריקה היא עניין מאד פעיל. בארץ, אנחנו רגילים לנוע בשקט ולארוב לציפורים. כאן, הציפורים מאד סקרניות וחסרות פחד מבני אדם. השמעת קולות, ציוצים או חיקויים של דורסי לילה - עושים את העבודה. הן נמשכות מיד. בביקורי הנוכחי בארה"ב למדתי מצפר בכיר לחקות את קריאת האוח האמריקאי. נעמדתי בגיא קטן וקראתי מספר קריאות רמות: הו... הו, הו הו, הוהווו... זה עבד כמו קסם! קרדינל זכר זועם נעמד לצדי כדי לבדוק מי פלש לנחלתו. זה גרם לי להרגיש קצת לא נעים אז הפסקתי מיד.

קרדינל עצבני. בעיצומה של החלפת נוצות לקראת החורף
קרדינל עצבני. בעיצומה של החלפת נוצות לקראת החורףצילום: עמיר בלבן

הסבכונים והחטפיות שעל העצים נמצאים בדרכם ליערות הטרופיים של מרכז ודרום אמריקה. אלה ציפורי שיר קטנות וצבעוניות שניזונות כאמור מחרקים. החורף הצפוני מחסל את כל מקורות המזון שלהן. עליהן להדרים על מנת לשרוד. חופת היער ושפע בתי הגידול של סנטרל פארק מספקים להם מזון הכרחי.

חטפית עם שפירית
חטפית עם שפיריתצילום: עמיר בלבן
חטפית בדרך אל צירעה ניו יורקית
חטפית בדרך אל צירעה ניו יורקיתצילום: עמיר בלבן
ויראו אדום עין בהלם מהנחיתה במנהטן
ויראו אדום עין בהלם מהנחיתה במנהטןצילום: עמיר בלבן
סבכון צהוב חזה בחיפוש אחר מזון
סבכון צהוב חזה בחיפוש אחר מזון צילום: עמיר בלבן

סוף תצפית. מתיישב ב-Boat House על ביצי עין ומיץ תפוזים. מקליד כמו ילד טוב את מה שראו עיני למאגר המידע eBird. בעבר נמנעתי מכך, אבל כשראיתי כיצד מיליוני תצפיות מסייעות למחקרים על שמירת הטבע ולניטור של אוכלוסיות ציפורים - שיניתי את דעתי.

בקרו בדף היוטיוב Israel wildlife Channel

עמיר בלבן

עמיר בלבן | |רגע לטבע

מקדישים קצת תשומת לב למערכת הטבעית המדהימה שמקיימת אותנו.

עובד בחברה להגנת הטבע בתחום הטבע העירוני. מצלם, מסריט ומצייר טבע מילדות. ממייסדי התחנה לחקר ציפורי ירושלים ועמק הצבאים. אינסטגרם: balabanamir

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ