השמירה על הנחלה מחייבת זוגיות הדוקה

הבולבול הוא בין מיני הציפורים שמצטיינים בשמירה על מונוגמיה ובטיפוח הקשר הזוגי. איך הוא עושה זאת? סיפור בתמונות מפארק עמק הצבאים בירושלים

עמיר בלבן
עמיר בלבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
1
זוג בולבולים בבוקר של סתיו בפארק עמק הצבאים. הנקבה מימין סומרת נוצות חזה, הזכר מתענייןקרדיט: עמיר בלבן
עמיר בלבן
עמיר בלבן

לא כל הציפורים מונוגמיות ולא לכולן מערכת יחסים זוגית ארוכת שנים. הבולבול הוא בין המינים שמצטיינים בשמירה על הקשר הזוגי, באופן די יוצא דופן בעולם הציפורים המקומי. הבולבול הוא מין יציב שחי כל השנה בישראל. שמירה על הנחלה מחייבת כנראה זוגיות הדוקה במיוחד. אין זמן טוב מסוף הסתיו להשקיע בטיפוחה.

בשבוע פגשתי זוג בולבולים על השביל המרכזי בפארק עמק הצבאים בירושלים. על ענף של עץ מיש דרומי עמדו שניים, זכר ונקבה. ההבדלים ביניהם מזעריים. הוא מעט גדול יותר ועם טבעת עין מצויצת יותר. היא כנראה צעירה, הצבע השחור בכיפתה טרם קיבל את הגוון העמוק. עצרתי, המתנתי בסקרנות וצפייה מי יעשה את המהלך הראשון.

הנקבה ניפחה נוצות חזהּ והזכר גילה עניין. מגע קל של המקור במצחו הדגישו כוונות. הפניית העורף הפתיינית וסירוק תת הכנף באור הבוקר הזהוב, הבהירו מעל כל ספק למה היא מצפה. הזכר ניגש למלאכה, צלל עמוק עמוק אל תוך ערפה, ובעדינות סירק את בסיס נוצות הצוואר. המקום שהכי קשה להגיע אליו לבד. כבר ראיתי בולבוליות מרוצות, אבל הפעם הגעתי בדיוק בזמן לרגע השיא.

בקרו בדף היוטיוב Israel wildlife Channel

2
מגע קל של הנקבה במצח של הזכר מבהיר לאן העסק צריך להתקדם צילום: עמיר בלבן
3
עכשיו מגיעות התנוחות המתגרות. חשיפת נוצות העורף במלא הדרןצילום: עמיר בלבן
4
גילוי נוצות תת הכנף והעורף. כמה שאת יפה...צילום: עמיר בלבן
5
מחפש את הנקודה...צילום: עמיר בלבן
6
מוצא!צילום: עמיר בלבן
7
היא שלו, לפחות עד האביב הבאצילום: עמיר בלבן
עמיר בלבן

עמיר בלבן | |רגע לטבע

מקדישים קצת תשומת לב למערכת הטבעית המדהימה שמקיימת אותנו.

עובד בחברה להגנת הטבע בתחום הטבע העירוני. מצלם, מסריט ומצייר טבע מילדות. ממייסדי התחנה לחקר ציפורי ירושלים ועמק הצבאים. אינסטגרם: balabanamir

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ